Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Neplatitor TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Neplatitor TVA


25 replies to this topic

#21 cmp.evo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 September 2011 - 05:31 PM

Am urmatoarea situatie la sfarsitul lunii iulie am infiintat o societate comerciala unde sunt unic actionar, societatea este neplatitoare de TVA, primul contract pe care l-am negociat si urmeaza a fi platit saptamana viitoare are valoarea de 62000 euro platibil in lei la cursul BNR din ziua platii fapt care va duce la depasirea plafonului, cum sa procedez facturez fara tva cei 62000 euro urmand ca cei de la finante sa calculeze tva-ul datorat sau facturez 50000+tva ? tva-ul acesta va fi deductibil ? va rog sa ma ajutati sau sa-mi oferiti detalii daca v-ati confruntat cu o situatie similara. multumesc



#22 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 September 2011 - 10:20 AM

Veti factura echivalentul a 60.000 euro la cursul negociat in contract ( presupun ca beneficiarul e din Ro) .
Daca emiteti factura in septembrie , luna de depasire a plafonului de 35.000 euro este sept( de fapt plafonul acesta e pt intreg anul de funtionare a firmei) , si veti avea obligatia ca pana in 10 oct sa depuneti Declaratia 010 prin care sa modificati vectorul fiscal ( in ceea ce priveste TVA) urmand ca ANAF sa va emita cerificatul de inregistrare in scopuri de TVA iar din luna noiembrie sa fiti platitor de TVA .

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 07 September 2011 - 10:23 AM




#23 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2011 - 10:51 AM

Vezi postareacmp.evo, la 06 September 2011 - 05:31 PM, a spus:

tva-ul acesta va fi deductibil ? va rog sa ma ajutati sau sa-mi oferiti detalii daca v-ati confruntat cu o situatie similara. multumesc

tva-ul acesta nu va fi deductibil, ci colectat, deci va trebui platit la stat, diminuat de tva-ul deductibil



#24 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 September 2011 - 11:30 AM

nu putem vorbi de TVA la o firma care nu e inregistrata ca platitor de TVA la momentul emiterii facturii .



#25 cmp.evo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 September 2011 - 04:54 PM

Din cate am inteles facturez fara tva 62.000 euro in lei la cursul BNR din ziua platii conform contract, urmand sa ma inregistrez ca si platitor de tva avand in vedere ca am depasit plafonul de 35.000 euro, acum ramane intrebarea cat tva voi datora la stat ? pentru diferenta de la 35.000 (plafon) la 62.000 sau pentru intreaga suma, voi putea recupera acel tva la operatiunile viitoare ? beneficiarul deasemeni isi va putea recupera tva pe care pe care eu il dau statului ?



#26 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 September 2011 - 05:04 PM

Vezi postareacmp.evo, la 07 September 2011 - 04:54 PM, a spus:

Din cate am inteles facturez fara tva 62.000 euro in lei la cursul BNR din ziua platii conform contract, urmand sa ma inregistrez ca si platitor de tva avand in vedere ca am depasit plafonul de 35.000 euro, acum ramane intrebarea cat tva voi datora la stat ? pentru diferenta de la 35.000 (plafon) la 62.000 sau pentru intreaga suma, voi putea recupera acel tva la operatiunile viitoare ? beneficiarul deasemeni isi va putea recupera tva pe care pe care eu il dau statului ?


Nu vei datora nici un "sfantz" din acei 62000 euro ( in lei evident) :smile:

Vei datora DOAR dupa ce vei fi inregistrat ca platitor de TVA , cum am mai zis daca facturezi in sept , pana in 10 oct depui declaratia 010 cum ca ai depasit plafonul , ANAF iti va emite certificatul de inregistrare in scopuri de TVA si din noiembrie esti bun de plata pt TVA-ul ce il vei factura din acea luna incolo.

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 07 September 2011 - 05:05 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL