Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
marire valoare de inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

marire valoare de inventar

5 replies to this topic

#1 noumembru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 November 2010 - 10:52 AM

buna ziua,
am si eu o intrebare: care sunt inregistrarile contabile in cazul maririi valorii de inventar a unui mijloc fix? (am achizitionat mijlocul fix dupa care, in luna urmatoare, am mai avut niste cheltuieli aferente acestuia, inainte de calculul primei rate a amortizarii)
imi cer scuze daca topicul exista deja (l-am cautat dar nu gasesc nimic)
va multumesc!



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 November 2010 - 12:48 PM

În mod normal dacă știați că veți mai efectua cheltuieli aferente mijloculuii fix , atunci în loc să debitați direct contul 213, trebuia să-l înregistrați în debit cont 231 și tot acolo și cheltuielile de modernizare-punere în funcțiune din luna în curs.
Și-n luna în care efectuați recepția înregistrați 213 = 231 și prin PV RECEPȚIE stabiliți valoarea de inventar completă și amortizarea lunară.
Dar și acum puteți face un PV RECEPȚIE suplimentară pe baza căruia majorați valoarea inițială a mijlocului fix și stabiliți valoarea care urmează a fi amortizată.




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 November 2010 - 10:08 PM

daca mijlocul fix a functionat ca atare in prima luna, calculati amortizarea.
in a doua luna mariti valoarea acestuia inreg. in acelasi cont (ex 2131=404) si incadrand la ac. categorie (ex.2.2.1.1.), amortizand pe aceeasi perioada ca si mijlocul fix achizitionat (durata ramasa).
de regula prg de mijloace fixe au prevazut posibilitatea de a mari valoaea acestuia, cautati in prg.dvs.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 10 November 2010 - 10:08 PM




#4 noumembru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 November 2010 - 07:46 AM

scuze, nu am dat informatia completa; este vorba despre un autovehicul achizitionat la sfarsitul lunii, caruia i-am achitat in luna urmatoare taxele necesare inmatricularii. problema era ca nu exista factura pentru acele cheltuieli (normal!), deci nu merge 2131=404.
multumesc, din nou



#5 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 11 November 2010 - 08:55 AM

Atunci ori merge 635 = 446 și 446 = 531 sau 512 cu taxele respective, ori dacă se consideră că taxele nu sunt deductibile "ad integrum" odată pentru totdeauna, atunci se majorează valoarea de inventar în urma înregistrării 213 = 446 și în consecință și taxele vor fi trecute pe costuri eșalonat în cadrul amortisementului lunar.



#6 noumembru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 November 2010 - 10:29 AM

va multumesc mult!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL