Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diminuarea semnificativa a amenzilor aplicate pt contraventii contabile minore - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diminuarea semnificativa a amenzilor aplicate pt contraventii contabile minore


4 replies to this topic

#1 roberth

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 November 2010 - 03:27 PM

Mi-as dori ca legea sa se schimbe in asa fel incat contribuabilul sa nu mai fie considerat infractor si sa fie tratat cu respect. Am o firma ca nu mai are activitate de doi ani. Nu am bani sa intrerup activitatea, nu am bvani nici sa traversez strada... si nu-u un eufemism.

La penultima depunere de declaratii am intarziat o zi. Nu au vrut sa mai imi primeasca declaratiile decat daca plateam 6000RON amenda.

Sunt curios ce o sa imi ia, apartamentul? Daca spunea (si legea s-ar fi uitat la faptul ca nu am profit de doi ani) o suta de lei, ma duceam si ma imprumutam si plateam amenda. Mai intrau acolo niste banuti la buget, desi mi se pare criminal, pentru o zi intarziere...

Legea ar trebui conceputa cu amenzi drastice dar pentru cei rau intentionati sau care gresesc flagrant.

Cam asta ar fi, nimic nu este gandit in asa fel incat sa aduca bani la buget din amenzi, nu sa omoare oamenii cu zile.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 November 2010 - 08:03 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2010 - 07:32 PM

sa inteleg ca propunerea ta e sa se micsoreze cuantumul amenzilor pt. "abateri" minore.
f. bine !! atunci uita-te in legea contabilitatii si in codul de procedura fiscala si vino cu propunere punctuala, de genul " la contraventia ... cutare... sa se modifice amenda la ... in loc de ... "

deci, dragilor, repet : PUNCTUAL, cat mai la tinta. :thumbup:

numai bine. :smile:




#3 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 November 2010 - 04:01 PM

Deci presonal cred că întradevăr art.189 din Codul de procedură fiscală -OG.nr.92/2003- ar trebui îndulcită și formulată cu mai puțin întortocheaturi, adică în loc de
"art.189 alin(1)Constituie contravenții următoarele fapte :.... a....p ... și alin (2)Contravențiile prevăzute la alin.(1)se sancționează astfel: ...a....g..."
să fie spre ex.
art.189.. alin.(1). Nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declarațiilor de înregistrare fiscală sau de mențiuni se sancționează cu amendă de la 50 lei la 1500 lei în cazul contribuabililor -persoane fizice și de la 100 lei (în loc de 500) la 2500 lei (în loc de 10000) în cazul contribuabililor persoane juridice.
alin.(2) Neindeplinirea la termen a obligațiilor de declarare prevăzute de lege, a bunurilor și veniturilor impozabile sau, după caz, a impozitelor, taxelor, contribuțiilr și altor sume se sancționează cu amendă de la 50 leila 1500 lei în cazul contribuabililor persoane fizice și de la 100 lei (în loc de 500) la 2500 lei (în loc de 10000) în cazul contribuabililor persoane juridice.
ș.a.m.d.
alin(x) Amenda se stabilește în raport cu gravitatea și consecințele nedepunerii a declarațiilor de înregistrare fiscală și de mențiunit respective și se poate înlocui cu AVERTISMENT dacă declarațiile au fost depuse din propria inițiativă a contribuabilului și întârzierea nu depășește 30 de zile calendaristice.
alin(y) În cazul în care contribuabilul a mai fost sancționat pentru nedepunerea acelorași declarații fiscale sau de mențiuni, atunci a doua oară amenda aplicată poate fi stabilit la nivelul maxim, iar a treia oară se poate aplica o amendă majorată 100% (dublată)
alin(z)În cazul în care contribuabilul își onorează obligațiile în termen de 48 de ore de la constatare, sancțiunea se reduce cu 50% cu condiția ca să fie achitată în această proporție tot în termen de 48 de ore,. Organul fiscal este obligat să notifice contribuabilului în termen de 10 zile că a luat act de realizarea obligațiilor sale de declarare și de plata menzii în cuantumul legal.


etc.etc.etc. Pe forum avem , putem exprima ... idei. Textul ...am putea redacta dacă am și ști că -l va prelua cineva pentru a-l promova ca inițiativă legislativă!

Interesul fiscului dacă nu mă-nșel ar trebui să fie REALIZAREA OBLIGAȚIILOR de către fiecare contribuabil, și nicidecum împovărarea acestuia cu amenzi USTURĂTOARE!
Cu condiția ca acestea să nu constituie nici întrun caz fond -sursă- de premiere -cointeresare pentru funcționarul public!
Ce ați zice să fie plătiți în proporția în care sunt declarate și achitate obilgațiile noastre ?! Cred că am afla că am plătit mai mult decât trebuia!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 08 November 2010 - 04:09 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2010 - 04:28 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Nov 8 2010, 05:01 PM, a spus:

Textul ...am putea redacta dacă am și ști că -l va prelua cineva pentru a-l promova ca inițiativă legislativă!
asta-i scopul intregului demers, te asigur ca nimeni n-are timp de pierdut cu un asemenea proiect daca nu s-ar vrea promovarea sustinuta a acestor initiative legislative.
ba mai mult, daca proiectul va beneficia de o sustinere semnificativa din partea membrilor conta.ro, saptamana viitoare vom face prima vorbire mai oficiala pt. tva., da nu, nu ... dar s-au facut deja primele contacte in acest sens, ce credeai ?? :biggrin:

tot acest modul e gandit pe principiul petitiei online, doar ca aici ne adresam segmentului specializat si nu oricui. :smile:

multumim mult pt implicare :thumbup:



#5 relu25

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 November 2010 - 03:48 PM

si ar trebui sa aiba legatura si cu valorile declarate cu intarziere






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL