Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examenul pentru experti contabili 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examenul pentru experti contabili 2011


139 replies to this topic

#1 slesi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 November 2010 - 09:51 PM

Buna ziua,

Am deschis un topic nou, in speranta ca vor mai fi doritori sa sustina acest examen in 2011 si sa colaboreze pe forum.
S-a mai decis cineva?

Spor tuturor!



#2 Ina2010

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 November 2010 - 12:03 AM

Da, eu.
Spor la invatat!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 November 2010 - 12:26 PM




#3 extra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 November 2010 - 08:55 AM

Si pe mine ma bate gandul. Voi cu ce ati inceput?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 November 2010 - 12:26 PM




#4 adi_adi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 November 2010 - 10:59 AM

voi cum ati rezolva asta?


A1. (40%) O societate deține în stoc materii prime de 1.000 bucăți la preț prestabilit 1.000 lei/bucată. Diferențele de preț favorabile sunt în valoare de 100.000 lei. Societatea se aprovizionează cu materii prime pe baza facturii: 1 500 buc x 600 lei/buc., preț de cumpărare, cheltuieli de transport înscrise in factură 50.000 lei. TVA 19%. În cursul lunii au loc ieșiri 900 buc. Se cere:
a) înregistrarea contabilă privind achiziția
b) înregistrarea contabilă privind consumul de materii prime.



#5 IURIETG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 November 2010 - 08:45 AM

Am inceput cu materia de expertiza si am spicuit cate ceva din bibliografie,incerc sa atasez aici :
Fisier atasat  Codul_de_procedura_civila.doc   49.5K   945 downloads
Fisier atasat  Codul_de_procedura_penala.doc   56.5K   556 downloads
Fisier atasat  ordonanta_2_2000.doc   39K   574 downloads
Am cartea de intrebari si studii de caz din 2008,am vazut ca difera intrebarile de atunci din carte fata de cele din editia 2010,de aceea as dori sa posteze cine poate setul de intrebari din 2010.



#6 Alina_Maria1981

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 30 November 2010 - 01:07 PM

Eu m-am hotarat sa dau examenul in 2011 pt acces la stagiu la experti contabili.Astept noi postari cu documente ajutatoare pt acest examen.



#7 Alina_Maria1981

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 30 November 2010 - 01:09 PM

Si eu m-am decis.Spor la invatat.



#8 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 30 November 2010 - 06:48 PM

Vezi postareaAlina_Maria1981, la Nov 30 2010, 01:09 PM, a spus:

Si eu m-am decis.Spor la invatat.

Si pe mine ma tenteaza, insa stau cam prost cu timpul.
In ce perioada este? .... tot in septembrie?



#9 IURIETG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 December 2010 - 12:04 PM

Cum ati raspunde la urmatoarea intrebare si care e sursa :
"Cum comentati problema relatiilor,d.p.d.v.a ierarhizarii profesionale dintre doi sau mai multi experti contabili numiti de organele in drept sa efectueze o expertiza judiciara in aceeasi cauza?"



#10 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 01 December 2010 - 03:07 PM

Expertizele judiciare sunt reglementate în Codurile de procedură civilă , respectiv penală. Pentru efectuarea unei expertize judiciare pot fi numiți un singur expert sau mai mulți experți care vor lucra în echipă. Părțile implicate pot desemna experți judiciari ... asistenți ... care practic sunt "angajați" extrajudiciar, și care dacă nu însușesc punctul de vedere al experților judiciari titulari, pot depune obiecțiunile lor sub formă de anexă la Raport, ,dacă acestea nu sunt prezentate cu suficientă claritate prin Raportul expertului (experților) judiciar (i).
Dacă în soluționarea unui dosar sunt efectuate mai multe expertize judiciare, toate ... d.p.d.v. profesional .... au (ar trebui să aibă) aceeași valoare nu științifică, ci juridică. Dar completul de judecată bine-nțeles că va reține constatările expertizei pe care le va considera cele mai fundamentate, pertinente și cu valoarea probantă , deci în cea mai mică măsură contestabilă.
Ideal ar fi să fie incontestabilă.
Dar ... după cum nici martorul "ocular" nu întotdeauna a văzut tot ce s-a întîmplat ... este posibil ca și experții să aibă ...unghiuri proprii de vedere!
Și să rețină sau mai corect spus să se exprime doar despre ceea ce ...cred de cuviință!
Și au , dacă au, opinie!
Fiindcă-i cazul.
Să aibă.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 01 December 2010 - 03:10 PM




#11 IURIETG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 December 2010 - 10:36 PM

multumesc, Mares:)

Aceasta postare a fost editata de IURIETG: 01 December 2010 - 10:43 PM




#12 Bloemendaal

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 December 2010 - 02:49 PM

Buna Alina,

de unde ai cumparat cartea caci la ceccar nu mai e disponibila de mult.
m-ar interesa si pe mine sa o cumpar de aceea te intreb..chiar astazi am fost la ceccar si cei de acolo mi-au zis sa incerc prin februarie...

multumesc,
Alinaxx



#13 Alina_Maria1981

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 December 2010 - 05:02 PM

Buna.Cartea am cumparat-o de la Suceava.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 May 2012 - 11:11 AM
incalcare drepturi de autor !!!




#14 sovamiza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 December 2010 - 03:04 PM

AJUTOR!

Ma poate ajuta cineva cu rezolvarile la cele 9 cazuri din attachment? Astept raspunsurile voastre si multumesc anticipat.

Fisiere atasate





#15 ali_deia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 December 2010 - 03:58 PM

Examen de aptitudini, Sesiunea 2011

http://www.ceccar.ro/?P=F135

Citeaza

Sesiunea 2011 a Examenului de aptitudini se organizeaza in zilele de 13 noiembrie 2011 (proba scrisa) si 20 noiembrie 2011 (proba orala).

Au dreptul sa participe la aceasta sesiune stagiarii aflati in anul 3 de stagiu, precum si stagiarii care nu au promovat examenul de aptitudini si au dreptul sa se inscrie la urmatoarele doua sesiuni consecutive.




#16 frisca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 30 December 2010 - 01:39 PM

Multumim :thumbup, folositoare informatie acu la inceput de an. Bafta tuturor celor ce vor sustine examenul in 2011.



#17 ali_deia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 December 2010 - 05:36 PM

Calendar examene 2011 carti recomandate, in valoare de 593 lei

http://www.ceccarsatumare.ro/acces.php
Carti din bibliografie care se pot achizitiona de la sediul filialei in vederea pregatirii examenului de admitere la stagiu:
Contabilitate financiara si de gestiune - 50 lei;
Ghid practic de aplicare a reglementarilor contabile conforme cu Directivele Europene aprobate prin OMFP nr. 3055/2009 - 75 lei;
Sinteze, studii de caz si teste grila privind aplicarea IAS (revizuite) - IFRS vol. 1 - 35 lei;
Sinteze, studii de caz si teste grila privind aplicarea IAS (revizuite) - IFRS vol. 2 - 35 lei;
Sinteze, studii de caz si teste grila privind aplicarea IAS (revizuite) - IFRS vol. 3 - 38 lei;
Initiere in evaluarea intreprinderilor - 35 lei;
Initiere in auditul situatiilor financiare ale unei entitati - 35 lei;
Elemente de doctrina si deontologie a profesiei contabile - 50 lei;
Cartea expertului contabil si a contabilului autorizat - 40 lei;
Standardul profesional nr. 39 - Misiunea de consultanta pentru crearea intreprinderilor - 20 lei;
Standardul profesional nr. 34 - Servicii fiscale - 25 lei;
Standardul profesional nr. 24 - Misiunile de audit financiar si cadrul conceptual privind misiunile standardizate ale expertului contabil - 45 lei;
Analiza si diagnostic financiar -contabil (ghid teoretico-aplicativ) - 35 lei.
Intrebari si studii de caz privind accesul la stagiu pentru obtinerea calitatii de expert contabil si de contabil autorizat. - 75 lei.



#18 roxana_niculai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 December 2010 - 06:34 PM

Pentru cei care stiti, imi puteti spune, va rog, daca problemele si intrebarile pentru examenul de aptitudini se dau din cartea de acces? Din aceasta carte se dau subiectele?

Multumesc.



#19 GRIGORE DANIELA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 January 2011 - 04:13 PM

Vezi postarearoxana_niculai, la Dec 30 2010, 07:34 PM, a spus:

Pentru cei care stiti, imi puteti spune, va rog, daca problemele si intrebarile pentru examenul de aptitudini se dau din cartea de acces? Din aceasta carte se dau subiectele?

Multumesc.


Nu sunt din carte, la contabilitate se pune accent pe cele patru tipuri de bilanturi: contabil, operational, functional si economic, la audit mai mult din cartea d-lui Toma si la doctrina si deontologie variante si din cartile editate de ceccar editii mai vechi, iar la expertiza strict din carte, fiscalitate si drept mai putin, doar la oral daca iti pica vreo intrebare.



#20 leontin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 09 January 2011 - 04:19 PM

Buna,
Am gasit urmatoarele subiecte pentru disciplina contabilitate(atasament). Stie cineva daca va apare o noua editie a IFRS deoarece ultima din cate stiu eu a iesit in 2009. Subiectele presupun comparatii intre IFRS si OMFP 3055/2009. Imagine postata
Multumiri.

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL