Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii electronice contribuabili mijlocii si mari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Declaratii electronice contribuabili mijlocii si mari


54 replies to this topic

#41 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 November 2010 - 11:38 AM

se zice ca se promesc prin posta luna aceasta; eu am trimis 390 pe care n-a primit-o direct... chiar dacă primești certificat și ai depus pt înregistrare la depunere electroniă și n-ai confirmare n-ai cum respecta termenul de 25....
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#42 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 23 November 2010 - 07:19 PM

Ordinul ANAF a fost publicat in MO de mai bine de o luna deci nu se poate spune ca nu a fost timp, termenul de depunere nu poate fi respectat din vina exclusiva a contribuabilului.




#43 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 09 December 2010 - 07:06 PM

Vezi postareadoiny, la Nov 20 2010, 08:24 PM, a spus:

aoleu.....

Vezi sa nu uiti......

Asa au spus ca se va depune de la 01 octombrie.....

Nu am uitat, dupa cum se vede am avut dreptate.

A fost lansata dezbaterea publica a formularului 112 (Declaratia privind obligatiilede plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate) --- http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...aratiaunica.htm



#44 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 22 December 2010 - 09:48 AM

S-a mai lovit cineva de probleme cu siteul ANAF ? - nu am reusit incarcarea decaratiilor nici ieri nici azi! :thumbup:



#45 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 22 December 2010 - 08:17 PM

Vezi postarealucienv, la Dec 22 2010, 09:48 AM, a spus:

S-a mai lovit cineva de probleme cu siteul ANAF ? - nu am reusit incarcarea decaratiilor nici ieri nici azi! :thumbup:

Ce problema ai intampinat ?



#46 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 11 January 2011 - 06:02 PM

Nu mergeau incarcate declaratiile. A fost o problema la ei care a durat o zi intreaga. A doau zi a mers fara probleme :thumbup:



#47 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 13 January 2011 - 08:51 AM

Intrebare: 394 se poate depune on-line? Sau trebuie sa ne deplasam la administratii?



#48 mona ovi.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Medias

Postat 15 January 2011 - 10:18 PM

Ce stiti? Daca am certificat dogital - semnatura electronica, cu o simpla imputernicire pot semna si pentru societati la care nu sunt angajata? :cool:
mona ovi.



#49 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 16 January 2011 - 08:25 AM

Vezi postareamona ovi., la Jan 15 2011, 10:18 PM, a spus:

Ce stiti? Daca am certificat dogital - semnatura electronica, cu o simpla imputernicire pot semna si pentru societati la care nu sunt angajata? :cool:

DA, daca ai imputernicire autentificata de notar poti sa depui declaratii pentru orice societate.

Bineinteles dupa ce parcurgi obligatoriu pasii 5 si 6 , enumerati pe pagina ANAF

5. Privind împuternicirea de la contribuabil: în situația în care titularul certificatului calificat nu are calitatea de reprezentant legal al contribuabilului reprezentat, se prezintă documentul de împuternicire, autentificat de notarul public, din care rezultă dreptul titularului certificatului calificat de a semna declarațiile fiscale pentru contribuabil. Dacă există calitatea titularului certificatului calificat de reprezentant legal al contribuabilului, se prezintă documentul, în original și copie, care atestă această calitate (acest document poate fi Hotărârea Adunării Generale a Acționarilor sau Statutul societății comerciale);
6. Prezentați documentele la orice unitate fiscală (împuternicirea, actul de identitate, formularul 150).
7. Așteptați primirea pe e-mail a dreptului de utilizare a serviciului.
8. Accesați adresa www.e-guvernare.ro Depunere declarații, Declarații ANAF (veți fi redirecționat pe portalul ANAF)
9. Descărcați formularele electronice .
10. Completați formularele de declarații.
11. Transmiteți declarațiile.
12. Examinați starea declarațiilor transmise

Aceasta postare a fost editata de Vitezistu: 16 January 2011 - 08:27 AM




#50 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 17 January 2011 - 03:22 PM

Nu trebuie imputernicire notariala decat ptr. contrib. mijlocii si mari :thumbup:



#51 Petre Mihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 January 2011 - 06:24 AM

Vezi postarealucienv, la Jan 17 2011, 03:22 PM, a spus:

Nu trebuie imputernicire notariala decat ptr. contrib. mijlocii si mari :thumbup:

Dezvolta. De unde ai aflat acest lucru pentru ca sunt foarte interesat. Tocmai ce am obtinut certificatul si ma gandeam cu groaza cati bani trebuie sa dau la notar pentru 10 imputerniciri. Asa, fiind toate firme mici, as scapa de o grija. Deci, unde scrie ca pentru contribuabilii mici nu este nevoie de imputernicire de la notar, ci doar de una simpla?



#52 cont-conta-ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 21 January 2011 - 02:23 PM

La Sect3 mi-a cerut imputernicire semnata de notar, nu are legatura ca firma e mica/mare/mijlocie.



#53 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 21 January 2011 - 02:49 PM

Eu am depus saptamana trecuta astfel:
- S3 - imputernicire notariala
- S1, S2, S4, S6 - imputernicire simpla, din partea administratorului societatii.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#54 Mada_st

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 26 January 2011 - 07:26 PM

Am si eu o intrebare....am 3 firme pt care tre sa depun declaratiile cu ajutorul certificatului....daca toate cele 3 firme au puncte de lucru (cu peste 5 salariati), inregistrez si punctele de lucru ??? Mentionez ca la una din firme pct de lucru este in provincie!
S-a mai lovit cineva de problema asta...cum ar trebui sa procedez???

Va rog tare mult daca ma poate ajuta cineva cu un sfat....



#55 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2011 - 09:08 PM

Da. Eu m-am lovit de o situatie similara. Am inregistrat societatea mama la DGFPMB-contr.mijlocii si punctul de lucru la Ilfov-contribuabili mijlocii. Dar am avut de trimis si pe luna decembrie declaratii.
Avand in vedere ca incepand cu declaratiile lunii ianuarie, nu se mai declara la sediile secundare, impozitul pe salarii, ci la societatea mama....ar trebui sa intrebi daca mai are rost sa te inregistrezi la punctele de lucru. Se va modifica din oficiu vectorul fiscal. Este si ordonanta postata pe aici pe undeva. La noutati legislatie. Cred ca 52/2011.
Poate ne tii la curent, daca afli noutati!
elenacca






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL