Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare tichete de vacanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitare tichete de vacanta

2 replies to this topic

#1 Rodica1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 December 2010 - 12:12 PM

Sunt beneficiara de tichete de vacanta si am o nelamurire in privinta impozitarii acestora: am primit tichetele de vacanta in luna MARTIE 2010; le-am utilizat in aceeasi luna pentru a achita un sejur (early booking) in perioada 15-20 august la mare; in luna septembrie aceste tichete s-au impozitat desi, din cate am inteles se impoziteaza doar tichetele distribuite dupa 1 iulie 2010. Nu sunt contabila insa cred ca imi scapa ceva....Ma puteti lamuri?



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 December 2010 - 04:03 PM

Tichetele de vacanta sunt acordate potrivit OUG 8/2009 in limita a 3600 lei/anual pentru fiecare salariat.
Valoarea tichetelor de vacanta, acordate potrivit legii, luata in calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, este valoarea nominala. Veniturile respective se impozitează ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite, in cazul tau - cand sunt folosite




#3 Rodica1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 December 2010 - 08:51 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Dec 4 2010, 04:03 PM, a spus:

Tichetele de vacanta sunt acordate potrivit OUG 8/2009 in limita a 3600 lei/anual pentru fiecare salariat.
Valoarea tichetelor de vacanta, acordate potrivit legii, luata in calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, este valoarea nominala. Veniturile respective se impozitează ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite, in cazul tau - cand sunt folosite
Imi pare rau, Lexiroxi, dar ultima propozitie din raspunsul tau ma deruteaza si mai mult: de ce aceste venituri se impoziteaza in luna in care sunt primite dar in cazul meu cand sunt folosite? ( in definitiv eu le-am primit in martie si le-am utilizat - adica am platit cu ele - tot in luna martie)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL