Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Obligativitate interfata standardizata a programelor de contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Obligativitate interfata standardizata a programelor de contabilitate


20 replies to this topic

#1 MariusRa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 16 November 2010 - 01:21 PM

Cred ca fiecare stie ca odata "prins" intr-un program contabil, nu mai scapi de acolo prea usor si in orice caz, nu fara a pierde date.
Ce parere aveti despre obligarea tuturor furnizorilor de programe contabile de a implementa o interfata standard prin care TOATE programele sa poata schimba date intre ele, asigurand astfel o portabilitate a datelor de la un program la altul si indirect, o concurenta reala intre firmele de soft si de ce nu, intre firmele de contabilitate. Acel standard poate fi realizat de Ministerul Comunicatiilor in colaborare cu Ministerul de Finante, cu reprezentanti CECCAR si ai producatorilor de soft.
Raspunsuri posibile
DA
NU
Cine nu stie, nu trebuie sa voteze...



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 November 2010 - 02:14 PM

Da, perfect.
Un program care să integreze și toate declarațiile respectiv evidența obligațiilor declarative ale firmei și care să respecte și pretențiile legii privind arhivarea ... electronică! Dezvoltarea analitică a conturilor ar fi obligatorie și ar fi realizată pe bază de atribut fiscal și CUÎ, în cazul persoanelor juridice și CNP în cazul persoanelor fizice.
Aceste programe ar trebui să fie obligatoru autorizate de MFP și după caz de Ministerul Comunicațiilor.
Și să conțină ...semnătura electronică ... a operaturului - userului și datele de identificare a hardului -calculatorului . pe care se fac înregistrările, inclusiv dacă sunt monopost sau în rețea!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 16 November 2010 - 02:16 PM




#3 MariusRa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 16 November 2010 - 05:17 PM

Sa fie asta o provocare serioasa pentru firmele de soft sau o forma de ironie inteligenta?
Chestia cu semnatura electronica nu este decat o "directionare" de bani catre baietii destepti.



#4 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 16 November 2010 - 05:45 PM

Oare cum s-or descurca saracii americani, fara plan de conturi obligatoriu, fara dezvoltare pe analitice impusa de sus, fara autorizarea programelor de catre MFP si min comunicatiilor, fara interfete standardizate... vai de capul lor!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#5 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 16 November 2010 - 06:44 PM

Asta este o idee comunista.
Ce ar fi daca am uniformiza toti oamenii care sa faca contabilitate, cei cu aceiasi inaltime de 1,70?
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#6 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 November 2010 - 10:52 PM

Vezi postareacoconat, la Nov 16 2010, 07:44 PM, a spus:

Asta este o idee comunista.
Ce ar fi daca am uniformiza toti oamenii care sa faca contabilitate, cei cu aceiasi inaltime de 1,70?

Este ușor să pui etichete.
Este mai greu să pricepi că afacerile pot fi de o diversitate infinită, însă contabilitatea rămâne aceeași!
Și trebuie să fie de utilitate publică, intefața afacerilor tale față de concurență, față de societate!
Ca și cerințe! Așteptări. Că tocmai despre faptul că uneori lipsește cu desăvârșire vorbim, nu ?
Așa că ... v-ați speriat cumva că programul pe care-l utilizați singuri ați constatat că nu mai este competitiv și ... schimbarea ar fi benefică ?! Atunci ....



#7 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 November 2010 - 11:04 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Nov 16 2010, 06:45 PM, a spus:

Oare cum s-or descurca saracii americani, fara plan de conturi obligatoriu, fara dezvoltare pe analitice impusa de sus, fara autorizarea programelor de catre MFP si min comunicatiilor, fara interfete standardizate... vai de capul lor!

Da, aveți dreptate.
Există și sistemul contabil anglosaxon.
Dar cei care îl aplică și cunosc contabilitate.
Primul lucru pe care-l fac este ca după ce și-au făcut o idee despre afacerile clientului lor, concep un plan contabil , inclusiv dacă este cazul și modul de dezvoltare analitică a furnizorilor sau clienților ori al altor conturi (disponibilități în diverse bănci spre ex.) .
Și nici la calcului impozitelor și taxelor nu se bagă ori nu se-ncurcă decât dacă are TOATE documentele. Certificat prin declarația contribuabilului
Un om de afaceri american nu-și permite să-și lase conducerea contabilitțății în seama unor ageamii și nu se hazardează nici să-și calculeze singur impozitele și taxele!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 16 November 2010 - 11:08 PM




#8 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 November 2010 - 11:07 PM

...cred ca n-ar fi o idee rea, ca statu' (prin fisc, sau nu stiu prin cine) sa impuna firmelor un soft unic (evident gratuit) integrat contabilitate financiara/declaratii/bilant... similar celor declarative/raportari/bilant, de acum...
:cool:



#9 MariusRa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 22 November 2010 - 01:15 PM

Pai tocmai asta era initiativa, aceea de a crea o interfata comuna tuturor programelor de contabilitate, lasand insa concurenta pe piata sa-si manifeste avantajele. Ca sa fie mai clar, orice program poate "lucra" cum vrea sau poate el, poate contine orice module sau baze de date, axact asa cum se intampla in prezent. Dar la astea sa existe o forma de export date care sa fie la toate la fel. In Germania asa ceva are denumirea DATEV. Evident ca fiecare isi poate face programul lui de contabilitate, dar fara interfata nu are voie sa-l vanda... sau cine-l cumpara, se descurca singur ulterior.
A cere Statului sa faca un program din bani publici, sa-l distribuie si sa-l actualizeze gratuit e cam ceea ce se intampla acum in multe domenii cu "baietii destepti". Chiar credeti ca asta e viitorul tarii?
Cum gresit s-a inteles... a putea schimba programele intre ele nu e tot una cu a-i aduna la un loc pe toti cu aceeasi inaltime sau inteligenta...

Aceasta postare a fost editata de MariusRa: 22 November 2010 - 01:17 PM




#10 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 22 November 2010 - 02:45 PM

N-aș vrea să interpretați iarăși greșit, dar ... beneficiul unui program care să fie accesibil tuturor , din toate punctele de vedere , dar și pentru specialiștii IT, să fie ...un program ... fără cusur ... ar fi cu siguranță în interesul nostru, al tuturor.
Nu de alta, dar de la programele de facturare ori calculare a salariilor și de conducere a registrului de casă sau chiar întregii contabilități, am văzut ... multe!
Proaste.
Puține BUNE!
Și, și mai puține oferite la un preț mic sau abonament pentru actualizare suportabil, și ... cu certitudine ... făcute ... să reziste! În timp.
Pentru că vedeți dvs. în acest domeniu economico-financiar , de la facturare și salarizare și până la bilanțuri ori declarații fiscale sau deconturi, totul trebuie să fie lesne de făcut, dar și garantat pentru "neschimbare" pe toată durata arhivării lor!
Că-n caz contrar avem de a face cu fals și uz de fals!
Și-n materie de informatică, operare pe calculator, chiar că trebuie să se și știe cine când ce ... a operat și cine, ce , când a validat!
Pentru veșnicie!
Corecția fiind posibilă , desigur. Prin STORNARE și REFACERE! Nicidecum prin modificare peste datele inițiale!
După cum și datele de ieșire și de intrare ... a la email ... trebuie să fie certe!
Adică dacă eu știu că am transmis la fisc sau altundeva, și am confirmarea pentru primire (expediatul devine trimis!Recepționat.) ,atunci ...chiar că nimeni, nici un inspector să nu-mi poate spune că ba, la dumnealor nu a ajuns nimic! Sau nu ceea ce susțin eu că aș fi trimis!
Deci... de aceea ... susțin că ... aceste lucrări trebuie să fie oferite în urma și pe baza unor licitații publice, la care toți specialiștii înscriși trtebuie să admită că cel mai bun ... a câștigat!
Și-n consecință cu toții vom fi beneficiarii nediscriminați al celui mai bun produs!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 22 November 2010 - 02:51 PM




#11 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 November 2010 - 09:15 PM

daca ministerul de finante reglementaza deja cerintele unui sistem informatic in domeniul financiar-contabil, nu vad de ce nu merge pana la capat: elaborarea softului propriu care respecta aceste cerinte!

ca o aplicatie financiar-contabila nu este nici pe departe mama aplicatiilor informatice.
nu vad ce licitatii ar trebui organizate pentru asa ceva, atata timp cat in minister exista departament IT... doi analisti, doi programatori, scot "beta", sa zicem, in cateva luni... depinde cata importanta se da proiectului :cool:

"59. Sistemele informatice de prelucrare automata a datelor in domeniul financiar-contabil trebuie sa raspunda la urmatoarele criterii considerate minimale:
a) sa asigure concordanta stricta a rezultatului prelucrarilor informatice cu prevederile actelor normative care le reglementeaza;
b) sa precizeze tipul de suport care asigura prelucrarea datelor in conditii de siguranta;
c) fiecare data inregistrata in contabilitate trebuie sa se regaseasca in continutul unui document, la care sa poata avea acces atat beneficiarii, cat si organele de control;
d) sa asigure listele operatiunilor efectuate in contabilitate pe baza de documente justificative, care sa fie numerotate in ordine cronologica, interzicandu-se inserari, intercalari, precum si orice eliminari sau adaugari ulterioare;
e) sa asigure reluarea automata in calcul a soldurilor conturilor obtinute anterior;
f) sa asigure conservarea datelor pe o perioada de timp care sa respecte prevederile Legii nr. 82/1991, republicata;
g) sa precizeze procedurile si suportul magnetic extern de arhivare a produselor-program, a datelor introduse, a situatiilor financiare sau a altor documente, cu posibilitatea de reintegrare in sistem a datelor arhivate;
h) sa nu permita inserari, modificari sau eliminari de date pentru o perioada inchisa;
i) sa asigure urmatoarele elemente constitutive ale inregistrarilor contabile:
- data efectuarii inregistrarii contabile a operatiunii;
- jurnalul de origine in care se regasesc inregistrarile contabile;
- numarul documentului justificativ sau contabil (atribuit de emitent);
j) sa asigure confidentialitatea si protectia informatiilor si a programelor prin parole, cod de identificare pentru accesul la informatii, copii de siguranta pentru programe si informatii;
k) sa asigure listari clare, inteligibile si complete, care sa contina urmatoarele elemente de identificare, in antet sau pe fiecare pagina, dupa caz:
- tipul documentului sau al situatiei;
- denumirea unitatii;
- perioada la care se refera informatia;
- datarea listarilor;
- paginarea cronologica;
- precizarea programului informatic si a versiunii utilizate;
l) sa asigure listarea ansamblului de situatii financiare si documente de sinteza necesare conducerii operative a unitatii;
m) sa asigure respectarea continutului de informatii prevazut pentru formulare;
n) sa permita, in orice moment, reconstituirea continutului conturilor, listelor si informatiilor supuse verificarii; toate soldurile conturilor trebuie sa fie rezultatul unei liste de inregistrari si al unui sold anterior al acelui cont; fiecare inregistrare trebuie sa aiba la baza elemente de identificare a datelor supuse prelucrarii;
o) sa nu permita:
- deschiderea a doua conturi cu acelasi simbol;
- modificarea simbolului de cont in cazul in care au fost inregistrate date in acel cont;
- suprimarea unui cont in cursul exercitiului financiar curent sau aferent exercitiului financiar precedent, daca acesta contine inregistrari sau sold;
- editarea a doua sau a mai multor documente de acelasi tip, cu acelasi numar si continut diferit de informatii;
p) sa permita suprimarea unui cont care nu are inregistrari pe parcursul a cel putin 2 ani (exercitii financiare), in mod automat sau manual;
r) sa prevada in documentatia produsului informatic modul de organizare si tipul sistemului de prelucrare:
- monopost sau multipost;
- monosocietate sau multisocietate;
- retea de calculatoare;
- portabilitatea fisierelor de date;
s) sa precizeze tipul de organizare pentru culegerea datelor:
- preluari pe loturi cu control ulterior;
- preluari in timp real cu efectuarea controlului imediat;
- combinarea celor doua tipuri;
t) sa permita culegerea unui numar nelimitat de inregistrari pentru operatiunile contabile;
u) sa posede documentatia tehnica de utilizare a programelor informatice necesara exploatarii optime a acestora;
v) sa respecte reglementarile in vigoare cu privire la securitatea datelor si fiabilitatea sistemului informatic de prelucrare automata a datelor.
60. Elaboratorii de programe informatice au obligatia de a prevedea, prin contractele de livrare a programelor informatice, clauze privind intretinerea si adaptarea produselor livrate, precum si clauze privind eliminarea posibilitatilor de modificare a procedurilor de prelucrare automata a datelor de catre utilizatori.
Unitatile de informatica sau persoanele care efectueaza lucrari cu ajutorul sistemului informatic de prelucrare automata a datelor poarta raspunderea prelucrarii cu exactitate a informatiilor din documente, iar beneficiarii raspund pentru exactitatea si realitatea datelor pe care le transmit pentru prelucrare.
61. Utilizatorul trebuie:
- sa se asigure de perenitatea documentatiei, a diferitelor versiuni ale produsului-program;
- sa organizeze arhivarea datelor, programelor sau produselor de prelucrare astfel incat informatiile sa poata fi reprocesate;
- sa detina la sediul sau, pe perioada neprescrisa, manualul de utilizare complet si actualizat al fiecarui produs-program utilizat.
62. Pe perioada neprescrisa se va organiza o gestiune a versiunilor, modificarilor, corecturilor si schimbarilor de sistem informatic, produse-program si sistem de calcul.
Daca unitatea, in cursul acestei perioade, a schimbat sistemul de calcul, respectiv de prelucrare a datelor, trebuie sa se efectueze o reconciliere intre datele arhivate si versiunile noi ale produselor-program si ale echipamentelor de calcul.
Arhivele pe suport magnetic trebuie "improspatate" periodic pentru a asigura accesibilitatea datelor.
63. Responsabilitatile ce revin personalului unitatii cu privire la utilizarea sistemului informatic de prelucrare automata a datelor se stabilesc prin regulamente interne.
H. Conditiile in care se pot intocmi, edita si arhiva electronic documentele financiar-contabile
64. Din punct de vedere al bazei de date trebuie sa existe posibilitatea reconstituirii in orice moment a continutului documentelor financiar-contabile.
65. Documentele financiar-contabile, care se arhiveaza pe suport WORM (Write Once Read Many), trebuie sa fie semnate de persoana care le intocmeste, in conformitate cu prevederile Legii nr. 455/2001 privind semnatura electronica.
66. Trebuie sa existe un plan de securitate al sistemului informatic, cuprinzand masurile tehnice si organizatorice care sa asigure urmatoarele cerinte minimale:
a) confidentialitatea si integritatea comunicatiilor;
b) confidentialitatea si nonrepudierea tranzactiilor;
c) confidentialitatea si integritatea datelor;
d) restrictionarea, detectarea si monitorizarea accesului in sistem;
e) restaurarea informatiilor gestionate de sistem in cazul unor calamitati naturale, evenimente imprevizibile, prin:
- arhivarea datelor utilizand tehnologia WORM, care sa permita inscriptionarea o singura data si accesarea ori de cate ori este nevoie a informatiilor stocate;
- inregistrarea datelor din documentele financiar-contabile in timp real, in alt sistem de calcul, cu aceleasi caracteristici, care sa fie amplasat intr-o alta locatie.
67. Trebuie sa se asigure listarea tuturor documentelor financiar-contabile solicitate de organele de control."

:cool:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 November 2010 - 03:41 PM




#12 S.G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 23 November 2010 - 08:27 PM

Ce nu inteleg eu in tara asta... intotdeauna ne apucam de niste lucruri sa le punem la punct, cand altele mai importante sunt "varza"... Si aici am vedere sistemul fiscal si procedural, modul lui de declarare, multitudinea de taxe si declaratii... ca sa nu mai vorbim de raspundere in general etc... Ce observ eu, asa la prima vedere... cand e vorba de control asupra contribuabililor, trebuie sa fie un regim draconic, strict, centralizat, ca doar tara e plina de "evazionisti"... Cand e vorba de implementarea si aplicarea legii, suntem in Romania... Oricat as vrea sa nu amestec politica in comentariile mele, nu pot sa nu remarc ca la noi in tara, sub aparenta bunelor intentii se urmareste altceva si exemplele sunt multe ca sa le mai enumar... avem destui baieti destepti in tara... Atata timp cat avem un sistem fiscal complex, e greu sa uniformizezi contabilitatea tuturor firmelelor... ca sa nu mai vorbim de permanentele modificari legislative, in special in domeniul salarial, care presupune costuri suplimentare pentru acest soft... Puteam de atat timp sa depunem o singura declaratie cu toate contributiile actuale, dar asa preferam sa depunem in 5 locuri... si asta e doar un exemplu...
Intr-adevar trebuie sa fie indeplinite anumite cerinte de siguranta, dar si asa va pot asigura ca o restaurare de baza de date va poate ajuta, ca sa nu mai vorbesc, ca daca ai ceva cunostinte in domeniul programarii si cu ajutorul celui care a creat acel program, poti face si lucruri care initial credeai ca le securizezi... In tara asta nu stiu cati isi tin contabilitatea la zi, nu mai vorbesc de cea informatizata, cu programe proprii...
Poate aici se doreste sa se ajunga, prin impunere... mi-e si deja groaza de ce va urma apoi... Parerea mea e ca atat timp cat pana acum nu am fost in stare sa facem lucruri simple si durabile, mi-e greu sa cred ca aceasta intentie legislativa e una care sa ne doreasca binele si cred ca ne gandim prea departe, fiindca tot ce se doreste este doar ca cineva sa castige ceva bani (am in vedere baietii destepti) si daca apoi se poate
"limita sfera evazionista/infractionala", de ce nu...

Raspunsul meu e NU fiindca nu cred in bunele intentii ale fiscului, daca eram in alta tara, as fi votat cu siguranta DA, asa raman la NU fiindca m-am saturat sa le tot acord tot creditul meu, iar ei sa isi bata joc de el...
Nu pot altfel...



#13 dannybk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 November 2010 - 09:26 PM

Salut.

Asa ceva inca nu se poate realiza. Pe langa faptul ca sunt economist mai sunt si programator.Lucrez la o firma de IT care se ocupa de genul de software.
Multor persoane , intr-adevar, li se pare totul foarte usor , pentru ca poate nu au facut in viata lor programare , un soft de genul cuprinde chiar si milioane de linii de cod ca sa faca acele lucruri simple.
1. Proiectand softul respectiv pentru a lucra cu un anumit tip de baze de date si aici nu ma refer la cele create cu Fox sau Acces (mai pe intelesul tuturor) este uneori greu si chiar imposibil sa pot face proceduri care sa creeze un expor de date care sa poata fi preluat automat de un alt program , pentru ca eu nu voi sti niciodata in ce maniera a fost sau va fi proiectat programul respectiv. Intr-adevar datele pot fi exportate partial , adica cu informatiile necesare pentru a putea fi importate , aceasta optiune exista in majoritatea programelor informatice care sunt raspandite la nivel national , dar importarea in sine tot manual trebuie facuta deoarece modul de lucru a bazelor de date difera nu este acelasi , de EX. o baza de date PARADOX este mult diferita in structura si mod de lucru fata de una MySQL sa nu vorbim de una ORACLE , deci exportul de date este cu cantec .
2. Exportul si trimiterea declaratiilor pentru Finante , aici sunt doua mari probleme:
a) este totul facut in asa fel incat sa folosesti programele puse de dumnelalor , la dispozitie. Dar sa zicem ca pana la urma s-ar rezolva.
b) la cat de des se schimba formatul acestora sau ma rog nu stiu ce tip de camp din baza lor de date, DBF sau fisier TXT , ar insemna sa modific la codul programului in fiecare luna ,asta ar presupune costuri si multa alta munca in plus care n-ar trebui sa fie si multi nu ar accepta sa le plateasca s-ar multumi tot cu download si install a soft-ului de pe site-ul ministerului
c) trimiterea automata a unui mail direct din program impune iarasi anumite costuri din partea clientului. Pentru trimiterea unui mail programul trebuie sa se logheze la un server de mail prin care sa treaca mail-ul respectiv , adica servici SMTP si POP32. Singurul serviciu de acest gen oferit gratuit este cel de la Gmail , dar si aici se intampla sa nu mearga uneori , Yahoo nu permite acest tip de conectare gratuit, ci numai web , asa ca pentru realizarea acestui lucru i se impune clientului achizitionarea unui domeniu de mail care costa . Deja ii aud pe multi ca nu-si are rostul ca mai bine dau ei doua click-uri pe Yahoo.
Si lista ar putea continua.
De aceste lucruri cat si multe altele m-am "lovit" chiar eu .
Iar de crearea unei interfete indentice , deja nici sa numai vorbim. Nu te lasa legea . Drepturile de autor. E c-am si cum te-ai apuca sa publici poezii de Eminescu , cu autor numele tau , diferenta fiind ca poate le scrii pe foi de plastic :D.
P.S. Daca am facut greseli gramaticale va rog sa ma scuzati , sunt dupa o zi de munca de stat numai cu nasul in monitor.

Aceasta postare a fost editata de dannybk: 23 November 2010 - 09:33 PM




#14 dahas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 24 November 2010 - 12:45 AM

Vezi postareaMariusRa, la Nov 16 2010, 02:21 PM, a spus:

Cred ca fiecare stie ca odata "prins" intr-un program contabil, nu mai scapi de acolo prea usor si in orice caz, nu fara a pierde date.
Ce parere aveti despre obligarea tuturor furnizorilor de programe contabile de a implementa o interfata standard prin care TOATE programele sa poata schimba date intre ele, asigurand astfel o portabilitate a datelor de la un program la altul si indirect, o concurenta reala intre firmele de soft si de ce nu, intre firmele de contabilitate. Acel standard poate fi realizat de Ministerul Comunicatiilor in colaborare cu Ministerul de Finante, cu reprezentanti CECCAR si ai producatorilor de soft.
Raspunsuri posibile
DA
NU
Cine nu stie, nu trebuie sa voteze...
Nu
Zau ca eu o iau ca o gluma. Cine se imbraca miine cum ma imbrac eu? Nimeni sau nu stii. Dar toate hainele de pe mine au in mare aceleasi functionalitati ca si ale tele si in plus inca 6 buzunare sa imi care sculele cu mine. Nu stiu daca ai priceput ceva dar ideea este simpla toate programele pot avea orice intefata (forma) dar import/exportul de date din aplicatie trebuie sa contina un minim in functie de specificul aplicatiei (bugetar/srl/partida simpla).
Acum poti sa pui corect intrebarea. Si statul nu ma poate obliga ce masina sa imi iau cu ce sa ma imbrac sau cum sa arate programul de conta. Dar ma poate constringe ca daca vreau sa circul in RO sa am cel putin Euro 4, sa nu umblu fara pantaloni si chilot pe mine, sa aiba import/export pentru un minim de date pe care orice control sa poata sa vina sa ii dau export date si el sa si le prelucreze in programele lui cum vor muschii lui. Asta este democratia nu ne imbracam toti la fel :)
O seara placuta



#15 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 24 November 2010 - 01:03 AM

Vezi postareaMariusRa, la Nov 16 2010, 02:21 PM, a spus:

.............."Ce parere aveti despre obligarea tuturor furnizorilor de programe contabile de a implementa o interfata standard prin care TOATE programele sa poata schimba date intre ele, asigurand astfel o portabilitate a datelor de la un program la altul si indirect, o concurenta reala intre firmele de soft si de ce nu, intre firmele de contabilitate. Acel standard poate fi realizat de Ministerul Comunicatiilor in colaborare cu Ministerul de Finante, cu reprezentanti CECCAR si ai producatorilor de soft.
Raspunsuri posibile
DA
NU
Cine nu stie, nu trebuie sa voteze..."
Cine nu stie ce? :thumbup: Cine nu stie programare? Dar cine stie contabilitate poate sa voteze? Oare cine considerati ca va suporta costurile IMENSE pe care le-ar implica acest "vis" al Dumneavoastra? Nu tot contabilul? Sau poate credeti ca,pentru gloria loc,aceia care vor contribui la realizare,ne vor servi "pe tava" rezultatul muncii lor deloc usoare?De ce nu faceti si propunerea ca,acelasi onor Min.de Finante,sa oblige intr-un fel toti agentii economici sa suporta aceste costuri. Poate atunci ne vor respecta mai mult,vazand cat de important este sa faci contabilitate ca la carte si ce cheltuieli implica aceasta cerinta.
Oricum,opinia mea personala este ca asa ceva este extrem de greu de realizat,daca nu chiar o "Fata Morgana". Vedeti si opinia colegului economist (si om de IT),dannybk. Iar daca aceasta propunere ar prinde contur,cu siguranta se va petrece la fel ca in toate ocaziile in care apare un os de ros si se va intampla la fel ca in cazul unei mult mediatizate "frunze". Eu mi-as dori sa ma insel,dar perfectionarea unor soft-uri de contabilitate,care sufera cu toatele de imperfectiuni,mai mult sau mai putin grave si care ar trebui sa "cante" pe acelasi ton, ar fi un fel de carpeala. Cel mai bun lucru este cel realizat de la A la Z.Nou si care sa respecte din start toate prevederile legale.Deci,in cazul de fata,ceva imposibil de realizat in urmatorii 10 ani.Nu ma caracterizeaza pesimismul,dar eu cred sincer si cu parere de rau,ca am dreptate.
Cat despre eventuala implicare a CECCAR intr-un astfel de proiect... :laugh:
Prin urmare,cel putin deocamdata,chiar daca nu stiu decat foarte putina programare si foarte multa contabilitate,votez NU.Fara suparare,sper. :smile:



#16 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 24 November 2010 - 11:13 AM

Vezi postareaMares Stefan, la Nov 16 2010, 11:52 PM, a spus:

Este mai greu să pricepi că afacerile pot fi de o diversitate infinită, însă contabilitatea rămâne aceeași!
Și trebuie să fie de utilitate publică, intefața afacerilor tale față de concurență, față de societate!
Ca și cerințe! Așteptări. Că tocmai despre faptul că uneori lipsește cu desăvârșire vorbim, nu ?
Așa că ... v-ați speriat cumva că programul pe care-l utilizați singuri ați constatat că nu mai este competitiv și ... schimbarea ar fi benefică ?! Atunci ....

Da, scuze, nu este o idee comunista, este o gaselnita a globalizarii. (tot pe acolo, in loc de stelutze pe rosu sunt stelutze pe albastru)
Asa.. de unde ai tras concluzia ca programul folosit nu mai este competitiv?
Daca vrei utilitate publica, intra pe min. fin. si acolo accesezi date publice ale firmelor, indicatorii economici relevanti ale tuturor afacerilor cu infinita diversitate.
De ce vrei musai sa uniformizezi ?
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#17 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 24 November 2010 - 11:22 AM

Scuzele mele, dar poeții sunt poeți, scriitorii, scriitori, pictorii, pictori, jurnaliștii, jurnaliști și chiar programatorii, specialiștii IT, ... în materie de softuri se pot deosebi fundamental de ... contabili, care în calitatea lor de contabili ... după umila mea părere de profesionist contabil de o viață ... nu sunt AUTORI!
Cu certitudine nu li se cere să CREEZE ceva nou, unicat, nemaiîntâlnit, ci li se cere chiar să fie RUTINAȚI, interschimbabili, oricând, oriunde la orice solicitare acceptată de dumnealor.
Că omul sfințește locul și sunt contabili și contabili, este drept, după cum cu siguranță poate conta cine -și asumă statutul și rolul de contabil șef sau de director economic întro firmă! Ori întreprindere sau societate.
Doar că ... ca să mă înțelegeți ... toți cei interesați, curioși, critici, evaluatori ori manageri ... vor ... trebuie .. să se uite la aceeași FOTOGRAFIE, făcută la un moment dat despre ceva. Unii vor pricepe și ce a fost înainte, iar alții vor știi și ce anume trebuie să urmeze. Dar ...toți trebuie să aibă la dispoziție aceeași "fotografie" , evidență contabilă condusă cronologic, exhaustiv, până la un anumit moment dat, de preferabil "la zi"!
Iar IMAGINEA REDATĂ trebuie să fie neapărat fidelă și relevantă pentru oricine indiferent ... cine a fost fotograful!
Ei un fotograf niciodată nu va accepta o asemenea misiune.
Dumnealui totdeauna va susține că unghiul său de vedere, clipa pe care a surprins-o este UNICĂ, poate fi reprodus numai și doar după ORIGINAL.Generând copii autorizate sau rodul unor plagiaturi.
Pe când nouă contabililor, tuturor ni se cere să facem , pe baza aceluiași material documentar - contabilități - EVIDENȚE CONTABILE IDENTICE. Adică cum se spune în matematică rezultatul acelorași operațiuni asupra acelorași mărimi trebuie să fie neapărat și identic egal.
Deci ... din acest considerent mi-am permis să cer ca și softul CREAT să fie în unicitatea lui, UNIVERSAL VALABIL, pentru orice utilizator, respectiv pentru oricare CONTABIL, care ... bine-nțeles trebuie să știe să-l folosească conform regulilor,procedurilor prestabilite și cu toții, sau oricine, să poate reda, crea, înregistra ... obligatoriu ... oi fotografie.Aceeași fotografie.
Procedura, profesia ... fiind ... știință , aplicația ei ... comună!
Fără drepturi de autor, dar cu remunerație ori recompensat cu un anumit onorariu!
Culmea e că ... pentru aceași muncă ori activitate - FOTOGRAFIE- unii se mulțumesc ... cu puțin, alții zicând că sunt "doctori" cer mult mai mult. Dar nici una.nici alta nu constituie nici întrun caz, drepturi de autor!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 24 November 2010 - 11:29 AM




#18 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 24 November 2010 - 11:35 AM

ok, sa zicem ca m-ai convins. sa nu spui ca sunt gica contra sau ca pun etichete. bun. si concret cu propunerea ta, crezi ca toate firmele de soft se vor alinia unei directive, data eventual printr-o lege?
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#19 mobprest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 07 December 2010 - 09:56 AM

Personal nu ma pricep la programare.
Ideea mie mi se pare buna.
Cat despre partea cu costurile, cu dificultatea sau imposibilitatea de a se realiza un astfel de proiect nu ma pot pronunta, dar concret vorbind este dificil de realizat un export in excel de exemplu care sa poata fi importat de o alta aplicatie?



#20 MariusRa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 31 January 2011 - 11:37 AM

Am citit ca Otilia a depus propunerile legislative votate in majoritate cu DA si isi exprima speranta ca vor ajunge pe "teren fertil".
Desi nu e chiar la subiect, trebuie sa va spun ca ma ingrozesc de fiecare data cand vad ca acelasi lucru este de fiecare data vazut de unii ca fiind "alb" si de altii ca fiind "negru". Asta nu poate fi decat efectul unei mari lacune in educatie, indicatorul unei societati in deriva.
In nici un caz nu ma voi lansa in polemici sau explicatii. Cine pricepe, pricepe iar cine nu, vine cu tot felul de explicatii puerile.
Dau dreptate unui utilizator care arata ca sunt probleme elementare mai multe si mai grave decat modificari de soft, dar cum si cine ar putea cere sau realiza eradicarea prostiei in Romania?

Aceasta postare a fost editata de MariusRa: 31 January 2011 - 11:38 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL