Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ore lucrate sambata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

ore lucrate sambata

8 replies to this topic

#1 robertutzu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 29 November 2010 - 12:04 AM

buna ziua

as dori sa stiu cum se platesc orele lucrate sambata la un coafor.

salariatele lucreaza la schimb 1 zi de la 08 la 14(6 ore ) a doua zi de la 12-19(5 ore), iar sambata de la 08-14(6 ore).Tinand cont ca nu se depasecs ce el 40 ore pe saptamana si se acorda 2 zile consecutiv libere, mai trebuiesc platite orele de sambata? daca da cum?



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 November 2010 - 11:06 AM

În mod normal nu.
Pentru căorele lucrate sâmbăta defapt sunt compensate cu orele libere "acordate" de luni până vineri.
Deci pentru că nu se depășește limita celor 40 de ore lucrate săptămânal.
Acest program de lucru și această abordare ... ca plată ... trebuie să fie cuprinseîn CIM , respectiv în ROI, pentru că ,mă gândesc eu că, CCM și ROF nu aveți!




#3 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2010 - 12:25 PM

In cazul in care nu se depasesc cele 40 ore/saptamana si se acorda zile libere in cursul saptamanii, salariatele trebuie sa primeasca un spor de minim 10% pt orele lucrate sambata si duminica. Acest spor este prevazut in actualul cod al muncii.
elenacca



#4 Ionescu Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Medgidia

Postat 29 November 2010 - 12:46 PM

Vezi postareaElena Pana, la Nov 29 2010, 01:25 PM, a spus:

In cazul in care nu se depasesc cele 40 ore/saptamana si se acorda zile libere in cursul saptamanii, salariatele trebuie sa primeasca un spor de minim 10% pt orele lucrate sambata si duminica. Acest spor este prevazut in actualul cod al muncii.

E adevarat ca trebuie acordat un spor care nu este cuantificat in legislatie.Eu asa stiu.si nu cred ca gresesc.dar tot trebuie sa aiba liber 2 zile consecutive conform codului muncii.
"Art. 132. - (1) Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta și duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă și duminică ar prejudicia interesul public sau desfășurarea normală a activității, repausul săptămânal poate fi acordat și în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situația prevăzută la alin. (2) salariații vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă."
Ionescu



#5 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 November 2010 - 01:13 PM

Sporul este prevăzut în principiu de art.132 alin.2 și prin alin.3 spune că cuantumul sporului se stabilește prin CCM sau în lipsa acestuia , prin CIM.
În schimb în art.113 se spune că programul inegal -nefiind vorba de ore suplimentare prestate- deci, ...programul concret de lucru se stabilește prin CCM sau ROI și prin CIM.
Iar prin art.138 se spune că prin CCM, (îîn lipsa acestia se subînțelege că prin CIM) se pot stabili ca zile libere și alte zile, decât sâmbăta și duminica. Deci ...

Eu nu am nimic împotriva susținerilor ori afirmațiilor și pretențiilor dvs. doar că apreciez că în orice firmă ... sunt reguli ... chiar și cele care trebuie negociate! Până la semnarea CIM (contractului individual de muncă!)
Dar odată stabilite ... acestea se respectă!
Indiferent ce spune,scrie cineva pe net! Mai ales că și Codul munci se referă la niște nivele sau condiții minim obligatorii și -n rest la tot ce trebuie negociat! De părți.



#6 robertutzu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 01 December 2010 - 09:41 AM

Vezi postareaMares Stefan, la Nov 29 2010, 02:13 PM, a spus:

Sporul este prevăzut în principiu de art.132 alin.2 și prin alin.3 spune că cuantumul sporului se stabilește prin CCM sau în lipsa acestuia , prin CIM.
În schimb în art.113 se spune că programul inegal -nefiind vorba de ore suplimentare prestate- deci, ...programul concret de lucru se stabilește prin CCM sau ROI și prin CIM.
Iar prin art.138 se spune că prin CCM, (îîn lipsa acestia se subînțelege că prin CIM) se pot stabili ca zile libere și alte zile, decât sâmbăta și duminica. Deci ...

Eu nu am nimic împotriva susținerilor ori afirmațiilor și pretențiilor dvs. doar că apreciez că în orice firmă ... sunt reguli ... chiar și cele care trebuie negociate! Până la semnarea CIM (contractului individual de muncă!)
Dar odată stabilite ... acestea se respectă!
Indiferent ce spune,scrie cineva pe net! Mai ales că și Codul munci se referă la niște nivele sau condiții minim obligatorii și -n rest la tot ce trebuie negociat! De părți.


dar daca lucreaza 8 h /zi si sambata si au 2 zile libere consecutive si spor la salariu pt sambete lucrate ii mai platesc orele lucrate sambata?



#7 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2010 - 11:15 AM

Vezi postareaIonescu Sanda, la Nov 29 2010, 12:46 PM, a spus:

E adevarat ca trebuie acordat un spor care nu este cuantificat in legislatie.Eu asa stiu.si nu cred ca gresesc.dar tot trebuie sa aiba liber 2 zile consecutive conform codului muncii.
A se vedea Contractul de munca la nivel national si Contractele de munca la nivel de ramuri. In CM la nivel de ramura comert se specifica chiar ca pt zilele de sambata lucrate se acorda un spor 10%, iar pt duminici lucrate se acorda un spor de 15%. Tot in acest contract veti vedea ca si salariul minim pe ramura este de 650 nu de 600, cum e stipulat prin HG sau contract de munca la nivel national. Deci..."legislatia cuantifica" aceste sporuri.

pt. robertutzu:
Da. Se plateste ziua de sambata normal + un spor de min 10%, dar nu se mai plateste ziua de repaus (ziua de luni, presupun...pt a fi consecutiva dupa duminica!)
elenacca



#8 papirus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 May 2011 - 01:17 PM

Acum dupa noul Cod al Muncii,cand personalul lucreaza in schimburi de L-V 6 ore,s:8 ore,D:7 ore,apoi un Weekend liber.NU poate fi vorba de ore suplimentare,ITM a spus ca sporul e de 150% art132 alin 5,art120 alin 2,iar in weekend-ul liber ii dau 4 zile liber????



#9 Snowboard19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 May 2014 - 10:15 PM

Buna.as vrea sa imi explice cineva.daca lucrez 8 ore/zi de luni pana vineri plus 9 ore sambata,ar fi 49 ore.si intr'o luna lucrez 2 zile de sambata .cum ar trebui sa se procedeze daca lucrez sambata ?ar trebui sa am I libera sau ce modalitati ar fi in afara de zile libere pt ziua de sambata lucrata?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL