Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
recuperare sume FNUASS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


recuperare sume FNUASS


7 replies to this topic

#1 mariana.vant

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 November 2010 - 10:53 AM

Buna ziua,

In legatura cu recuperarea sumelor reprezentând indemnizații achitate de catre angajator, care depășesc obligația lunară de plată a contribuției pentru concedii și indemnizații, conform O.U.G. nr. 158/2005 - privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, modificata prin O.U.G. nr. 36/2010.

Incepand cu 26.04.2010, data aplicarii O.U.G. nr. 36/2010, pentru sumele de recuperat, mai vechi de 90 zile de la data la care erau în drept a fi depuse declaratiile angajatorului (termenul de depunere: până la data de 25 ale lunii următoare pentru luna în curs) Casele de Asigurari de Sanatate, nu mai accepta solicitarile de restituire ale angajatorilor.
Astfel, in situatia in care un angajator are de recuperat astfel de sume si acestea sunt mai vechi de 90 zile de la data scadentei depunerii declaratiei aferente lunii in care au fost acordate concediile medicale, acesta nu mai are dreptul sa solicite restituirea sumelor din Fondul national unic de sigurari sociale de sanatate, el le poate doar recupera/compensa din contributiile datorate pentru lunile urmatoare ( dar numai in lunile in care NU exista indemnizatii de boala ).

Cum sumele de recuperat sunt mult mai mari (indemnizatii de boala achitate de angajator angajatilor bolnavi) decat contributiile datorate lunar (cota de 0,85% aplicata asupra fondului de salarii), practic aceste sume se recupereaza de catre angajator in cativa ani.

Textul actelor normative invocate este neclar, iar interpretarea/procedurile Caselor de Asigurari de Sanatate, in opinia mea, sunt abuzive.

Baza legala:

\"\"Text extras din: Ordonanta de urgenta nr. 158/2005 - privind concediile si indemnizatiile de sigurari sociale de sanatate
actualizata la data 26.04.2010 Art. 38. - (1) Sumele reprezentând indemnizatii, care se platesc asiguratilor si care, potrivit prevederilor prezentei ordonante de urgenta, se suporta din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, se retin de catre platitor din contributiile pentru concedii si indemnizatii datorate pentru luna respectiva.

(2) Sumele reprezentând indemnizatii platite de catre angajatori asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate de acestia în luna respectiva, se recupereaza din contributiile datorate pentru lunile urmatoare sau din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate din creditele bugetare prevazute cu aceasta destinatie, în conditiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonante de urgenta. Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite reprezentând contributii de asigurari sociale de sanatate.
___________
Alin. (2) a fost modificat prin art. I, pct. 9 din O.U.G. nr. 36/2010.


Art. 39. - (1) Indemnizatiile se achita beneficiarului, reprezentantului legal sau mandatarului desemnat prin procura de catre
acesta.

(2) Indemnizatiile cuvenite si neachitate asiguratului decedat se platesc sotului supravietuitor, copiilor, parintilor sau, în lipsa
acestora, persoanei care dovedeste ca l-a îngrijit pâna la data decesului.

Art. 40. - (1) Indemnizatiile pot fi solicitate pe baza actelor justificative, în termen de 90 de zile de la data de la care
beneficiarul era în drept sa le solicite.
(2) Cuantumul indemnizatiilor solicitate potrivit alin. (1) se achita la nivelul cuvenit în perioada prevazuta în certificatul medical.

___________
Alin. (1) a fost modificat prin art. I, pct. 10 din O.U.G. nr. 36/2010.

Text extras din: Ordin 60/2006- Norma - de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate actualizata la data -12.05.2010

Art. 77. - (1) Sumele reprezentând indemnizatii platite de catre angajatori asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate de acestia în luna respectiva, se recupereaza din contributiile datorate pentru lunile urmatoare sau din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate din creditele bugetare prevazute cu aceasta destinatie.
(2) Pentru recuperarea sumelor reprezentând indemnizatii achitate care depasesc obligatia lunara de plata a contributiei pentru concedii si indemnizatii, angajatorul depune la registratura casei de asigurari de sanatate solicitarea scrisa conform modelului prevazut în anexa nr.12, la care se ataseaza Declaratia privind obligatiile de plata prevazuta la art. 1, precum si, dupa caz, dovada achitarii contributiei pentru concedii si indemnizatii, pentru perioada anterioara pentru care se solicita restituirea.

(3) Cererea va fi analizata de compartimentul de specialitate din cadrul Casei de asigurari de sanatate, care va întocmi referatul de propunere spre aprobare a cererii de restituire sau, dupa caz, de respingere cu motivarea acesteia, referat avizat de personalul împuternicit sa exercite viza CFP. (4) Referatul prevazut la alin. (3), semnat de directorul executiv al
Directiei management si economica, va fi supus aprobarii presedintelui-director general, conform modelului prevazut în anexa nr. 13.

(5) Pe baza referatului aprobat se întocmesc: ordonantarea de plata, ordinul de plata, borderoul ordinelor de plata prevazut în anexa nr. 14 sau, dupa caz, comunicarea de respingere a platiiprevazuta în anexa nr. 15. În termen de 30 zile de la depunerea cererii de restituire, casa de asigurari de sanatate va efectua plata sumelor aprobate sau va transmite solicitantului comunicarea de respingere a platii.

(6) Dupa efectuarea platii, dosarul se arhiveaza la compartimentul de specialitate.

__________
Articolul a fost modificat prin art. unic pct. 1 din Ordinul nr.526/2006/nr. 213/2006.
- Alin. (5) a fost modificat prin art. I, pct. 24 din Ordinul nr.430/470/2010.


Art. 82. - Indemnizatiile pot fi solicitate, pe baza actelor justificative, în termen de 90 zile de la data la care beneficiarul
era în drept sa le solicite. Cuantumul indemnizatiilor astfel solicitate se achita la nivelul cuvenit în perioada prevazuta în
certificatul medical.

___________
Articolul a fost modificat prin art. I, pct. 26 din Ordinul nr.430/470/2010.


Art. 83. - Indemnizatiile pe care platitorii de drepturi le achita fara îndeplinirea stagiului minim de cotizare si pe care acestia le deconteaza din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate reprezinta sume încasate necuvenit, care constituie debite ce urmeaza sa fie recuperate potrivit legii. \"\"
------------------------------------------------------------------------------------

Pozitia Casei de asigurari se sanatate:

http://casbh.rdsor.ro/?p=2278 CASS Bihor -19th May 2010 :

\"\"-Sumele reprezentând indemnizații, care se plătesc asiguraților de către angajator dar care se suportă din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, se rețin de către angajator din contribuțiile pentru concedii și indemnizații datorate bugetului fondului pentru luna respectivă. Dacă aceste sume depășesc suma contribuțiilor datorate de angajator în luna respectivă, se recuperează din contribuțiile datorate pentru lunile următoare sau din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate din creditele bugetare prevăzute cu această destinație. În acest ultim
caz, indemnizațiile pot fi solicitate de la casa de asigurări de sănătate pe baza actelor justificative, în termen de 90 de zile de la data de la care beneficiarul era în drept să le solicite.\"\"

sau

http://www.hih.ro/W_.../Restituiri.php

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Conform art.39, 40 din OUG 158/2005 cu modificarile ulterioare si art.82 din Ordin 60/2006 cu modificarile ulterioare, termenul de 90 de zile limiteaza dreptul de a solicita indemnizatia de boala.
Desi dreptul angajatorului de a recupera diferența dintre indemnizațiile de concedii medicale achitate angajatilor si contribuția datorata (0,85%) este reglementat la art. 38 din O.U.G 158/2005 cu modificarile ulterioare si art.77 din Ordin 60/2006 cu modificarile ulterioare, Casele de asigurari se sanatate aplica limitarea celor 90 de zile atat pentru solicitarea drepturilor de catre asigurat, cat si pentru solicitarea de recuperare a angajatorului catre Casa de asigurari de sanatate.

Este absurd ca angajatorul sa-si poata recupera/compensa sumele mai vechi nesolicitate pana la aparitia OUG 36/2010, sau sumele pe care are dreptul sa le solicite dupa data aparitiei acestei O.U.G., in 2,3,... sau uneori 8-9 ani, ori sa fie constrans ca pentru restituire sa stea luna de luna, in mod repetat pentru acelasi dosar, la alte cozi (si in alte zile ) decat cele la care depune declaratiile lunare si concediile medicale la Casa de Asigurari de Sanatate, pentru a nu depasi limita celor 90 de zile.

Va rog sa faceti demersurile pe care le apreciati necesare pentru o exprimare clara in textul O.U.G. 158/2005 cu modificarile
ulterioare si din normele de aplicare: Ordin 60/2006 cu modificarile ulterioare, in sopul eliminarii acestui abuz.

Cu stima,
expert contabil Mariana Vant

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 November 2010 - 11:04 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2010 - 11:06 AM

Mariana, iti multumim pt. propunere :thumbup:

cum vrei sa fie chestionarul tau, ce intrebari sa contina ?




#3 mariana.vant

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 November 2010 - 07:45 PM

Referitor la chestionar, configurati-l cum considerati ca e mai bine.

Toate cele bune!
Mariana Vant



#4 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 05 November 2010 - 10:02 PM

De fapt eu cred că ar trebui promovată modificare prevederilor OUG nr. 36/2010, respectiv ale OUG nr.138/2005 în sensul cî în loc de
" Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite reprezentând contribuții de asigurări sociale de sănătate." ,
să se prevadă că Sumele reprezentând indemnizații plătite de către angajatori asiguraților, care depășesc suma contribuțiilor datorate de aceștia în luna respectivă se recuperează din contribuțiile datorate pentru lunile următoare sau din bugetul FNUASS din creditele bugetare prevăzute cu această destinație , sau/și dacă acestea nu sunt acoperitoare , atunci din contribuțiile datorate pentru asigurări sociale de sănătate datorate de angajator ori reținute din salariile asiguraților, cu respectarea normelor de aplicare a prezentei ordonanțe de urgență. " Care norme se subînțelege că vor fi modificate în mod corespunzător pentru a prevedea compensarea legală acestor sume!
Eu cred că o asemenea modificare ar fi potrivită și suficientă și întradevăr angajatorii nu ar mai fi puși în situația să fie reticenți dacă să plătească sau nu indemnizațiile legal cuvenite pentru concediile medicale!



#5 evelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 November 2010 - 11:39 AM

cred si eu ca ar trebui modificat o data pentru mai multi ani , si declaratiile mai clare privind recuperarea sumelor pentru concediile medicale ,am avut si eu nesansa sa depasesc cele 90 de zile ,asta pentru ca de fiecare data mi se spunea ca declaratia facuta prezinta erori ,am ajuns si la informaticianul de la casa de sanatate ,el a spus ca sunt corecte ,si asa m-am plimbat cu declaratiile pana am depasit termenul .Dupa parerea mea ar trebui sa existe un singur loc unic de colectare a declaratiilor lunare ,nu sa ne plimbam luna de luna dintr-o margine de oras in alta, bataie de joc pentru aceasta meserie



#6 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 November 2010 - 01:32 PM

In conditiile in care - odata cu O.U.G. 36/2010 - termenul de 90 de zile a devenit obligatoriu pentru depunerea cererilor de catre agentii economici care solicita recuperarea indemnizatiilor pentru concedii medicale de la FNUASS , poate ar trebui sa solicitam ca si restituirea efectiva a sumelor sa fie efectuata de catre Casele de Asigurari de Sanatate tot intr-un interval de 90 de zile
Acum noi asteptam sa ne recuperam banii (la Bucuresti) intre 365 si 600 de zile



#7 mokusr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 November 2010 - 03:03 PM

Vezi postareatatumaria, la Nov 15 2010, 02:32 PM, a spus:

In conditiile in care - odata cu O.U.G. 36/2010 - termenul de 90 de zile a devenit obligatoriu pentru depunerea cererilor de catre agentii economici care solicita recuperarea indemnizatiilor pentru concedii medicale de la FNUASS , poate ar trebui sa solicitam ca si restituirea efectiva a sumelor sa fie efectuata de catre Casele de Asigurari de Sanatate tot intr-un interval de 90 de zile
Acum noi asteptam sa ne recuperam banii (la Bucuresti) intre 365 si 600 de zile


Problema se pune in felul urmator. Eu cred ca interpretarea Casei de Sanatate e abuziva.
Beneficiarul indemnizatiei nu este angajatorul, el este un recuperator al unei sume rezultata dintr-o diferenta intre ceeace a achitat angajatilor asigurati si ceea ce datoreaza ca si contributie la fondul pentru concedii medicale.
Oricum aceasta ordonanta cu toate modificarile ei si acel fond constituit e nimic , comparativ cu sumele care se deconteaza pe concedii medicale. De aici si motivatia lor ca nu sunt bani , ca n-au de unde sa-i achite. Intrebarea e de ce angajatorul nu are posibilitatea sa retina din asigurarile de sanatate si nu din aceasta contributie.
Acest act normativ a avut un scop sigur,acela de a utiliza resursele angajatorilor, care si asa nu au de unde sa mai plateasca concediile medicale.
Care este utilitatea raportarilor concediilor medicale , pentru care stai la cozi interminabile si la bunavointa unor functionari care lucreaza in ritmul melcului si cu program redus, atat din 6 in 6 zile cat si prin FNAUSS lunar.

Opinia mea este sa se ceara abrogarea acestui act normativ. Cei care nu au concedii medicale varsa banii in contul unic administrat de finantisti, care la alte datorii ale agentului economic calculeaza majorari si penalitati de intarziere, iar pentur ce au de incasat de la Casa de Sanatate, astepti nu 90 zile ci 360 zile fara a primi nimc.
Si daca tot se incerca efectuarea de compensari a creantelor cu datoriile bugetare, de ce nu s-ar aproba si astfel de compensare.

Deci, propunerea mea e abrogarea OG 158 si a tuturor actelor normative legate si regandirea unei alte modalitati simplificate de recuperare lunara din debitele pe care le are angajatorul economic, intrucat avem un cont unic de colectare.



#8 dahas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 24 November 2010 - 12:54 AM

Multumim pentru lectura unele nici ca imi mai aduc aminte de ele.
Dar daca platesc indemnizatia si nu are stagiul de cotizare se socoteste ca sume necuvenite si ma arde domnul stat.
Dar statul cind primeste sumele necuvenite...? Cum se considera? Venituri ilicite? Plati anticipate? Si tot eu alerg sa depun acte mai stau si dupa o comisie sa mai dea cu ochiu, samd.
SI tot nu le primesti sumele inapoi. Sa fim seriosi inrebare este citi dintre noi au primit bani inapoi? (I-au papat inainte ca noi sa ii depunem)
Eu propun coduri de bare si robotel ca la banci bagi codul de bare si pui banu. Sau daca ai de recuperat idem.

Aceasta postare a fost editata de dahas: 24 November 2010 - 12:56 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL