Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Simplificare in contabilitatea IMM-urilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Simplificare in contabilitatea IMM-urilor


12 replies to this topic

Poll: contabilitatea SRLurilor mici - tinuta in partida simpla (157 membri au votat)

contabilitatea SRL-urilor mici ar trebui sa se tina in partida simpla ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

ce limita superioara a CA considerati ca este corecta pt. ca SRLurile mici sa tina contabilitatea in partida simpla ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#1 MariusRa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 November 2010 - 12:17 PM

Va retin atentia cu o propunere de simplificare a activitatilor IMM-urilor cu cifre de afacere sa zicem sub 50000 EUR sau echivalentul in lei.
Propun ca aceste firme sa poata lucra cu o contabilitate in partida simpla si sa depuna un singur bilant anual. Astfel statul poate aduce un avantaj firmelor, economisindu-le timpul si banii consumati pe declaratiile lunare. Slujbasii statului vor fi descongestionati de prelucrari cam inutile de documente.
Firmele mai mari sa poata face depuneri de acte contabile trimestrial, tot in ideea de a avea un avantaj de timp de munca, atat pentru firme cat si pentru birocrati.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 November 2010 - 01:08 PM
separare tematici diferite, cu plasare in topic distinct




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2010 - 12:24 PM

Marius, multumim :thumbup: mi se pare f buna idea cu IMM-uri in partida simpla, sub CA 50.000 euro (echivalent lei) :smile:

o mica problema : ai 2 propuneri in acelasi topic, te rog ca partea cu tva-ul sa o pui in topic distinct, cu chestionar, apoi eu ti-o voi sterge de aici.
la IMM, cum vrei sa arate chestionarul tau ??




#3 MariusRa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 November 2010 - 12:40 PM

Chestionarul ar putea arata asa:
Considerati oportuna trecerea la contabilitatea in partida simpla a IMM-urilor cu o cifra de afacere de 35000 EUR (limita pana la care pot fi neplatitoare de TVA) sau chiar pana la aprox. 50000 EUR, respectiv, agreeati o modificare legislativa de acest gen?
Optiune1
35000
50000
Optiune2
DA
NU
NU STIU...

Acest mod de lucru se aplica in Germania si functioneaza foarte bine.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2010 - 01:04 PM

am facut chestionarul (combinatie, de la tine cu putin si de la mine :biggrin: ), esti multumit de cum arata ? te reprezinta ? il lasam asa sau nu ?

ti-am sters partea cu tva ... si multumesc inca o data pt implicare :thumbup:

te mai asteptam si cu alte idei :smile:

numai bine.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 November 2010 - 01:10 PM




#5 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 11 November 2010 - 03:55 PM

MAREA Majoritate a SRL-urilor ar trebui sa fie transformate in cel mai bun caz in INTREPRINDERI INDIVIDUALE.
Dar asta ține de cultura managerială a întreprinzătorilor.



#6 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 11 November 2010 - 05:36 PM

Am votat pentru simplificare. Contabilitate condusă în partidă simplă până la cifra de afaceri de 35000 euro/an, respectiv și aici adaug de la mine ... până când firma este neplătitoare de TVA.
Dar aș mai vrea să vă supun atenției ... și un alt aspect de judecat: Ce părere aveți despre o firmă fără nici un salariat dar ...cu cifră de afaceri semnificativă ... peste 35000 euro pe an și care are conturi de disponibilități în lei și-n valută deschise dacă nu în mai toate băncile din România ,atunci cel puțin în vreo 5-6 bănci și care nu are nici birouri nici magazine, nici depozite și la sediul social la fel nici o activitate, pentru că ... dovedit ... niciodată nimeni nu a mai fost p-acolo după ce contractul de închiriere în comodat cu proprietarii a fost încheiat!
Dar face tranzacții are încasări și plăți prin conturi dispuse de unul dintre asociați care este și administrator.
Adică da să simplificăm tot ce depășește strictul necesar și este generat pentru a crea o birocrație mejustificată, dar ... suntem oare în stare să definim cu claritate acel minim ide obligații la care societatea - statul - nu poate renunța și care ar asigura cu siguranță să i se dea Cezarului, ce i se cuvine Cezarului.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 11 November 2010 - 05:42 PM




#7 S.G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 16 November 2010 - 10:01 AM

Am votat NU la prima intrebare si 35.000 EURO la a doua intrebare... Am votat asa findca nu am vrut sa bifez ultima optiune de "nu stiu" :thumbup: Argumentatia mea e simpla, fiindca vreau sa existe posibilitatea de a alege... nu vreau ca ea sa fie impusa. Sunt persoane care le convin sa tina evidenta in partida simpla si persoane care le convin sa tina evidenta in partida dubla (eu personal o prefer pe cea in partida dubla :smile: )... Asa ca sunt pentru "optiunea" de a tine evidenta in partida simpla, fara ca aceasta sa fie obligatorie/impusa... Aici ar fi cateva mici incoveniente pentru cei care vor face controlul la astfel de firme, pentru ca vor trebui sa fie diversificati si atunci se va tinde spre uniformizare, adica ori e obligatorie pentru toti, ori nu mai luam in calcul aceasta optiune... La a doua alegere a mea, cea de 35.000 de EURO am in vedere faptul ca aceasta este mai usor de retinut si reprezinta ceea ce reprezinta si in chestionar...
P.S. Ma descurc si in partida simpla, asa ca nu va fi nici o problema :laugh:
Nu pot altfel...



#8 MariusRa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 16 November 2010 - 11:19 AM

@Mares Stefan
Va rog sa detaliati legatura pe care o vedeti intre a fi platitor de TVA si posibilitatea de a alege contabilitate in partida simpla. Eu nu cred ca trebuie neaparat sa existe o astfel de legatura. TVA oricum se calculeaza independent de restul contabilitatii.



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 November 2010 - 09:04 PM

Subscriu la cele spuse de S.G., sunt de acord cu simplificarea contabilitatii pentru societatile avand sub o anumita limita a cifrei de afaceri, fara insa a impune un anumit tip de contabilitate- cred ca ar trebui sa mai adaugati chestionarului o rubrica (sau o intrebare), cei care doresc neaparat contabilitatea in partida simpla pot folosi forma de organizare a inreprinderilor individuale.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 16 November 2010 - 09:13 PM




#10 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 November 2010 - 09:44 PM

Vezi postareaMariusRa, la Nov 16 2010, 12:19 PM, a spus:

@Mares Stefan
Va rog sa detaliati legatura pe care o vedeti intre a fi platitor de TVA si posibilitatea de a alege contabilitate in partida simpla. Eu nu cred ca trebuie neaparat sa existe o astfel de legatura. TVA oricum se calculeaza independent de restul contabilitatii.
Simplu.
A fi plătitor de TVA înseamnă să ai Jurnal de vânzări și Jurnal de cumpărări.
Efortul de a le avea pe acestea este deja la nivelul efortului conducerii contabilității în partidă dublă! (Pe calculator, jurnalele comerciale ca și balanțele sintetice și analitice sunt ... rapoarte, ce rezultă după și pe baza înregistrărilor efectuate Deci...
Plus că la o contabilitate în partidă dublă, chiar că rezultă cu destulă claritate conectivitatea cheltuielilor care dau și drept de deducere a TVA-ului plătit furnizorilor.
Și mai văd o corelație: Toate sau în marea lor majoritate firmele cu CA până la 35000 euro/an, sunt de subzistență, cărora plata unui contabil ... este chiar o corvoadă! Mai ales că a a avea /conduce contabilitatea (în partidă) simplă , adică un singur jurnal de încasări și plăți , deja fac toți patronii mai în curat sau doar în maculatură, de când au firma!
Poate tocmai de aceea nu au nici o apreciere deosebită pentru cea condusă în partidă dublă! Care și-i costă!
Sau cumva ... greșesc eu ?!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 16 November 2010 - 09:49 PM




#11 dahas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 24 November 2010 - 12:36 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Nov 16 2010, 10:04 PM, a spus:

Subscriu la cele spuse de S.G., sunt de acord cu simplificarea contabilitatii pentru societatile avand sub o anumita limita a cifrei de afaceri, fara insa a impune un anumit tip de contabilitate- cred ca ar trebui sa mai adaugati chestionarului o rubrica (sau o intrebare), cei care doresc neaparat contabilitatea in partida simpla pot folosi forma de organizare a inreprinderilor individuale.
Veorbesti din pct de vedere contabil. Uiti ca forma de organizare presupune alte implicatii juridice. SRL = Raspunere Limitata (la patrimoniul firmei) Individuala = raspunzi cu tot ce detii....



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 November 2010 - 08:15 PM

Ne referim la forma de organizare SRL, cu o anumita limita a cifrei de afaceri si un numar minim de salariati, cum sunt microintreprinderile. Daca se reintroduce impozitul pe venit de 3%, se simplifica mult contabilitatea societatii.
Deasemenea se poate simplifica contabilitatea microintreprinderii prin eliminarea obligativitatii intocmirii situatiilor financiare anuale, conform unei rezolutii adoptata de Parlamentul European la data de 10.03.2010 - o rezolutie referitoare la propunerea de directiva a Parlamentului European si a Consiliului de modificare a Directivei 78/660/CEE privind conturile anuale ale anumitor forme de societati comerciale:
In comunicatul Parlamentului European se specifica : “microintreprinderile ar putea fi scutite de obligatia de a intocmi situatii financiare anuale, dupa adoptarea miercuri la Strasbourg a unor modificari la reglementarile privind conturile anuale. Aceste exceptii ar trebui acordate de statele membre, in functie de impactul pe care directiva o va avea in fiecare tara. Companiile vor continua insa sa pastreze inregistrari ale tranzactiilor comerciale si ale situatiei lor financiare.”
Rezolutia si pozitia Parlamentului European:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc...guage=RO#title2



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 April 2011 - 05:55 PM

Noi reglementari prevazute in Proiectul de modificare a Lg. 82/1991 – Legea contabilitatii:
1. Articolul 1 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Art. 1 – (1) Societatile comerciale, societatile/companiile nationale, regiile autonome, institutele nationale de cercetare-dezvoltare, societatile cooperatiste si celelalte persoane juridice au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitatea financiara, potrivit prezentei legi.
.............................
7. Dupa alineatul (1) al articolului 5 se introduc doua noi alineate, alin. (1.1) si (1.2), cu urmatorul cuprins:
„(1.1) Persoanele care in exercitiul financiar precedent au indeplinit urmatoarele doua criterii: cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro si totalul activelor sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro, pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finantelor publice.
(1.2) Nivelul indicatorilor prevazuti la alin. (1.1) se poate modifica prin hotarare a Guvernului.”
11. Alineatul (1) al articolului 10 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) – (4) revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii entitatii respective.
12. Dupa alineatul (3) al articolului 10 se introduce un nou alineat, alin. (3.1), cu urmatorul cuprins:
„(3.1) In cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1.1), contabilitatea poate fi organizata si condusa potrivit prevederilor alin. (2) si (3) sau pe baza de contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice superioare.”
25. Alineatul (1) al articolului 28 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„(1) Persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) – (4) au obligatia sa intocmeasca situatii financiare anuale, inclusiv in situatia fuziunii, divizarii sau lichidarii acestora, in conditiile legii.”
29. Dupa alineatul (9) al articolului 28 se introduc cinci noi alineate, alin. (10) – (14), cu urmatorul cuprins:
„(10) Situatiile financiare anuale se semneaza de catre directorul economic, contabilul sef sau alta persoana imputernicita sa indeplinească aceasta functie.
(11) Situatiile financiare anuale pot fi intocmite si semnate de persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
(12) Situatiile financiare anuale ale persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1.1) se intocmesc si se semneaza de catre persoanele care organizeaza si conduc contabilitatea acestora.
(13) Situatiile financiare anuale se semneaza si de catre administratorul sau persoana care are obligatia gestionarii entitatii.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL