Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical 2 joburi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu medical 2 joburi


1 reply to this topic

#1 ionp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 November 2010 - 01:54 PM

buna ziua!

am nevoie de o informatie concreta;

in ultimii ani am lucrat la o firma-part time.
de la 1 septembrie 2010 m-am angajat si ca profesor (deci in paralel sunt profesor si lucrez part time si la cealalta fima).

in octombrie am avut concediu medical (boala obisnuita) 4 zile.

cum mi se calculeaza salariul la scoala (as vrea si o lege daca se poate)

din ce am citit am inteles urmatorul lucru: chiar daca la scoala, in momentul in care mi-am luat concediu, avem doar o luna vechime, se va lua ca baza calcul prima luna lucrata-septembrie 2010, fara a avea nici o legatura cu celalalt loc de munca?

***e nevoie de minim o luna stagiu de cotizare. Art. 7 din oug 158/2005 modificata.

e adevarat?

pentru ca de la scoala mi-au cerut brutul pe ultimele 6 luni de la cealalta firma pt calcul pt ca "aici-la scoala-nu aveti decat o luna vechime si nu va putem calcula"

mie nu mi se pare normal sa imi ceara asa ceva- daca la firma aveam 60 milioane salariu, imi dadea scoala salariul pe baza celor 60 milioane?

va rog sa ma lamuriti

multumesc!



#2 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 09 November 2010 - 01:58 PM

Vezi postareaionp, la Nov 8 2010, 02:54 PM, a spus:

buna ziua!

am nevoie de o informatie concreta;

in ultimii ani am lucrat la o firma-part time.
de la 1 septembrie 2010 m-am angajat si ca profesor (deci in paralel sunt profesor si lucrez part time si la cealalta fima).

in octombrie am avut concediu medical (boala obisnuita) 4 zile.

cum mi se calculeaza salariul la scoala (as vrea si o lege daca se poate)

din ce am citit am inteles urmatorul lucru: chiar daca la scoala, in momentul in care mi-am luat concediu, avem doar o luna vechime, se va lua ca baza calcul prima luna lucrata-septembrie 2010, fara a avea nici o legatura cu celalalt loc de munca?

***e nevoie de minim o luna stagiu de cotizare. Art. 7 din oug 158/2005 modificata.

e adevarat?

pentru ca de la scoala mi-au cerut brutul pe ultimele 6 luni de la cealalta firma pt calcul pt ca "aici-la scoala-nu aveti decat o luna vechime si nu va putem calcula"

mie nu mi se pare normal sa imi ceara asa ceva- daca la firma aveam 60 milioane salariu, imi dadea scoala salariul pe baza celor 60 milioane?

va rog sa ma lamuriti

multumesc!

Baza de calcul se ia ca media ultimelor 6 luni. Deci daca ati lucrat in alta parte trebuie sa aduceti si veniturile si zilele luctare la aceea firma. Doar in cazuri exceptionale si nu aveti baza de calcul in lunile anterioare se iau cate luni aveti (minim una in mod normal la unumite tipuri de CM nu trebuie sa aveti nici macar una). Daca insa beneficiati de CM platit si la cealalta firma atunci cele doua CM se vor calcula separat cu bazele aferente celor doa firme (una ca medie 6 luni si alta din ultima luna).







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL