Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare contabila salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare contabila salarii


1 reply to this topic

#1 papusik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 November 2010 - 09:43 AM

AM SI EU O MARE PROBLEMA ...SUNT INCEPATOARE IN CEEA CE PRIVESTE CONTABILITATEA ....AM INTOCMIT BALANTA DE VERIFICARE SI IMI ARATA LA TOTAL SUME PRECEDENTE LA DEBIT IN CONTUL 421 549 LEI SI OE CREDIT 3217......APOI RULAJ CURENT PE DEBI 9457 SI CREDIT 27178 ...IDEEA E CA LUNA TRECUTA AM PLATIT SALARIILE IN FELUL URMATOR AM RIDICAT BANI DIN BANCA SI AM DAT IN MANA OAMENILOR...SI AM FACUT IN FELUL URMATOR....5121-581 APOI 581-5311 SI 5311-421 ASTA PENTRU SALARII .VREAU SA STIU DACA E CORECT SA IMI APARA PE DEBIT IN LUNA TRECUTA 549 SI DACA E CORECT RULAJUL..



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2010 - 10:20 AM

papusik, in primul rand te atentionez asupra faptului ca, potrivit Regulamentului, nu ai voie sa scrii un mesaj integral cu majuscule si numele dat topicului ar trebui sa fie sugestiv..."ajutor" nu este suficient.

Cat despre problema ta, nu cred ca este cineva care iti poate da un raspuns intrucat informatiile pe care le-ai prezentat nu sunt suficiente pt a face verificari.
Totusi: inregistrarile pe care le-ai facut la transferul banilor in casierie si plata salariilor nu par corecte:
- retragere bani din banca: 581 = 5121
- intrare bani in casierie: 5311 = 581
- plata salarii numerar: 421 = 5311
Plecand de la ideea ca nu stapanesti bine notiunile de Activ si Pasiv, respectiv debit si credit, dupa parerea mea, nici rulajele tale nu sunt corecte. Astfel, TSD = 549 si TSC = 3217 denota faptul ca ai un sold creditor deci, probabil salarii neplatite (in perioada precedenta).
Refa-ti contarile, vezi daca ai inregistrat corect si contributiile la buget - pe debit si pe credit - si, poate, se rezolva problemele.
Te sfatuiesc sa mai studiezi OMF-ul si functiunea conturilor.

Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL