Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Se poate impozita profitul lunar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Se poate impozita profitul lunar


5 replies to this topic

#1 valnec

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 December 2010 - 09:09 PM

sal,

Sunt aproape proaspat "PATRON" :thumbup: in urma unui oferte de contract prestari servici obtinut inainete sa deschid SRL.
Am deschis SRL ca sa pot onora contractul .
Problema mea :
1) sunt asociat unic si administrator
o sa muncesc la contracul respectiv de am sa ma satur de munca... si dupa munca si rasplata ...care?.... daca nu pot sa scot bani din firma.
Intrebare: POT SA SCOT bani din profit la sfarsitul luni si sa platesc IMPOZIT PE PROFIT 16% pt STAT si RESTUL in buzunarul meu?
Adica sa platesc toate datorile si sa ramana profitul curat care sa pot sa-l retrag in luna respectiva si nu la 12 luni ?
STATUL isi ia partea si eu partea... doar am muncit o luna intreaga ..nu?
2) daca sunt asociat unic si administrator pot fi si angazat?
3) fiind administrator pot sa-mi acord o indemnizatie?

-----
p.s.
sunt incepator..recunosc
astept raspuns .. ms.



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 December 2010 - 12:33 AM

La întrebarea nr.3 DA
La nr.2 DA
Având indemnizație și salar ...propriul salariat ... aveți și cheltuieli deci care se scad din venituri, și va rezulta lunar un profit brut,bun de impozat, trimestrial, dar de repartizat doar la sfîrșitul anului.
La dividende.
Atunci mai plățiți 16% impozit pe dividende și ridicați dividendele nete.
În rest ...




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 December 2010 - 02:34 AM

1. nu poti lunar. Doar dupa aprobarea sit.financ. (dupa 01.01. a anului urmator).
Dar exista si alte solutii, chelt. suportate de firma pt activit.ta. De trait (mancat si imbracat etc ) din salariu pana la 01.01.2010
2 si 3. Da



#4 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 December 2010 - 09:06 PM

Vezi postareavalnec, la Dec 3 2010, 10:09 PM, a spus:

sal,

Sunt aproape proaspat "PATRON" :thumbup: in urma unui oferte de contract prestari servici obtinut inainete sa deschid SRL.
Am deschis SRL ca sa pot onora contractul .
Problema mea :
1) sunt asociat unic si administrator
o sa muncesc la contracul respectiv de am sa ma satur de munca... si dupa munca si rasplata ...care?.... daca nu pot sa scot bani din firma.

sal,

chiar daca ati deschis srl ca sa puteti onora contractul, problema reala si cu adevarat importanta e cum si cat si daca incasati ceva pe srl-u.

cu "scosul" banilor din firma (numai sa aveti ce!), nu va faceti probleme, o sa va lamuriti singur, pe parcurs... sunt infinite metode :cool:



#5 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 07 December 2010 - 04:33 PM

Vezi postareagigi, la Dec 4 2010, 09:06 PM, a spus:

Vezi postareavalnec, la Dec 3 2010, 10:09 PM, a spus:

sal,

Sunt aproape proaspat "PATRON" :thumbup: in urma unui oferte de contract prestari servici obtinut inainete sa deschid SRL.
Am deschis SRL ca sa pot onora contractul .
Problema mea :
1) sunt asociat unic si administrator
o sa muncesc la contracul respectiv de am sa ma satur de munca... si dupa munca si rasplata ...care?.... daca nu pot sa scot bani din firma.

sal,

chiar daca ati deschis srl ca sa puteti onora contractul, problema reala si cu adevarat importanta e cum si cat si daca incasati ceva pe srl-u.

cu "scosul" banilor din firma (numai sa aveti ce!), nu va faceti probleme, o sa va lamuriti singur, pe parcurs... sunt infinite metode :cool:
Chestia cu INFINITE METODE e cam GOGONATA. E de gâgã piticul boc!



#6 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 December 2010 - 11:36 PM

Vezi postareaMirceaSCALAT, la Dec 7 2010, 05:33 PM, a spus:

Chestia cu INFINITE METODE e cam GOGONATA. E de gâgã piticul boc!

e asaaa, de'ncurajare :wink:

... ca o sa vada el, ca si minusculul poc, ca n-are de unde sa "scoata" ceva...

:cool:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL