Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
clienti incerti -persoane fizice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


clienti incerti -persoane fizice


4 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 24 November 2010 - 10:02 PM

Buna
La societatea la care lucrez am gasit in 4118 si persoane fizice...
E ok? Ma gandesc ca demersurile in vederea recuperarii pe cale legala sunt mai greoaie iar de deductibilitate integrala a pierderii nu se poate vb atata timp cat nu i se va declara falimentul ca persoana fizica. Asadar nu cred ca ar mai trebui trecut prin 4118
Voi cum vedeti problema?



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2010 - 09:10 PM

Cum au ajuns in 4118 persoanele fizice ?
Care e domeniu de activitate al firmei ca sa ne dam seama daca au ce cauta persoanele fizice in 4118 ?




#3 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 25 November 2010 - 09:53 PM

Vezi postareachrista_anda, la Nov 25 2010, 12:02 AM, a spus:

Buna
La societatea la care lucrez am gasit in 4118 si persoane fizice...
E ok? Ma gandesc ca demersurile in vederea recuperarii pe cale legala sunt mai greoaie iar de deductibilitate integrala a pierderii nu se poate vb atata timp cat nu i se va declara falimentul ca persoana fizica. Asadar nu cred ca ar mai trebui trecut prin 4118
Voi cum vedeti problema?

Pentru predecesorul dumitale a fost OK.
Pentru mine ar fi simplu să revin asupra înregistrării respective și să transfer factura respectivă pe D461.
Dar ... cu asta nu am rezolvat încasarea ei!
De fapt ... cum de este încă neîncasată această factură ?!
Cine a aprobat livrarea fără a se încasa pe loc, respectiv fără a încheia un contract ori alte documente , în afara facturii, pentru a se garanta ... plata?
Nu de alta, dar ... previziunile dvs. sunt ... reale ... și nu știu dacă pentru proprietari ...sunt convenabile!
Sau poate nu numai că știu, dar ... totul s-a întâmplat cu încuviințarea lor ?!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 25 November 2010 - 09:55 PM




#4 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 26 November 2010 - 06:59 PM

sau poate nu numai că știu, dar ... totul s-a întâmplat cu încuviințarea lor ?!
[/quote]


mai degraba asta....dar sa-i mut in 4118, sa constitui provizion, sa-i dam in judecata si sa astept falimentul lui ca sa-l trec pe ch deductibila, asta nu mi se pare ok din moment ce-i pers fizica!



#5 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 26 November 2010 - 07:16 PM

Tocmai de aceea am spus că ... previziunile dvs. sunt reale !
Dar mutarea soldului în contul 461 ... denotă ... doar rigurozitate contabilă. D.p.d.v. juridic creanța este creanță, debitorul este debitor, și una este procedura dacă debitorul este persoană juridică, ... ceea ce ați și sesizat ..., și cu totul alta dacă este ... persoană fizică!
După cum am spus răuplatnicul poate fi urmărit, obligat, executat silit, doar că ... în cazul persoanei fizice ... rămas datoare în evidențe contabile ... nu odată s-a întâmplat că la ... extrasul de cont ori somație de plată ... dacă s-a reușit expedierea prin poștă ori fax ... să și răspundă debitorul "în carne și oase" și acesta să arate "cu degetul" persoana căruia i-a achitat factura, suma datorată, doar că fiind de bună credință, ... a plecat ... fără chitanță ... pentru că i s-a spus că ..."casierița ... este tocmai plecată ... la bancă! Dar ... nu vă faceți nici o problemă , o să-i spun să vă aducă chitanța!"
Și ... a rămas totul ...nu cum am stabilit, ci ... chiar ...neachitată îîn scripte!
Exclud situațiile în care persoanele implicate ... se cunosc... personal, pentru că atunci, de regulă... se sună la telefon, discută, se asigură și ... evidențele contabile rămân ... cum am stabilit.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 26 November 2010 - 07:22 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL