Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SUBVENTIE DE LA STAT legea 76/2002 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SUBVENTIE DE LA STAT legea 76/2002

3 replies to this topic

#1 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 23 August 2004 - 11:48 AM

O PROBLEMA URGENTA PENTRU MINE. VA ROG MULT, ASTEPT UN RSPUNS !!!
Cum inregistrez sumele pe care urmeaza sa le primesc de la buget in cazul in care am angajat un absolvent in conditiile Legii 76/2002?
E bine asa: 4482 = 758 ???
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#2 vasi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 September 2004 - 01:41 PM

Si eu am un angajat un absolvent pentru care primesc salariul din fondul de somaj. Banii ii primesc prin banca si ii inregistrez ca venituri astfel
5121=7414 (7414- Venituri din subventii de exploatare pentru plata personalului). Aceste venituri sunt venituri impozabile conform Codului Fiscal.
Aceasta inregistrare se foloseste cand primesti salariul intreg de la AJOFM.
In cazul in care ai mai multi angajati se reduce contributia unitatii la fondul de somaj cu suma pe care trebuie sa o primesti subventie. Folosesti contul 7415 in acest caz. (7415- Venituri din subventii de exploatare pentru asigurari si protectia sociala)




#3 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 08 September 2004 - 02:18 PM

Se fac urmatoarele inregistrari contabile:
-inreg. subventie de primit 445 = 741

-incasarea/compensarea subventiei de primit
% = 445
5121
4371
Atentie!
Se compenseaza numai cu somaj 3%, nu cu somaj 1% (ct. 4372 )
Nu se incaseaza "de buna voie ", trebuie sensibilizati cei de la Somaj.
O.K.?



#4 LAURA DODA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 September 2004 - 03:26 PM

Si nu uita sa o cuprinzi si in declaratia 100 la deduceri.

Si, apropo, eu trebuie sa ma consider norocoasa ca am primit in 15 august subventia pentru iunie ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL