Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 394 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 394


29 replies to this topic

#1 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 March 2013 - 05:18 PM

"Exista intentia, deocamdata aflata in faza de proiect, sa extindem Declaratia 394 (n.red.-care in prezent cumuleaza toate livrarile si achizitiile), astfel incat sa putem prelua datele sub forma facturilor efective. Daca vom reusi sa facem acest lucru ne va fi mai usor sa vedem zonele de risc, iar inspectorii ANAF vor merge la sigur, nu sa caute acul in carul cu fan asa cum se intampla acum. Se vede ce facturi nu se imperecheaza si te duci la sigur, avand in spate cifre si date. E un proces complex care s-ar putea sa genereze probleme de implementare si la nivelul companiilor, dar cred ca se poate face. Cu cat mai repede vom face acest lucru, cu atat mai bine. O sa tinem cont si de perioada necesara firmelor pentru a putea opera schimbari in softurile cu care lucreaza", a explicat joi secretarul de Stat din Finante Dan Manolescu, in cadrul unei intalniri cu oamenii de afaceri.

http://economie.hotn...pla-acum-pu.htm



#2 marco2358

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 March 2013 - 01:11 PM

o mare porcarie, o sa ajungem sa trimitem toata contabilitatea lunar la fisc...ca si cand
n-am avea destule de facut; ca sa nu mai vorbesc ca nimeni nu ne va plati in plus...




#3 titi35

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 01 April 2013 - 09:37 AM

Bonurile fiscale care contin CUI cumparator tiparit de aparatele de marcat fiscale, si care au regim de facturi simplificate, se raporteaza in D394 la vanzator si cumparator?
Multumesc.



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 April 2013 - 03:31 PM

Vezi postareatiti35, la 01 April 2013 - 09:37 AM, a spus:

Bonurile fiscale care contin CUI cumparator tiparit de aparatele de marcat fiscale, si care au regim de facturi simplificate, se raporteaza in D394 la vanzator si cumparator?
Cf. art. 1 din Ordinul 3596/2011, publicat in MO 927/28.12.2011 privind declararea livrarilor/prestarilor si achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si pentru aprobarea modelului si continutului declaratiei informative privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA, toate persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA sunt obligate sa declare toate livrarile de bunuri, prestarilor de servicii si achizitiile de bunuri si servicii realizate pe teritoriul Romaniei, catre/de la alte persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA pe teritoriul Romaniei.
Cf. instructiunilor de completare a Declaratiei 394 – „Declaratie informativa privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national” se depune pentru orice operatiune taxabila pentru care este emisa/primita o FACTURA – intocmita in conditiile prevazute la art. 155 alin. (19) si (22) din Codul fiscal - cf. Titlului VI din Codul fiscal, deci si pentru Facturile intocmite in sistem simplificat in conditiile prevazute la art. 155 alin. (11), (12) , (20) din Codul Fiscal, emise/primite in perioada de raportare

Ordin 1992/2012, publicat in MO 17/9.01.2013 pentru modificarea anexei nr. 2 la OPANAF nr. 3596/2011 privind declararea livrarilor/prestarilor si achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si pentru aprobarea modelului si continutului declaratiei informative privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA
Anexa 2
1. Declaratia se completeaza si se depune de catre:
a) persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania conform art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul fiscal si care sunt obligate la plata taxei conform art. 150 alin. (1) si (7) din Codul fiscal, pentru operatiuni impozabile in Romania conform art. 126 alin. (1) si taxabile cu cota prevazuta de lege. Declaratia se depune pentru orice operatiune taxabila
pentru care, conform titlului VI din Codul fiscal, este emisa o factura, inclusiv pentru
avansuri, precum si pentru operatiunile la care se aplica sistemul TVA la incasare.
Declaratia trebuie sa contina toate facturile care au fost emise in perioada de raportare, inclusiv cele care au inscrisa mentiunea “taxare inversa“ sau “TVA la incasare”.
Declaratia nu se depune pentru facturile emise prin autofacturare;
b) persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania conform art. 153 din Codul fiscal, care realizeaza in Romania, de la persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania, achizitii de bunuri sau servicii taxabile cu cota prevazuta de lege.
Declaratia trebuie sa contina toate facturile care au fost primite in perioada de raportare, inclusiv cele care au inscrisa mentiunea “taxare inversa“ sau “TVA la incasare”.
Declaratia nu se depune pentru facturile emise prin autofacturare.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 01 April 2013 - 03:32 PM




#5 titi35

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 01 April 2013 - 05:58 PM

Facturile simplifcate se includ. Pe de alta parte bonurile nu. Cred ca ar fi utila o precizare a Min.Fin. astfel incat sa fie o abordare unitara la cumparator si vanzator.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 April 2013 - 08:49 PM

Bonurile fiscale indeplinesc conditiile pentru facturile simplificate daca sunt mai mici de 100euro. Singura diferenta este ca scrie "Bon fiscal". Dar nu te impiedica nimeni sa scrii (daca permite softul casei) si "Factura simplificata". Sau sa scrii de mana :)))

CF, Art.155 pct.(20):
(20) Facturile emise în sistem simplificat în condițiile prevăzute la alin. (11) şi (12) trebuie să conţină cel puţin următoarele informații:
a) data emiterii;
b) identificarea persoanei impozabile care a livrat bunurile sau a prestat serviciile;
c) identificarea tipului de bunuri sau servicii furnizate;
d) suma taxei colectate sau informațiile necesare pentru calcularea acesteia;
e) în cazul documentelor sau mesajelor tratate drept factură în conformitate cu prevederile alin. (2), o referire specifică şi clară la factura iniţială şi la detaliile specifice care se modifică.

Pentru deducerea TVA mai trebuia cif-ul clientului, care in cazul facturilor simplificate, se poate trece si de mana!
Aici a fost si buba si de aceea au venit cu modificarea din 14.03. Pentru ca s-au trezit ca dadusera drumul fara sa vrea la decontarea TVA-ului pentru orice bon fiscal mai mic de 100euro. Nu trebuia decat sa treci si CIF-ul clientului, de mana. UPS! Asa ca s-au gandit sa ne puna pe toti sa modificam aparate si softuri.

Cat despre D394, daca va uitati la datele inscrise (minim,obligatoriu) pe facturile simplificate, o sa vedeti ca nu este obligatoriu sa treci CIF-ul cumparatorului!
Cum poti sa introduci in D394 facturile simplificate emise ?!?! S-a gandit cineva la asta?
Sigur ca nu poti, norocul nostru ca sunt foarte rare cazurile de facturi simplificate (acte emise pe care chiar sa scrie "factura" , eventual si "simplificata").

In concluzie, daca ai o factura simplificata fara cif-ul beneficiarului, este document valabil pentru deducerea cheltuielilor, dar nu este valabil pentru deducerea tva-ului la beneficiar.

Cat despre D394 , Dumnezeu sa-i mai inteleaga!
Este cam asa, dupa cum vad eu :
1. am factura normala, intra in D394
2. am factura simplificata fara CIF client , teoretic intra , practic este imposibil s-o raportezi.
3. am factura simplificata cu CIF client, intra in D394
4. am bon fiscal , consideram ca nu-i facura (chiar daca are elementele unei facturi simplificate) si nu intra in D394.

Asta pana le vin alte idei!



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 April 2013 - 08:42 AM

In Declaratia 394 se vor declara doar Facturile si Bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei Facturi simplificate- sunt emise de catre aparatelele de marcat electronice fiscale, a caror valoare inclusiv TVA este de cel mult 100 euro/bon fiscal la cursul din data exigibilitatii TVA, au inscris cu ajutorul aparatelor de marcat electronice codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului – pct. 46 alin.(3) din Normele CF si sunt emise/primite de catre furnizori/beneficiari inregistrati in scopuri de TVA. trebuie sa aiba deasemenea inscrisa in clar denumirea bunurilor/serviciilor furnizate-tipul bunurilor/serviciilor furnizate si suma TVA-ului colectat.- art. 155 alin.(20) lit. c) si d) din CF

Bonuri fiscale neinsotite de Factura, care, indiferent de valoare nu au inscris codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului si/sau nu au inscrisa in clar denumirea bunurilor/serviciilor furnizate (ci doar denumirea generica-electrice, papetarie,etc) – nu indeplinesc conditiile unei Facturi simplificate, nu se declara in D394 si nu dau drept de deducere pentru TVA-care se va include in pretul de achizitie al bunului/serviciului.
Normele CF
46.
(3) Pentru achizitiile de bunuri si servicii pe baza de bonuri fiscale emise in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, deducerea taxei poate fi justificata cu bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate in conformitate cu prevederile art. 155 alin. (11), (12) si (20) din Codul fiscal daca furnizorul/prestatorul a mentionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului. Prevederile acestui alineat se completează cu cele ale pct. 45.



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 April 2013 - 11:44 PM

In D394 se trec si facturile la care nu am drept de deducere.
Poate vor clarifica totusi instructiunile pentru D394.

Oricum , nu se supara nimeni daca nu raportezi o factura primita (adica n-ai dedus un tva).
In normele de la D394 scrie si cum se face verificarea (incrucisarea).Se verifica de la client catre beneficiar.



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 May 2013 - 12:46 PM

Comunicat de presa ANAF referitor la depunerea formularului 394 „Declaratie informativa privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national”

Prin Hotararea Guvernului nr.84 din 6 martie 2013 au fost modificate si completate Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004
http://static.anaf.r...A_2013mai27.pdf

Declaratia trebuie sa contina toate facturile care au fost emise/primite in perioada de raportare, inclusiv cele care au inscrisa mentiunea "taxare inversa" sau "TVA la incasare", precum si bonurile fiscale cu valoare sub 100 de euro care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate pentru care beneficiarul a solicitat inscrierea codului de inregistrare in scopuri de TVA.



#10 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 May 2013 - 06:26 PM

bine ca nu au dat anuntul pe 31.12.2013 :angry2:



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 May 2013 - 01:08 PM

In loc sa dea comunicate de presa aberante , mai bine "compun" un text clar si fara echivoc in codul fiscal si in alte legi conexe. !!

Comunicatul de presa nu este document oficial, n-are valoare la un proces. Acolo primeaza textul legii. Care text este clar: "Declaratia trebuie sa contina toate facturile care au fost emise in perioada de raportare" , respectiv "Declaratia trebuie sa contina toate facturile care au fost primite in perioada de raportare".
In D394 nu este vorba de raportarea colectarilor sau deducerilor.

Aberatia apare la facturile simplificate (cele emise pe bune, pe care scrie "factura simplificata"), care trebuie raportate in D394 ... asta in conditiile in care nu au pe ele cif-ul beneficiarului. Facturi simplificate sunt ceva bonuri de taxa trecere ... , bonurile de intrare in .... si pe acea hartiuta scrie chiar "factura simplificata".
... si sunt facturi (simplificate)!
....si n-au CIF-ul clientului pe ele!
... si teoretic trebuie declarate in D394!

Cat despre bonuri, toate bonurile in care scrie in clar marfa/serviciul cu toate datele de identificare CONTIN elementele unei facturi simplicate , INDIFERENT daca au sau nu CIF-ul beneficiarului "marcat" ... dar nu sunt facturi, nici macar simplificate!.

Astia au facut o varza in culori din tva-ul asta (intentionat din punctul meu de vedere), in care taxabilitatea nu mai are legatura cu deductibilitatea si ele amandoua nu au legatura cu "raportabilitatea" in D394.

PS: Ca sa nu mai vorbim de faptul ca "primite in peroada de raportare" de la pct.1 lit.b) se bate cap in cap cu "emise" de la punctul 3. Nu pot fi coerenti nici macar la distanta de cateva randuri :laugh:



#12 remus2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 29 May 2013 - 09:10 PM

Si totusi, noi cum procedam? Ne intoarcem la d394 din martie si aprilie ca sa rectficam?

Si inca ceva, oare cum vor face asta Lukoil sau Petrom sau alte companii din acesta ramura? Doar daca softul le permite sa centralizeze pe coduri fiscale, bonurile de achizitie din toata tarisoara, ale unei firme (noi suntem 6 sucursale in toata tara si cam batem tara in lung si-n lat, din fericire lucram pe carduri dar tot mai depasim) . Altfel, cine poate sta sa veirifice manual cine- cat combustibil a luat.



#13 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 30 May 2013 - 08:16 AM

Eu lucrez la o firma care are 20 magazine unde eliberam zilnic bonuri cu cod fiscal client.Ce fac acum , trebuie sa iau rolele martor , sa centralizez pe coduri fiscale ,sa caut pe Finante denumirea clientului si apoi sa declar in D394?
Are cineva un pistol? Am mare nevoie.......
vivi



#14 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 May 2013 - 09:03 AM

Acum, eu personal n-am de gand sa tin cont de acel comunicat care n-are baza legala (din punctul meu de vedere).

Oricum, si daca ar veni un control si ar cere sa fac rectificative, nu-i bai ... ca n-au cum sa dea amenda, pentru ca nu exista amenda pentru rectificativa. Mai ales ca raportarea "eronata" ar fi din cauza intepretarii diferite a normelor, nu cu scopul de a evita impozitarea.

Daca totusi vrei sa raportezi in D394 aceste bonuri, trebuie sa-ti modifici softurile astfel incat sa inregistreze macar CIF-urile ... daca nu si denumirile.
Cei care au softuri nu cred ca au mari probleme ... dar cei care au 3-4 butice si tin evidenta valoric (amanunt) ...



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 June 2013 - 06:08 PM

Vezi postareamgabi, la 30 May 2013 - 09:03 AM, a spus:

Acum, eu personal n-am de gand sa tin cont de acel comunicat care n-are baza legala (din punctul meu de vedere).
Ei, nu cred ca n-ai de gand sa respecti instructiunile din Comunicatul de presa al MFP-care are si baza legala
Codul fiscal
ART. 1 Scopul si sfera de cuprindere a Codului fiscal
(1) .................
De asemenea, autorizeaza Ministerul Finantelor Publice sa elaboreze norme metodologice, instructiuni si ordine in aplicarea prezentului cod...

eu mi-am exprimat punctul de vedere si l-am justificat, a fost un pct. de vedere corect dupa cum au precizat Finantele in Comunicatul dat cu destula intarziere de altfel



#16 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2013 - 06:19 PM

Apoi sa dea norme MF-ul atunci ... nu comunicate de presa (ale ANAF-ului).

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca problema facturilor simplificate nu au rezolvat-o (cele care n-au CIF-ul beneficiarului).
Si nici a bonurilor care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate si n-au CIF-ul.



#17 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 June 2013 - 07:07 PM

Vezi postareamgabi, la 04 June 2013 - 06:19 PM, a spus:

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca problema facturilor simplificate nu au rezolvat-o (cele care n-au CIF-ul beneficiarului).
Si nici a bonurilor care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate si n-au CIF-ul.
In privinta Facturilor, a Facturilor simplificate si a documentelor sau mesajelor tratate drept Factura, Codul fiscal transpune prevederile Directivei in ceea ce priveste normele privind facturarea

DIRECTIVA 2010/45/UE A CONSILIULUI din 13 iulie 2010 de modificare a Directivei 2006/112/CE privind sistemul comun al taxei pe valoarea adaugata in ceea ce priveste normele privind facturarea
http://discutii.mfin..._facturarea.pdf
Articolul 226b
In ceea ce priveste facturile simplificate emise in temeiul articolului 220a si articolului 221 alineatele (1) si (2), statele membre solicita cel putin urmatoarele detalii:
(a) data emiterii;
(b) identificarea persoanei impozabile care furnizeaza bunurile sau serviciile;
© identificarea tipului de bunuri sau servicii furnizate;
(d) valoarea TVA datorata sau informatiile necesare pentru calcularea acesteia;
(e) in cazul in care factura emisa este un document sau un mesaj tratat drept factura in temeiul articolului 219, referinta specifica si clara a facturii initiale respective si detaliile specifice care sunt modificate.
Statele membre nu pot solicita pe facturi alte detalii decat cele mentionate la articolele 226, 227 si 230

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 18 June 2013 - 07:13 PM




#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 September 2013 - 01:41 PM

Se renunta la declararea bonurilor fiscale in valoare de pana la 100 euro considerate facturi simplificate.

Ordin ANAF 2986/2013 pentru modificarea pct. 1 din anexa nr. 2 la Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 3.596/2011 privind declararea livrarilor/prestarilor si achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si pentru aprobarea modelului si continutului declaratiei informative privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA, publicat in MO 582/13.09.2013
Art. I. -
Punctul 1 din anexa nr. 2 la Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 3.596/2011 privind declararea livrarilor/prestarilor si achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si pentru aprobarea modelului si continutului declaratiei informative privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA, publicat in Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 927 din 28 decembrie 2011, cu modificarile ulterioare, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"1. Declaratia se completeaza si se depune de catre:
a) persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania conform art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul fiscal, si care sunt obligate la plata taxei conform art. 150 alin. (1) si (7) din Codul fiscal, pentru operatiuni impozabile in Romania conform art. 126 alin. (1) si taxabile cu cota prevazuta de lege. Declaratia se depune pentru orice operatiune taxabila pentru care, conform titlului VI din Codul fiscal, este emisa o factura, inclusiv pentru avansuri, precum si pentru operatiunile la care se aplica sistemul TVA la incasare. Declaratia trebuie sa contina toate facturile care au fost emise in perioada de raportare, inclusiv cele care au inscrisa mentiunea «taxare inversa» sau «TVA la incasare». In declaratie nu se inscriu facturile emise prin autofacturare si bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate conform prevederilor art. 155 alin. (11), (12) si (20) din Codul fiscal. Prevederea referitoare la bonurile fiscale se va aplica numai pana la data de 31 decembrie 2014;
b) persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania conform art. 153 din Codul fiscal, care realizeaza in Romania, de la persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania, achizitii de bunuri sau servicii taxabile cu cota prevazuta de lege. Declaratia trebuie sa contina toate facturile care au fost primite in perioada de raportare, inclusiv cele care au inscrisa mentiunea «taxare inversa» sau «TVA la incasare». In declaratie nu se inscriu facturile emise prin autofacturare si bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate conform prevederilor art. 155 alin. (11), (12) si (20) din Codul fiscal. Prevederea referitoare la bonurile fiscale se va aplica numai pana la data de 31 decembrie 2014."

Art. III. -
Prevederile prezentului ordin se aplica incepand cu operatiunile efectuate pe teritoriul national in luna august 2013.



#19 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 September 2013 - 05:08 PM

Au descoperit si ei ca in limba romana factura si bon nu sunt sinonime :tongue2: Era mai clara formularea din anii trecuti prin care bonurile fiscale de combustibil aveau regim de factura.

Si au facut ce au facut si tot n-au rezolvat cu facturile simplificate (nu bonuri fiscale) si D394 :)))
Doamne, mai gandeste cineva prin ministerele astea?

PS: TOATE bonurile fiscale indeplinesc conditiile unei facturi simplificate, indiferent daca au sau nu CIF-ul clientului trecut.
Eu nu prea am vazut bonuri care sa nu contina minimul impus de cerinte... si nici nu ar fi legal.



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 September 2013 - 05:52 PM

Gandeste, gandeste –uite au impus reglementarea la mijlocul trimestrului si scot facilitatea in dec. 2014 (daca nu uitam sa le mai declaram din 2015) :laugh:

Orice document sau mesaj care contine elementele mentionate la art. 155 (19) este considerat factura, asa ca .....sa-i punem sa citesca Directiva 2006/112/EC, modificata de Directiva 2010/45/EU pe care au transpus-o in CF.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL