Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA 2010


2 replies to this topic

#1 radujit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2010 - 12:59 PM

Buna ziua,
Am incercat sa ma lamuresc pe forum, insa din pacate nu am reusit sa gasesc un raspuns in legatura cu urmatoarea situatie:
Am un p.f.a. infiintat in 2010 activitate de comert cu amanuntul (comert electronic) si in D220 am declarat impozit anticipat 5700 lei si impozitare in sistem real. Veniturile efectiv realizate in 2010 au fost 0.
D220 este singura declaratie pe care am depus-o.
Datorez CAS, CASS sau somaj? Trebuia depusa vreo declaratie?
Mentionez ca sunt si angajat.
Cum pot proceda in continuare pentru a evita amenda.



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2010 - 06:15 PM

In conformitate cu declaratia de venit anticipat pe 2010 (si decizia de impunere aferenta), trebuia sa mergi si sa achiti cel putin CASS aferent acestui prezumat.

Tot asa trebuia sa achiti trimestrial si impozitul pe venit (prezumat). Regularizarea se face de abia la anul, pe baza a ceea ce ai realizat efectiv in 2010, conform decl. 200, ce o vei depune in 2011. Oricum, de la sanatate nu cred ca vei primi bani inapoi...

Have fun!

Dan



#3 radujit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2010 - 08:10 PM

Vezi postareaDan I., la Dec 22 2010, 06:15 PM, a spus:

In conformitate cu declaratia de venit anticipat pe 2010 (si decizia de impunere aferenta), trebuia sa mergi si sa achiti cel putin CASS aferent acestui prezumat.

Tot asa trebuia sa achiti trimestrial si impozitul pe venit (prezumat). Regularizarea se face de abia la anul, pe baza a ceea ce ai realizat efectiv in 2010, conform decl. 200, ce o vei depune in 2011. Oricum, de la sanatate nu cred ca vei primi bani inapoi...

Have fun!


In Bucuresti pentru sanatate unde trebuie sa merg si ce anume trebuie sa depun?

Va multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL