Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura tnt - in ce cont? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


factura tnt - in ce cont?

30 replies to this topic

#21 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 06 December 2006 - 05:15 PM

Dvi-ul se inregistreaza in contabilitate la data inscrisa pe el, la cursul la care s-au facut calculele in dvi. O sa ai deiferenta de curs intre data dvi-lui si data platii facturii externe.
TNT-ul a platit in numele tau tva-ul in vama, inregistrarea 4426 =401 / tnt este corecta, urmand ca tu sa platesti sumele catre TNT. Ai grija insa, ca acel tva trebuie sa-ti apara in jurnalul de cumprari ca fiind tva-ul aferent dvi-ului, si nu ca pozitie distincta.
In programuyl meu de conta, inregistrez tva-ul aferent dvi-ului asa: 4426 = 473 iar factura de la TNT: 473 = 401 tocami pt ca junralul de cumparari sa fie corect.
Termenul de plata catre furnizorul extern este trecut fie in invoice, fie in contractul cu acel furnizor.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#22 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2006 - 05:21 PM

ma si gandeam acum....in dvi e trecut 1 data tva-ul..dvi pe numele furnizorului extern,...si apoi tnt-ul mi a mai facturat o data tva-ul..pe numele lui..deci de 2 ori imi apare suma aia de 211....si programu asta prost nici nu ma lasa sa modific...cum bag o suma..cum imi scoate tva -ul....hmmm....cine ma mai ajuta cu o parere?folosesc imati software...
saru mana de ajutor celor ce mi au raspuns :thumbup:




#23 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 06 December 2006 - 05:41 PM

Inseamna ca varianta : 4426 = 473 (in dvi) si 473 = 401 ( fact TNT) s-ar putea sa ajute. Astfel inregistrezi o sg data tva-ul aferent.
Sa vedem ce spun si cei ce folosesc programul tau de contabilitate.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#24 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2006 - 10:20 AM

De ce cu 473 ?? :thumbup:



#25 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 07 December 2006 - 10:38 AM

Il folosesc ca pe un cont intermediar, fortand nitel programul de contabilitate ! Nu este o regula de urmat, este doar o "varianta" personala, asa am reusit sa obtin jurnalul de cumparari ok (la pozitia de dvi sa-mi apara si tva-ul) .
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#26 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2006 - 10:44 AM

mercic ..a mers si la mine!! :thumbup:



#27 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2006 - 02:00 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Dec 7 2006, 10:44 AM, a spus:

mercic ..a mers si la mine!! :lostit (13):


Nu mi vizualizeaza in jurnalul de cumparari Tva-ul :thumbup: ..pentru ca dvi-ul l am inregistrat ca fiind scutit de tva..ca altfel nu am cum..
Am voie sa fac inregistrarea 4426 = 401.tnt ?ca sincer nu stiu ce sa fac sa mi apara in jurnalul de cumparari...
Tva ul l am inregistrat pe TNT ca factura separata.adica acel 473=401..dar nu stiu cum sa procedez altfel ..
:lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de nicoleta_c: 07 December 2006 - 02:03 PM




#28 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2006 - 02:01 PM

Diferentele de curs cred ca le ai. Este vorba despre cursul din DVI si cursul din data platii externe.Termenul de plata ( din cate stiu ) este stabilit intre parteneri - nu cred ca e vreo reglementare legala.
salut!



#29 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2006 - 03:31 PM

:thumbup:



#30 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 07 December 2006 - 03:55 PM

Nu cunosc programul tau de contabilitate, dar dvi-ul nu ar trebui sa-l inregistrezi ca fiind scutit, ci sa-ti apara TVA -ul aferent.
Factura de tnt este un fel de "factura de decontare in numele clientului", nu de acolo iti inregistrezi tu tva-ul, ci din dvi.
Factura de tnt o inregistrezi prin 473 sau 462, si nu 4426 = 401 ca veci - pururi nu o sa-ti duca tva-ul in jurnalul de cumparari pe linia aferenta dvi-ului :wink:

P.s.: daca tot nu-ti iese, da-mi pm!

Aceasta postare a fost editata de Cris Raicu: 07 December 2006 - 03:56 PM

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#31 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2006 - 04:14 PM

Adica voi avea:

DVI:%= 401 fz extern apoi 4426 = 462/473 (tnt)
371
4426
sau 462 = 401(tnt)?


Vezi postareaCris Raicu, la Dec 7 2006, 03:55 PM, a spus:

Nu cunosc programul tau de contabilitate, dar dvi-ul nu ar trebui sa-l inregistrezi ca fiind scutit, ci sa-ti apara TVA -ul aferent.
Factura de tnt este un fel de "factura de decontare in numele clientului", nu de acolo iti inregistrezi tu tva-ul, ci din dvi.
Factura de tnt o inregistrezi prin 473 sau 462, si nu 4426 = 401 ca veci - pururi nu o sa-ti duca tva-ul in jurnalul de cumparari pe linia aferenta dvi-ului :wink:

P.s.: daca tot nu-ti iese, da-mi pm!







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL