Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cursuri membrii ONG=VENITURI ECONOMICE? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cursuri membrii ONG=VENITURI ECONOMICE?

1 reply to this topic

#1 INA RUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 14 November 2010 - 12:09 PM

Tocmai m-am intors de la o intrunire de la Bucuresti unde ni s-a pus in vedere faptul ca taxele de cursuri organizate pentru membrii OAMGMAMR sunt venituri economice deci trebuiesc impozitate!
Mentionez faptul ca aceste cursuri organizate pentru asistentii medicali sunt OBLIGATORII si ofera un anumit numar de credite necesare profesarii meseriei de asistent medical!Acestia sunt membrii cu cotizatie a OAMGMAMR.(Ordinul Asistentilor Medicali Generalisti, Moaselor si Asistentilor Medicali din Romania)-asociatie fara scop patrimonial.
Deci nu mi se pare logic ca aceste taxe de cursuri sa fie considerate venituri economice! :thumbup:
Va rog sa imi spuneti ce parere aveti si voi!
Multumesc.



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 14 November 2010 - 08:02 PM

Eu niciodata nu am inteles "aplecarea" f. multor ONG-uri spre incasarea unor asa numite taxe, deseori facturate, cand foarte simplu se poate incasa o donatie, un sprijin financiar, sponsorizare pentru cursul X si Y.

Este adevarat ca denumirea de "taxa" ii permite platitorului sa deduca integral cheltuiala, dar in conditiile acestea este legal ca fiscul sa se fi desteptat si sa ceara impozitarea unor venituri si nu a unor donatii.

Pe internet am citit despre niste inspectii fiscale incheiate la una dintre episcopii, unde cazarea in manastiri sau in hotelul de langa acestea a fost nedeclarata si neimpozitata ca si activitate economica.







Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL