Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Scenariu intreprindere individuala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Scenariu intreprindere individuala

3 replies to this topic

#1 Daniel Chirita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 December 2010 - 03:33 PM

Buna ziua.

Imi puteti, va rog spune, daca urmatorul scenariu este plauzibil si legal dpdv contabil:
- urmeaza sa desfasor o activitate de tipul "freelancing" pentru o firma din Spania
- pentru aceasta urmeaza sa imi deschid o intreprindere individuala (II)
- ma angajez la propria-mi II cu norma minima (1-2 h/zi) => platesc CAS si sanatate la norma respectiva
- primesc o anumita suma de bani (pe luna) din activitatea desfasurata
- imi decontez deplasarile ocazionate de munca prestata la client (in Spania) si imi acord o anumita diurna (sa zicem X euro lunar)
- din suma incasata scad cei X euro (si eventual si alte cheltuieli) iar pe suma ramasa platesc 16% impozit (pe profit)

E corect si/sau legal scenariul acesta?

Va multumesc anticipat!



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 December 2010 - 07:05 PM

Cum s-ar zice, logica dvs.este corectă, respectă legea. Aritmetic, contabil, administrativ și fiscal, pentru că vreți să fiți și propriul dvs. salariat, pe lângă cheltuielile în sumă X, de deplasare, mai trebuie să scădeți și cheltuielile cu salariul dvs. și cu contribuțiile suportate de angajatorul dvs. II. proprie.
Dar .., așa sunt eu ... nu pot să nu -mi pun întrebarea ... în deplasare sunteți chiar cu normă-ntreagă ?!
Vă răspund, tot eu, cu siguranță, da!
Numai că cazul dvs. .... pentru că dvs. hotărâți să vă fiți proriul salariat, fie cu un program de 2 ore pe zi , fie de 8 ore pe zi , salariul dvs. poate fi stabilit tot la , să zicem , 800 lei pe lună , care costuri numai cu contribuțiile datorate se va cifra la circa 250 euro, deci ...ceva rezonabil, mai ales dacă compar cu cheltuielile de delegare pentru 1-2 săptămâni pe lună și care cu siguranță vor fi de peste 500 euro,dacă nu chiar peste 1000 euro ,de fiecare dată, nu?!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 03 December 2010 - 07:06 PM




#3 Florin Stere_211745

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 November 2011 - 08:49 PM

Vezi postareaMares Stefan, la 03 December 2010 - 07:05 PM, a spus:

Cum s-ar zice, logica dvs.este corectă, respectă legea. Aritmetic, contabil, administrativ şi fiscal, pentru că vreţi să fiţi şi propriul dvs. salariat, pe lângă cheltuielile în sumă X, de deplasare, mai trebuie să scădeţi şi cheltuielile cu salariul dvs. şi cu contribuţiile suportate de angajatorul dvs. II. proprie.
Dar .., aşa sunt eu ... nu pot să nu -mi pun întrebarea ... în deplasare sunteţi chiar cu normă-ntreagă ?!
Vă răspund, tot eu, cu siguranţă, da!
Numai că cazul dvs. .... pentru că dvs. hotărâţi să vă fiţi proriul salariat, fie cu un program de 2 ore pe zi , fie de 8 ore pe zi , salariul dvs. poate fi stabilit tot la , să zicem , 800 lei pe lună , care costuri numai cu contribuţiile datorate se va cifra la circa 250 euro, deci ...ceva rezonabil, mai ales dacă compar cu cheltuielile de delegare pentru 1-2 săptămâni pe lună şi care cu siguranţă vor fi de peste 500 euro,dacă nu chiar peste 1000 euro ,de fiecare dată, nu?!
Pentru numele lu Dumnezeu ... nu mai zapaciti lumea.
Nu poti fi angajatul tau la intreprindere individuala. ESTE INTREPRINDERE INDIVIDUALA ... INDIVIDUALA.
Este o forma de organizare diferita de SRL, unde poti sa faci manevra cu numirea directorului si angajarea ta de catre respectivul.
Fiind o activitate INDIVIDUALA nu poti sa ai un administrator, pentru ca tu esti TITULARUL intreprinderii individuale.
Poti sa ai alti 2 angajati care sa munceasca pentru tine, dar tu nu poti fi unul dintre ei. Si fiind intreprindere individuala, daca te duci in strainatate, ai cheltuiala deductibila, atat diurna 2.5x cat e pentru cei de la stat, si suma difera in functie de fiecare stat, nu am timp acum sa dau si legea. Si daca acolo la cazare ceri factura pe II cu datele fiscale ale II, este deductibila 100%.



#4 Rayan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 January 2012 - 07:22 PM

Am de gand sa deschid o II ca sa comercializes imbracaminte si accesorii. Marfa vreau sa o achizitionez din Italia prin intermediul unui prieten care o va si trasporta. Intrebarea mea este? Ce documente ar trebuii sa aiba asupra sa prietenul meu ca sa nu aiba probleme la achizie si transport. Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL