Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
eliminare calcul LUNAR diferente de curs valutar asupra soldurilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


eliminare calcul LUNAR diferente de curs valutar asupra soldurilor


13 replies to this topic

Poll: eliminare calcul LUNAR diferente de curs valutar asupra soldurilor (166 membri au votat)

doriti eliminarea calcularii LUNARE a diferentelor de curs valutar asupra soldurilor

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

la ce termene credeti ca este necesar acest calcul ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2010 - 11:13 AM

eu propun sa se elimine obligatia de a calcula LUNAR diferente de curs valutar la soldurile in valuta sau exprimate in lei in fct. de cursul unei valute. cel mai corect mi se pare sa se faca anual la definitivarea impozitului pe profit sau cel mult trimestrial la fiecare termen de calcul si declarare a platilor anticipate priv. impozitul pe profit.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 November 2010 - 08:57 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2010 - 11:22 AM

oameni buni,
am mai bagat o intrebare si va rog, pe cei 2 care ati votat inainte de a se afisa intrebarea a doua, sa-mi spuneti cum ati fi votat la ea ca sa va pun voturile in sondaje.

pe al meu l-am pus deja. :biggrin:




#3 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 05 November 2010 - 12:15 PM

am votat si eu. daca nu se poate anual macar cel mult trimestrial sa fie :thumbup:



#4 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 05 November 2010 - 12:26 PM

Cred ca depinde de fiecare societate in parte.
Eu am lucrat la o multinationala. Francezii ne cereau reevaluarea lunara a creantelor, datoriilor, conturilor bancare. Dpv al calculului impozitului pe profit, consideram sumele rezultate nedeductibile si/sau neimpozabile in timpul anului , respectiv deductibile/impozabile numai la calculul anual al impozitului pe profit.
Deci modificarile introduse OMFP 3055/2009, respectiv reevaluarile lunare, au fost binevenite in cazul acestei societati.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2010 - 12:30 PM

cazul tau e unul aparte si astfel de firme isi pot face reevalurarile extracontabil, daca doresc.
restul lumii se chinuie mai nou cu reevaluri de leasinguri si alte sume valutare aflate in sold, atata timp cat asta nu ne foloseste la nimic pana la calculul final anual al impozitului pe profit.

parerea mea ... :thumbup:



#6 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 05 November 2010 - 01:15 PM

Aceasta procedura are o logica, priveste in mod direct principiul contabil "true and fair view". Sa speram ca nu ii vom revedea efectele prea curand - deocamdata, la cat de stabila e moneda, efectele sunt neglijabile, dar, avand in vedere directia in care am luat-o, s-ar putea in curand sa ne cam doara, unii sa plateasca impozit la greu pe inflatie, altii sa vada cu ochii lor cat au pierdut.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2010 - 01:18 PM

de acord cu tine, dar cel mult trimestrial (la impozit pe profit anticipat), nu lunar :thumbup:



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 November 2010 - 03:03 AM

Votat : da, termen-trimestrial, consider ca ar fi mai corect.

Dana




#9 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 06 November 2010 - 02:19 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Nov 5 2010, 02:15 PM, a spus:

Aceasta procedura are o logica, priveste in mod direct principiul contabil "true and fair view". Sa speram ca nu ii vom revedea efectele prea curand - deocamdata, la cat de stabila e moneda, efectele sunt neglijabile, dar, avand in vedere directia in care am luat-o, s-ar putea in curand sa ne cam doara, unii sa plateasca impozit la greu pe inflatie, altii sa vada cu ochii lor cat au pierdut.

Aveți dreptate. Alinierea activelor și pasivelor la cursul valutar din ultima zi a lunii, trimestrului ori anului, are logică și este necesară.
Mai ales dacă evidența contabilă se conduce și-n lei, și-n valută, fie euro, fie altă valutăp.
Dar procedura -înregistrarea diferențelor de curs valutar - trebuie să fie și relevantă, semnificativă!
Dacă o societate are-n cont de disponibilități în valută 30 de franci elvețieni, alinierea la cursul valutar din ultima zi a lunii s-ar putea să nu fie relevant de loc! Deci...
Cât despre o eventuală devalorizare galopantă a leului , ...implicațiile crizei ... chiar că vor deveni tragice pentru marea majoritate! Iar împrumuturile luate .... poveri ce ar putea arunca țara în incapacitate de plată , și Domane ferește-ne, -nfalient!



#10 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 November 2010 - 03:45 PM

Daca aceasta reevaluare este efectuata de catre program (introduci doar cursul), nu mi se pare un lucru atat de dificil..
Si in plus vechea metoda imi arata tot timpul sume eronate in lei la conturile in valuta..
Pentru mine este ok!
Dar si trimestrial ar fi bine..
O zi buna!



#11 S.G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 16 November 2010 - 11:20 AM

Am votat DA si am ales optiunea pentru trimestru... Pentru a reda imaginea fidela trebuie sa avem in vedere cui ii foloseste acest fapt... De obicei cei mai interesati sunt bancile/institutiile de credit, statul si alte organisme nationale/internationale (ex. din UE). Asa ca eu propun ca atunci cand unul din cei interesati mai sus amintiti, sunt interesati sa se faca evaluarile lunar, fiindca inteleg ca ei doresc informatii care sa le redea imaginea fidela a patrimoniului unei societati, afaceri etc e normal ca acestia sa cunoasca exact cum stau lucrurile, iar informatiile trebuie sa fie permanent actualizate, atunci sa se faca lunar... Pentru restul am ales evaluarea la trimestru, fiindca o data pentru stat, care "crede" ca acesta influenta este semnificativa asupra impozitului pe profit (fofetar/minim) si o data fiindca cred ca o creanta sau o datorie totusi trebuie actualizata la un anumit interval de timp pentru a cunoaste exact cum a evoluat in timp aceasta, indiferent de interesul nostru... E o parere, desi mie mi-ar conveni ca aceasta evaluare sa se faca anual, fiindca ar fi mai putin de lucru... :biggrin:
Oare va tine seama cineva de ce spunem/votam noi aici?
Nu pot altfel...



#12 acristiyna

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 November 2010 - 05:10 PM

Este cea mai proasta modificare din toate OMFP-urile de pana acum !!! Am votat DA



#13 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 November 2010 - 10:59 AM

Eu n-am votat, pentru ca eu cred (ca si S.G.) ca fiecare ar trebui sa-si stabileasca perioada la care este relevant sa-si calculeze diferentele de curs.
Am societati la care ma iau cu mainile de cap ca trebuie sa fac lunar diferentele.
Am societati la care e convenabil sa calculez lunar aceste diferente, iar anii trecuti imi parea rau ca nu pot face aceste operatiuni decat anual.

Aceasta postare a fost editata de Brigante: 19 November 2010 - 11:01 AM




#14 dahas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 24 November 2010 - 01:12 AM

Chesti cu calculul lunar sau alta forma ar trebui sa fie in functie de rulaj sau solduri.
Daca ai un amarit de euro in cont cit sa te imbogatesti de pe urma lui sau sa saracesti? ca oricum te jupoaie banca pentru "Administrare cont". Plimba bietul meu euro la gagici sa nu se plictiseasca singur.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL