Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
obiecte de inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

obiecte de inventar

6 replies to this topic

#1 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 02 December 2010 - 09:42 PM

Se dau in prelucrare materiale si rezulta obiecte de inventar.Mai precis,cu BPTR se transfera in gest.Atelier,bare matalice,capete de bara,electrozi,placi de lemn,etc si in urma prelucrarii rezulta rafturi metalice cu polite de lemn.Intrebarea mea este legata de inreg contabile ce se impun:
1. ct.3028 gest Atelier = ct.3028 gest Depozit 100 lei
ct 307 = ct 3028 gest Atelier 100 lei
ct 303 = ct 307 100 lei

sau

2.ct.3028 gest Atelier = ct.3028 gest Depozit 100 lei
ct 6028 = ct 3028 gest Atelier 100 lei
ct.303 = ct.cls.7 100 lei

Care din cele 2 variante ar fi corecta si ce cont din clasa 7 ar tb folosit tinand cont ca bunurile reyultate sunt pentru nevoi proprii?
Opinez pentru var.2 deoarece consider ca consumul de materiale tb reflectat in ct de ch la momentul producerii efective.
Multumesc!



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 02 December 2010 - 10:04 PM

Varianta a 2-a mi se pare corectă.
În momentul confecționării rafturilor metalice avem de a face cu venituri din producție internă de obiecte de inventar , deci 303 = 7588 și pentru care venituri, cheltuielile conectate sunt înregistrate după formula 6028 = 3028
Rezultă că rafturile , de fapt , acum rămân în stoc, ca sold debitor.
În funcție de politicile contabile...modul de înregistrare a uzurii obiectelor de inventar , se va face și înregistrarea 603 = 303

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 02 December 2010 - 10:14 PM




#3 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 03 December 2010 - 11:09 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Dec 2 2010, 10:04 PM, a spus:

Varianta a 2-a mi se pare corectă.
În momentul confecționării rafturilor metalice avem de a face cu venituri din producție internă de obiecte de inventar , deci 303 = 7588 și pentru care venituri, cheltuielile conectate sunt înregistrate după formula 6028 = 3028
Rezultă că rafturile , de fapt , acum rămân în stoc, ca sold debitor.
În funcție de politicile contabile...modul de înregistrare a uzurii obiectelor de inventar , se va face și înregistrarea 603 = 303

Multumesc mult,asa am gandit si eu,dar imi trebuia o confirmare.



#4 catalina_68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 January 2011 - 12:11 PM

Vezi postareaNedelcu Gabriela, la Dec 2 2010, 09:42 PM, a spus:

Se dau in prelucrare materiale si rezulta obiecte de inventar.Mai precis,cu BPTR se transfera in gest.Atelier,bare matalice,capete de bara,electrozi,placi de lemn,etc si in urma prelucrarii rezulta rafturi metalice cu polite de lemn.Intrebarea mea este legata de inreg contabile ce se impun:
1. ct.3028 gest Atelier = ct.3028 gest Depozit 100 lei
ct 307 = ct 3028 gest Atelier 100 lei
ct 303 = ct 307 100 lei

sau

2.ct.3028 gest Atelier = ct.3028 gest Depozit 100 lei
ct 6028 = ct 3028 gest Atelier 100 lei
ct.303 = ct.cls.7 100 lei

Care din cele 2 variante ar fi corecta si ce cont din clasa 7 ar tb folosit tinand cont ca bunurile reyultate sunt pentru nevoi proprii?
Opinez pentru var.2 deoarece consider ca consumul de materiale tb reflectat in ct de ch la momentul producerii efective.
Multumesc!

Buna ziua
Referitor la acest aspect, am si eu o intrebare: ce document se intocmeste pentru prelucrarea acestor obiecte de inventar?
Multumesc



#5 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 14 January 2011 - 03:52 PM

Proces verbal de transformare.Dupa ce a preluat cu bon materialele,administratorul aduce acest proces verbal prin care explica in ce s-au transformat acele materiale.



#6 mariusro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 September 2014 - 08:23 PM

varianta 2 mi se pare si mie corecta....spor..



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2014 - 11:48 AM

e topic vechi de aproape 4 ani ... daaar multumim pt raspuns !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL