Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA IT - norma de venit eliminata ...?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA IT - norma de venit eliminata ...?!

46 replies to this topic

#1 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 18 December 2010 - 08:19 PM

Buna, din cate se pare in Arges norma de venit pentru IT a fost eliminata, cei din Arges vor fi nevoiti sa treaca la real. Directia finante Valcea a crescut norma de venit la 65.000 RON (pe 2010 era in jur de 40.000 RON, cea mai mare norma din tara). Stie cineva daca norma de venit pentru servicii informatice mai este sau va fi scoasa pentru Cluj?



#2 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 28 December 2010 - 10:14 PM

Lucrurile par sa se imputa... Pe langa cei din Arges se pare ca si cei din Brasov au scos IT-ul din lista activitatilor ce puteau fi desfasurate pe baza normelor de venit.
http://bv.finantepublice.ro/html/asistenta...enit%202011.pdf




#3 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 31 December 2010 - 06:02 PM

Vezi postareaPopu, la Dec 28 2010, 10:14 PM, a spus:

Lucrurile par sa se imputa... Pe langa cei din Arges se pare ca si cei din Brasov au scos IT-ul din lista activitatilor ce puteau fi desfasurate pe baza normelor de venit.
http://bv.finantepublice.ro/html/asistenta...enit%202011.pdf


Salut,

Popule, asculta de la un "mos batran" de 23 de ani :)))))
Bagati cv in ea de norma, treci pe venit real, ia-ti masina, calculator nou si laptop si baga-le la cheltuieli.
Baga si curentu si tot ce folosesti la cheltuieli ca se poate. Si iesi cu bani mai putini dati la stat. Ca asa fac si eu. Investi si putina contabilitate cu ocazia asta.

Nu stiu de ce sunteti asa stresati cu normele, deoarece is mari ca dracu (cel putin la mine in Cluj a fost horror anul asta, 29000 ron / an, deci vreo 2500 ron / luna).

Asa cu venit real dai un 21,5% pe venitul net. Si venitul net il obtii scazand cheltuielile deductibile din totalul incasarilor tale.
E loc pentru o masina (iei credit de la banca si o amortizezi sau leasing sau stiu io), putina benzina, intretinere, curent, factura mobil, calculator nou, laptop nou. Si facultatea (pregatirea profesionala) se pot deduce.

Fii capitalist, si daca te stii misca bine, ajungi sa dai 0 la stat. Lasai tu pe toti astia de pe forumuri care o ard ca nuti poti deduce ca mama dracului ca nu stiu ce. 95% din procesele cu fiscu sunt castigate , deoarece legile tampite trebuie interpretate obligatoriu in favoarea contribuabilului. Dar ce sa le ceri de la niste oameni crescuti pe ritmuri de "Stima noastra si mandria .... Ceausescu Romania" :)))

Best Regards,
Voicu rogojan



#4 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 01 January 2011 - 11:00 AM

Voicu, dupa cum spui inca esti tanar :) sunt din 2001 PFA, pina prin 2004 am fost si angajat, tot timpul am fost la norma de venit si nu a fost an in care sa fi iesit mai rau decat la real.
Masina am, laptop am, calculatoare am vreo 3 care merg(un I7 920, 2 x P4), si inca vreo 2-3 bucati care ar merge si alea. Intre timp au aparut normele, eu unul sunt multumit cu nivelul lor, sunt foarte multumit ca nu au fost scoase!
Cu consumul ce sa zic, curent 100 ron/luna, gaz max 200 ron / luna iarna(centrala proprie, 3 camere orientare Sud, temperatura constanta 22 grade), din cate stiu eu nu poti deduce decat procent din astea, internetul hai sa zici ca poti sa-l faci pe PFA direct si-l platesti integral.
Cine sta la norma sta deoarece ii convine mai mult decat realul, dupa ce trag linie ies mai bine la norma decat la real altfel treceam si eu la real de mult

Un an cat mai bun,
Popu



#5 bogec

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 06 January 2011 - 12:12 PM

De acord cu Popu. Depinde de diferenta intre incasari si cheltuieli cu factorul propietati. Pai daca ai deja masina ... ca doar deh, nu toti sunt PFA la 23 de ani, ci unii sunt PFA la 30, 40 etc de ani, iar la varsta asta se presupune sa le ai pe toate cele. Altfel cu ce duci copii la gradinita nu?
Prin urmare, recomandarea mea esta sa stai sa sa calculezi aproximativ cum iti iese mai bine, pe real sau pe norma. La mine de exemplu fara doar si poate e norma. De ar fi sa-l urce si la 40.000 de RON si tot norma mi-ar fi mai profitabila.
Si la 29.000 RON nu dai 2500 pe luna, ca dai doar 16% care ar fi doar un 387 RON.
Toate cele bune!



#6 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 12 January 2011 - 11:25 AM

si in Bacau au scos norma de venit, am vorbit azi cu cineva de la administratia financiara Onesti unde sunt inregistrat eu, cu toate ca vazusem in lista de norme de venit aparuta rubrica pt 6201
george, cel scris invers



#7 thanandar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 12 January 2011 - 01:30 PM

pt Bucuresti stia cineva daca s-a scos sau a ramas la fel ?

http://static.anaf.r...resti/norme.pdf

am vazut ca e ceva publicat pe site-ul anaf, dar e real ?



#8 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 12 January 2011 - 01:42 PM

Vezi postareaegroeg, la Jan 12 2011, 11:25 AM, a spus:

si in Bacau au scos norma de venit, am vorbit azi cu cineva de la administratia financiara Onesti unde sunt inregistrat eu, cu toate ca vazusem in lista de norme de venit aparuta rubrica pt 6201
Prea suna dubios chestia asta da te poti astepta la orice de la ei. Eu zic sa apelezi la ANAF, asistenta contribuabili sa le zici situatia, esti din Onesti, pe site-ul consiliului judetean au aparut normele de venit, esti la norma de venit dar cei de la directia finantelor publice spun ca au scos norma de venit. Tot ce se poate ca normele sa fi fost aprobate si dupa aia sa fi venit de la "centru" ordin sa se scoata IT-ul de la norma ...

Aceasta postare a fost editata de Popu: 12 January 2011 - 01:50 PM




#9 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 13 January 2011 - 12:21 PM

am vorbit si cu cineva de la anaf bacau azi, le-am zis ca sunt din onesti si intrebam de normele de venit, mi-a zis ca nu stie de onesti, dar in bacau sigur nu mai sunt normele de venit (si se pare ca nu mai sunt TOATE normele de venit, nu doar cele din IT)

am invocat documentul de pe site-ul cons jud bacau s-a facut ca nu ma aude si mi-a mai zis o data poezia cu "sigur nu mai sunt norme de venit"

deduc deci ca oricare ar fi intentia mea sa ma duc acasa sa ma cert cu cei de la administratia financiara tot va trebui sa trec pe sistem real

in celelalte judete ce zic cei de la anaf? vreun motiv pentru care s-a luat decizia asta?

Aceasta postare a fost editata de egroeg: 13 January 2011 - 12:22 PM

george, cel scris invers



#10 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 13 January 2011 - 12:58 PM

am sunat si la centrul de asistenta din bucuresti (numarul de rds)
trecand peste faptul ca tipul de acolo mi-a zis ca codul fiscal primeaza in fata oricarei legi (?! asa o fi?) mi-a facut refrire la OUG 117/2010 (n-am avut inca timp s-o caut si sa citesc) cum ca s-au redus numarul de activitati cu norma de venit ... si intrebarea mea e de ce nu in toate judetele?
george, cel scris invers



#11 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 13 January 2011 - 01:07 PM

Vezi postareaegroeg, la Jan 13 2011, 12:21 PM, a spus:

am vorbit si cu cineva de la anaf bacau azi, le-am zis ca sunt din onesti si intrebam de normele de venit, mi-a zis ca nu stie de onesti, dar in bacau sigur nu mai sunt normele de venit (si se pare ca nu mai sunt TOATE normele de venit, nu doar cele din IT)
am invocat documentul de pe site-ul cons jud bacau s-a facut ca nu ma aude si mi-a mai zis o data poezia cu "sigur nu mai sunt norme de venit"
deduc deci ca oricare ar fi intentia mea sa ma duc acasa sa ma cert cu cei de la administratia financiara tot va trebui sa trec pe sistem real
in celelalte judete ce zic cei de la anaf? vreun motiv pentru care s-a luat decizia asta?
Trimite de pe site-ul anaf, asistenta contribuabili problema asta. Cei de la Bucuresti o sa-ti directioneze intrebarea catre cei din Onesti. Cei din Onesti vor fi obligati sa-ti raspunda cu argumente. Din moment ce normele de venit sunt acolo nu pot sa faca ei dupa capul lor. Chestia cu nu mai exista nici o norma suna aiurea, aia din Bacau au schimbat ei de ei codul fiscal?!? Eu am sunat la finante si pe Cluj cel putin s-au primit normele de venit de catre directiile financiare locale



#12 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 13 January 2011 - 01:12 PM

http://codfiscal.money.ro/dgfp-modificari-...zitul-pe-venit/

Vor fi impusi la norma de venit numai contribuabilii care realizeaza venituri comerciale (fapte de comert, prestari de servicii, practicarea unei meserii), fiind excluse activitatile care genereaza venituri din profesii libere si din drepturi de proprietate intelectuala iar determinarea venitul net anual se face pe baza normelor de venit de la locul desfasurarii activitatii.

6201 - creare software orientat client ... zic ei ca intra la drepturi de proprietate intelectuala
george, cel scris invers



#13 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 13 January 2011 - 01:22 PM

Vezi postareaegroeg, la Jan 13 2011, 01:12 PM, a spus:

http://codfiscal.money.ro/dgfp-modificari-...zitul-pe-venit/

Vor fi impusi la norma de venit numai contribuabilii care realizeaza venituri comerciale (fapte de comert, prestari de servicii, practicarea unei meserii), fiind excluse activitatile care genereaza venituri din profesii libere si din drepturi de proprietate intelectuala iar determinarea venitul net anual se face pe baza normelor de venit de la locul desfasurarii activitatii.

6201 - creare software orientat client ... zic ei ca intra la drepturi de proprietate intelectuala
Treci atunci la ce coduri ramin la norma de venit pe servicii informatice ...
Daca nu mai sunt in Bacau muta-te in alt judet in care mai sunt.

Aceasta postare a fost editata de Popu: 13 January 2011 - 01:29 PM




#14 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 13 January 2011 - 01:42 PM

Vezi postareaegroeg, la Jan 13 2011, 01:12 PM, a spus:

http://codfiscal.money.ro/dgfp-modificari-...zitul-pe-venit/

Vor fi impusi la norma de venit numai contribuabilii care realizeaza venituri comerciale (fapte de comert, prestari de servicii, practicarea unei meserii), fiind excluse activitatile care genereaza venituri din profesii libere si din drepturi de proprietate intelectuala iar determinarea venitul net anual se face pe baza normelor de venit de la locul desfasurarii activitatii.

6201 - creare software orientat client ... zic ei ca intra la drepturi de proprietate intelectuala

O discutie mai veche pe care o consider extrem de utila:

http://www.conta.ro/...php/t36536.html

Norme metodologice:
7. (10) In sensul art. 129 din Codul fiscal, sunt considerate prestari de servicii urmatoarele:
a) furnizarea de programe informatice software standard prin internet sau prin orice alta retea electronica si care este in principal automatizata, necesitand interventie umana minima, fiind un serviciu furnizat pe cale electronica, conform art. 125^1 alin. (1) pct. 26 din Codul fiscal;
b) furnizarea de licente in cadrul unui contract de licenta privind programele informatice software, care permite clientului instalarea programului software pe diverse statii de lucru, impreuna cu furnizarea de programe software standard pe discheta sau pe un alt purtator de date, conform art. 129 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal.
c) furnizarea de programe informatice software personalizate, chiar si in cazul in care programul software este furnizat pe discheta sau pe un alt purtator de date. Programul software personalizat reprezinta orice program software creat sau adaptat nevoilor specifice ale clientilor, conform cerintelor exprimate de acestia.
Eu inteleg de aici ca 6201 reprezinta prestari de servicii, e extras din codul fiscal norme de aplicare.

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Cod_F...e.2010.htm#n129



#15 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 13 January 2011 - 02:24 PM

O completare, nu poate fi vorba de drepturi de autor, daca faci ceva la cerintele cuiva drepturile apartin celui ce angajeaza.
Legea nr. 8 din 14.03.1996
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 60 din 26.03.1996 privind drepturi de autor si drepturi conexe

http://www.inregistr...legi.php?lege=6

CAPITOLUL IX
Programele pentru calculator
...
Art. 74. - In lipsa unei conventii contrare, drepturile patrimoniale de autor asupra programelor pentru calculator, create de unul sau de mai multi angajati in exercitarea atributiilor de serviciu sau dupa instructiunile celui care angajeaza, apartin acestuia din urma.
...

Aceasta postare a fost editata de Popu: 13 January 2011 - 02:25 PM




#16 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 14 January 2011 - 01:16 PM

Sa mergem pe idea cea mai naspa, ca fiscul ne trece din PFA la drepturi de proprietate intelectuala. In cazul asta care e nivelul contributiilor?

Nu merita cumva sa trecem pe IMM? Platesti 3% impozit pe venit si 16% impozit pe dividende. Mai platesti taxe pentru angajatul minim. Platesti 5.5% sanatate pe dividende? La casa de pensii venitul asigurat ar fi cat vrei tu, minim 708.

Daca ne schimba de pe PFA pe cei ce suntem la norma trebuie sa-i schimbe si pe cei ce sunt la real, e o chestie ce-i priveste pe toti cei ce sunt in IT.

toata discutia e ipotetica pina una alta, da mai bine dezbatem acum decat dupa ce ne pun astia in fata faptului implinit ...

Aceasta postare a fost editata de Popu: 14 January 2011 - 01:18 PM




#17 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 20 January 2011 - 09:34 AM

Au pus cei de la anaf normele de venit pentru 2011
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...e_venit2011.htm



#18 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 20 January 2011 - 08:33 PM

Vezi postareaegroeg, la Jan 13 2011, 01:12 PM, a spus:

http://codfiscal.money.ro/dgfp-modificari-...zitul-pe-venit/

Vor fi impusi la norma de venit numai contribuabilii care realizeaza venituri comerciale (fapte de comert, prestari de servicii, practicarea unei meserii), fiind excluse activitatile care genereaza venituri din profesii libere si din drepturi de proprietate intelectuala iar determinarea venitul net anual se face pe baza normelor de venit de la locul desfasurarii activitatii.

6201 - creare software orientat client ... zic ei ca intra la drepturi de proprietate intelectuala
Cum stau lucrurile la voi? Te muti in alt judet sau ce faci?
Daca te baga astia la drepturi de autor, acolo vezi ca poti fie sa treci la contabilitate fie sa aplici regimul special, parca este pentru cei ce sunt platiti pe drepturi de autor, optiunea de a deduce 20% din ce incasezi si nu iti mai bati capul. Numa parca pe drepturi de autor 10.5% din venit merge la pensii si 5.5% la sanatate (nu mai poti sa-ti alegi tu cat sa platesti la pensii ...)
Pina in prezent normele rezista in 27 de judete
8 au scos normele (sau le aveau scoase)
mai sunt cateva care nu au pus noile norme sau le-au scos (ca sa le modifice probabil)

Aceasta postare a fost editata de Popu: 20 January 2011 - 08:34 PM




#19 tsm80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 January 2011 - 03:31 PM

eu incerc sa mut sediul social al PFA-ului intr-un alt judet unde inca mai exista norma de venit pt. IT (momentan caut o varianta de gazduire sediu social fara activitate, cum am vazut ca ofera unele firme de consultanta)



#20 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 21 January 2011 - 05:29 PM

Vezi postareatsm80, la Jan 21 2011, 03:31 PM, a spus:

eu incerc sa mut sediul social al PFA-ului intr-un alt judet unde inca mai exista norma de venit pt. IT (momentan caut o varianta de gazduire sediu social fara activitate, cum am vazut ca ofera unele firme de consultanta)
Am vazut ca fiscul se opune acestei fugi in "paradisurile fiscale" judetene :thumbup:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL