Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura tnt - in ce cont? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura tnt - in ce cont?

30 replies to this topic

#1 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 23 May 2005 - 09:09 AM

pentru un colet venit din afara , am o factura tnt cu taxe vamale, comision vamal si tva , pe factura este specificat decontare in numele clientului- folosesc conturile pentru ce am pe factura sau 628?multumesc
serafimescu



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 23 May 2005 - 11:02 AM

Noi contam TNT in 628,alte servicii.




#3 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 23 May 2005 - 02:39 PM

tot in 628 am inregistrat-o si eu pana la urma , dar voiam sa mai aud si alte pareri , ca nu sunt foarte sigura
serafimescu



#4 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 24 May 2005 - 07:56 AM

daca bagi direct pe 628 vei avea o problema......pe factura de la tnt ti s-a trecut si tva-ul patit in vama la coletul tau, iar factura tnt vine cu valoare totala, tva zero.....



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 24 May 2005 - 08:01 AM

pana acum nu s-a legat nimeni de tva -l in vama platit de TNT. S-a suparat cineva ?



#6 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 24 May 2005 - 08:40 AM

ai sa te superi tu singurica.....atunci cand ai sa descoperi ca nu ai tva de dedus pt importul respectiv



#7 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 24 May 2005 - 08:42 AM

si atunci Tony , cum crezi ca ar fi mai bine sa o inregistram?ai dreptate in privinta tva- ului , dar eu ieri nu am gasit alta modalitate.
serafimescu



#8 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 May 2005 - 09:27 AM

Incearca sa inregistrezi in 628 numai cheltuielile cu prestatiile efective ale TNT (intocmire acte DVI etc.), iar restul, conform declaratiei vamale in conturile aferente 446, 447



#9 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 24 May 2005 - 10:00 AM

valoarea prestarilor de serviicii se inregistreaza astfel: 628=401
taxa vamala si comisionul vamal intra in pretul serviciului, deci se inregistreaza: 628=446
tva se inregistreaza evident: 4426=446

achitarea taxei vamale, comisionului vamal si tva: 446=5311
achitarea furnizorului: 401=5124



#10 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2005 - 11:24 AM

nu exista valoare prestatii servici vamale la TNT..aceste valori sunt incluse in valoarea transportului..



#11 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 24 May 2005 - 03:21 PM

tocmai am luctat o factura de la TNT, este in lei,are tva pentru valoare, iar prestatiile sunt incluse in valoarea serviciilor prestate.Subscriu la cele spuse de Andreea, de aceea am afirmat contarea in 628,e drept, am uitat deducerea tva, in 4426.Lucrez cu cei de la TNT de cativa ani.



#12 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 24 May 2005 - 03:36 PM

exact despre 4426-le omis de tine vorbeam. eram mai mult decat sigura ca nu s-a priceput ce si cum cu el si cu atat mai putin cum se face contarea la acea factura care are tva ZERO



#13 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2005 - 03:36 PM

Stiu ca poate nu va ajuta programele informatice :twisted: , dar prestatiile in vama intra in pretul de achizitie al marfii importate nicidecum pe cheltuieli (vezi OMF 306) , inclusiv taxele de transport, accize, taxe vamale etc, exclusiv tva-ul
371=401 furnizor
371=401 transportator
371 =% 446, 401(462)(serv in vama)
4426=5121/5311 tva platit

Alte discutii pe aceasta tema:

http://www.classfin....topic,73.0.html
HoratiuHagiudotro



#14 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 24 May 2005 - 03:54 PM

lexus: cand vorbim despre facturi de la tnt.....4426 se plateste la ei, nu in vama, dai OP cu tva, taxe vamale etc catre tnt nu catre vama.....deci platesti un 401
ceea ce ai scris tu acolo is inregistrarile la import prin ups, dhl, etc......atunci cand platesti in vama nu catre firma care se ocupa de import



#15 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2005 - 10:50 PM

daca ai probleme cu TNT ..te pot ajuta, am prieteni buni acolo :twisted: Si tot in costul de achizitie se inregistreaza ..asta e http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
HoratiuHagiudotro



#16 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 25 May 2005 - 07:30 AM

multumesc.....stiu ca e in costul de achizitie.....problema celui care a deschis acest subiect legat strict de facturile tnt cred ca avea la baza modalitatea de inregistrare a tva-ului aferent dvi-ului....pt ca factura de la tnt vine cu tva ZERO
personal ma descurc la toti importatorii ...... multumesc



#17 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 12 July 2005 - 06:44 PM

Si eu lucrez cu TNT de ceva anisori. Si inregistrarile le fac in felul urmator, tocmai ca platesc TVA si taxe vamale la ei, nu direct vamii:
371=401 (valoare factura externa)
371=401 (valoare transport)
371=401 (valoare taxe vamale)
4426=401 TVA

si uite asa nu am avut pb niciodata cu nimeni (ma refer la controale de la fisc). In 628 bagam doar taxa ASYCUDA, care nu mai exista inca de anul trecut din toamna.



#18 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2005 - 09:18 AM

din punct de vedere financiar e ok..insa cum faci sa repartizezi cheltuielile respective fix pe cele 7 bucati care suporta taxele vamale si nu pe toata cantitatea care a venit pe DVI?

si DA! programul de cele mai multe ori nu ajuta ! :twisted:



#19 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2006 - 04:20 PM

Buna tuturor,
Si eu am acum o factura de la TNT de inregistrat si nu stiu cum sa fac..am citit pe forum dar nu mi am dat seama ce situatie mi s ar potrivi.
Deci,am un import de scannere pe care le vom vinde mai departe-3 la numar-total factura externa =315

-am DVI primit - la un curs de 3.5218 *315=1109.37 ;valoare statistica =1109 si tva calculat pe DVI de 211-astea le datorez cui??adica...inregistrez dvi -ul la data platii lui sau la data inscrisa pe el..ca am mai vazut pareri care spuneau ca la data platii se inregistreaza dvi-ul si de aici si diferente..

-TNT-ul mi a facturat TVA-ul separat,adica...trebuie sa le platesc lor TVA..nu stiu de ce

-nu stiu nimic de comisioane vamale...
-inregistrarile contabile: 371 =401.2 fz extern cu suma de pe invoice adica 315 euro
4426-valoare tva platita=401.tnt 211 ron
e bine?ce ziceti ?am mai vazut pe aici pe forum de diferente de curs..si eu una nu cred ca am vreo diferenta dar....va intreb:am platit pe data de 6.12.2006 si factura de tnt si dvi -ul sunt din 27. 11.2006
mai am o intrebare...eu sunt micutza in contabilitate..ma prind din mers la multe lucruri...scannerele primite
trebuiesc platite furnizorului extern in cat timp?
:thumbup:
saru mana de ajutor

Aceasta postare a fost editata de nicoleta_c: 06 December 2006 - 04:24 PM




#20 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2006 - 05:14 PM

inregistrezi DVI-ul la data lui. Formulele contabile sunt ok.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL