Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decizie impunere din oficiu firma suspendata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decizie impunere din oficiu firma suspendata

25 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 28 December 2010 - 04:17 PM

Ajutati-ma va rog!!!
Tocmai ce mi-a dat postasul o 'scrisorica'' de la finante prin care imi comunica ca au stabilit din oficiu ca am de plata pt trim 2 2009 suma de 183 Ron. Mentionez ca firma are activitatea suspendata din mai 2009( mai precis in certificatul de inregistrare mentiuni se specifica urmatoarele : Mentiunea din 12.05.2009 priv. inreg. modif. act. constitutiv al SC... cuprinsa in hot aga din 30.04.09 si inreg datelor din decl tip este inscrisa in reg com la data de 15.05.09 in baza incheierii jud delegat din 15.05.09)
In plus am depus decl 100 pe zero aferent trim 2 2009 in termen (24.07.2010).
As face contestatie la prostia asta insa as dori sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva si ce trebuie sa scrii ca sa fii cat mai explicit.

ma lasa sa fac contestatie in termen de 30 de zile de la data comunicarii, sub sanctiunea decaderii( care nu inteleg ce vrea sa fie)potrivit art 207 din og92/2003 la organul fiscal competent pe care nu mi-l identifica in mod explicit.


Ajutor!!!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2010 - 04:27 PM

suma e jumatate din 367 lei aferenta per. mai-iunie 2009, adica ai fct 15 din mai si ti-au calc. pt o luna intrega = luna mai.

depune rectificativa la mai 2009 si plateste, ca e corect !

imi pare rau ... nu e o veste buna.




#3 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 28 December 2010 - 06:39 PM

Vezi postareachrista_anda, la Dec 28 2010, 05:17 PM, a spus:

As face contestatie ... ce trebuie sa scrii ca sa fii cat mai explicit.

ma lasa sa fac contestatie in termen de 30 de zile de la data comunicarii, sub sanctiunea decaderii( care nu inteleg ce vrea sa fie)potrivit art 207 din og92/2003 la organul fiscal competent pe care nu mi-l identifica in mod explicit.

Deci conform art.177 din CPF "Contestația se va depune în termen de 30 de zile de la data comunicării actului adminitrativ fiscal, sub sancțiunea decăderii," Adică dacă nu contestați în termen și unde trebuie , actul administrativ devine definitiv și executoriu. Adică "ați decăzut" din drepturile dvs. legale de a mai contesta actul respectiv.
Actul administrativ trebuie să conțină elementele prevăzute la art.43 alin.(2) literele a-j, respectiv inclusiv mențiunea "privind audierea contribuabilului"
Deci ... timpul costă bani ... parcă. Dacă credeți că 183 lei merită ...efortul implicat, atunci faceți ... contestația Dar după ce , dacă nu ei, atunci dvs. "îi audiați" de ce, pe ce temei v-a emis actul respectiv.

PS. Art.207 e că Prezentul cod intră în vigoare la data de ... Dacă așa au scris atunci cred că ... au visat!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 28 December 2010 - 06:44 PM




#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 28 December 2010 - 07:22 PM

Pt. trim II al anului 2009, respectiv 01.05.2009-15.05.2009 se declara si plateste imp. minim.
Cnf. Hot. 488/2009, pct. 11^5 : "...….În situația în care contribuabilii intră în inactivitate temporară în cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplică pentru perioada cuprinsă între începutul anului și data când societatea înregistrează la oficiul registrului comerțului cererea de înscriere de mențiuni..."
Trebuiau sa calculeze pt. 15 zile din mai, dar au calculat pt. o luna intreaga, vorba Otiliei, dar de declarat tot trebuia sa se declare imp. minim in trim II, care nu a fost zero, din pacate...
Tu hotarasti daca se merita sau nu sa faci contestatia, dar eu nu as mai face contestatie si as proceda cum ti-a recomandat Otilia.

Dana




#5 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 28 December 2010 - 08:23 PM

Vezi postareaDana42, la Dec 28 2010, 07:22 PM, a spus:

Pt. trim II al anului 2009, respectiv 01.05.2009-15.05.2009 se declara si plateste imp. minim.
Cnf. Hot. 488/2009, pct. 11^5 : "...?.În situația în care contribuabilii intră în inactivitate temporară în cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplică pentru perioada cuprinsă între începutul anului și data când societatea înregistrează la oficiul registrului comerțului cererea de înscriere de mențiuni..."
Trebuiau sa calculeze pt. 15 zile din mai, dar au calculat pt. o luna intreaga, vorba Otiliei, dar de declarat tot trebuia sa se declare imp. minim in trim II, care nu a fost zero, din pacate...
Tu hotarasti daca se merita sau nu sa faci contestatia, dar eu nu as mai face contestatie si as proceda cum ti-a recomandat Otilia.


Dar de ce pt 01.05.09-15.05.09? In incheierea de la jud delegat se specifica citez:
Admite cererea formulata de ......si in consecinta dispune inscrierea in reg com a urmat. mentiuni:
-suspendarea temp a activ soc pe o per de 3 ani incepand cu 01.05.09 pana la data de 30.04.09


Mie mi se pare ca nu datorez nimic; cel mult pt o zi 01.05 dar parca nici pt aia

Intradevar, sedinta publica in care s-a dat hotararea a fost in 15.05, dar activitatea se suspenda incepand cu 01.05
????

Aceasta postare a fost editata de christa_anda: 28 December 2010 - 08:25 PM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2010 - 08:34 PM

in acest caz, ai dreptate, dar nu ai prezentat asa lucrurile la inceput

probabil ca cei de la finante nu au citit cu atentie, zic sa vb cu ei personal si sa le explici, cred ca asa se va rezolva in favoarea ta :thumbup:



#7 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 28 December 2010 - 08:56 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Dec 28 2010, 08:34 PM, a spus:

in acest caz, ai dreptate, dar nu ai prezentat asa lucrurile la inceput

probabil ca cei de la finante nu au citit cu atentie, zic sa vb cu ei personal si sa le explici, cred ca asa se va rezolva in favoarea ta :thumbup:


Asa o sa fac.Merci
Insa textul hot488/2009 la pct11.5 vb de data la care societatea inreg la orc cererea de inscriere de mentiuni...In cazul meu e 12.05; insa la 12 mai am cerut suspendare retro, cu 01.05 si s-a aprobat. Asa ca sper sa nu se lege de asta...



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 December 2010 - 11:44 AM

Cel mai probabil ti se va spune de data de 12.05., dar tu nu ai stiut sau nu ti-a sarit in ochi aceasta fraza, se mai intampla si stiind ca soc. s-a suspendat cu 01.05. ai depus D. 100 cu zero. Acum vrei sa faci corectia, pt. a fi in legalitate, dar tot nu iti este clar de ce trebuie sa o faci pt. 183 lei pt. ca tu stii din Codul fiscal art. 18, ca imp. minim se recalc. in functie de numarul zilelor din trimestrul respectiv, care ar fi 12, nu luna intreaga. Deci, cum ar trebui sa corectezi D. 100 si sa platesti in opinia dansilor ?
Cam asa ar trebui sa pui problema, cu vorba buna, dar si conform legii.

Si inca ceva, de amuzament :thumbup: , sa ne mai descretim fruntile :

Citeaza

-suspendarea temp a activ soc pe o per de 3 ani incepand cu 01.05.09 pana la data de 30.04.09
, stiu ca te-ai grabit si este o greseala de scriere si mie mi s-a intamplat de o gramada de ori...
Succes ! Sa ne spui ce ai rezolvat.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 29 December 2010 - 11:49 AM

Dana




#9 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 03 January 2011 - 08:44 PM

Vezi postareaDana42, la Dec 29 2010, 11:44 AM, a spus:

Cel mai probabil ti se va spune de data de 12.05., dar tu nu ai stiut sau nu ti-a sarit in ochi aceasta fraza, se mai intampla si stiind ca soc. s-a suspendat cu 01.05. ai depus D. 100 cu zero. Acum vrei sa faci corectia, pt. a fi in legalitate, dar tot nu iti este clar de ce trebuie sa o faci pt. 183 lei pt. ca tu stii din Codul fiscal art. 18, ca imp. minim se recalc. in functie de numarul zilelor din trimestrul respectiv, care ar fi 12, nu luna intreaga. Deci, cum ar trebui sa corectezi D. 100 si sa platesti in opinia dansilor ?
Cam asa ar trebui sa pui problema, cu vorba buna, dar si conform legii.

Si inca ceva, de amuzament :thumbup: , sa ne mai descretim fruntile :

Citeaza

-suspendarea temp a activ soc pe o per de 3 ani incepand cu 01.05.09 pana la data de 30.04.09
, stiu ca te-ai grabit si este o greseala de scriere si mie mi s-a intamplat de o gramada de ori...
Succes ! Sa ne spui ce ai rezolvat.


da...scuze supspendarea mi s-a aprobat pe o per de 3 ani : de la 01.05.09 la 30.04.2012
Problema e ca am fost pe la finante sa ma informez si :
-cica pt per 01.05-12.05 (data cererii) datOREZ impozit minim pt luna intreaga
- si cica in 2009 imp minim nu se putea calcula farctionat pe zile ( cum se poate acum in 2010) ci doar pe o luna intreaga


eu ma gandesc serios sa depun plangere la Tribunal

ADICA JUECATORUL DE LA ORC IMI APROBA SUSPENDAREA RETRO, CU 01.05 SI EI IMI CER SA PLATESC IMPOZIT PT 01.05-12.05 183 RON?
MI SE PARE UN JAF PE FATA!!!



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2011 - 09:18 PM

chiar ca-i tare faza, judecatorul iti aproba cererea cu 01.05, dar fiscul nu :smile:
la ONRC cum apari ?? ai verificat ?? ca daca ai activ. suspendata de la 01.05 atunci fiscul n-are ce sa-ti faca, indiferent cand ai depus cererea si nu ai cum sa platesti daca figurezi data de 01.05

ciudat e ca si la fisc ar trebui sa apari cu firma suspendata tot de 01.05 si atunci unde ar mai fi judecata dupa care ti-au facut impunerea ?? :thumbup:
cand ai depus la fisc actele de suspendare, cum le-ai depus ?? ai depus ceva sau datele vin direct de la ONRC, ca nu mai stiu exact cum se face ??



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 January 2011 - 12:15 PM

Citeaza

Otilia Alupei : ai depus ceva sau datele vin direct de la ONRC
Datele, dupa cum am constatat eu cand am fost la Finante tot pt. o firma suspendata, le parvin direct de la ONRC si Finantele iau in calcul data cererii pt. plata impozitului, cnf. Hot. 488/2009. Asa a fost in cazul firmei pt. care am fost eu.
Interesant este ca nu tin cont de aceasta Hotarare in privinta perioadei, a nr. de zile luate in calcul, conform pct. 11^5.
M-am uitat in CF valabil la acea data si la art. 34 scrie urmatoarele si nu vad precizarea cu nr. de zile.:
"(15) Pentru anul 2009, contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit. b) aplică următoarele reguli:
a) pentru trimestrul al II-lea se compară impozitul pe profit datorat la sfârșitul trimestrului cu impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin. (3), recalculat în mod corespunzător pentru perioada 1 mai - 30 iunie 2009, prin împărțirea impozitului minim anual la 12 luni și înmulțirea cu numărul de luni aferent perioadei respective;"
Stiu ca au fost discutii atunci, in prg. initial nu se puteau trece decat sumele af. imp.minim, dar ulterior l-au modificat, de pilda in versiunea 1.0.3./dec.2009 am incercat acum si la imp.minim se putea trece alta suma.
Oricum, nu mi se pare corect, o sa mai caut si in Normele de atunci, poate ne scapa ceva, dar iei din regl. contabile ca reprez. al statului, doar ce iti convine ?

Dana




#12 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 04 January 2011 - 12:29 PM

In 12.09.2009 am fost la Reg Com Bihor si am cerut suspendarea activitatii unei firme incepand cu data de 30.06.2009. Mi s-a aprobat cererea si am considerat ca nu datorez forfetar pe trim 3 2009 daca activitatea este suspendata. Am primit azi in schimb o adresa de la Finante ca datorez si pe trim 3 2009. Asa sa fie?



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2011 - 01:09 PM

eu tot cred ca cel mai corect si logic de asemena este sa se ia in calcul data de la care firma este suspendata, nu data la care s-a depus cererea fiindca la ONRC firma apare suspendata cu data de 01.05 si fiscul ii cere bani de parca firma s-ar fi suspendat la data de 12.05
daca nu ar fi fost legal sa se acorde suspendarea retroactiv, cu siguranta ca judecatorul delegat nu ar fi facut-o !! la logica simpla, concluzia e ca s-a respectat legea priv. data de la care firma e suspendata, caz in care eu nu inteleg ce tot vrea fiscul de la voi :smile: aceeasi data de 01.05 ar trebui sa figureze si la fisc ca fiind data suspendarii.

ce vi se intampla voua este un non-sens !! :thumbup: si eu as merge mai departe cu jalba (cum zice christa_anda), n-as lasa lucrurile asa fiindca nu-i corect.



#14 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 January 2011 - 12:02 AM

Norme CF valabile la 26.05.2009:
"11^5. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplică societăților în inactivitate temporară înscrisă în registrul comerțului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare. În situația în care contribuabilii intră în inactivitate temporară în cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplică pentru perioada cuprinsă între începutul anului și data când societatea înregistrează la oficiul registrului comerțului cererea de înscriere de mențiuni. Dacă perioada de inactivitate temporară încetează în cursul anului, contribuabilii aplică prevederile art. 18 alin. (2) de la data încetării inactivității temporare, corespunzător cu perioada din an rămasă până la 31 decembrie."
CF :
" Impozit minim
Art. 18. - (1) Contribuabilii care desfășoară activități de natura barurilor de noapte, cluburilor de noapte, discotecilor, cazinourilor sau pariurilor sportive, inclusiv persoanele juridice care realizează aceste venituri în baza unui contract de asociere, și în cazul cărora impozitul pe profit datorat pentru activitățile prevăzute în acest articol este mai mic decât 5% din veniturile respective sunt obligați la plata unui impozit de 5% aplicat acestor venituri înregistrate.
(2) Contribuabilii, cu excepția celor prevăzuți la alin. (1), la art. 13 lit. c)-e) și la art. 15 și 38, în cazul cărora impozitul pe profit este mai mic decât suma impozitului minim pentru tranșa de venituri totale corespunzătoare, prevăzute la alin. (3), sunt obligați la plata impozitului la nivelul acestei sume.

Otilia, tu ai perfecta dreptate si logic ar fi cum spui tu, dar conform Normelor CF se ia in considerare data inregistrarii cererii de inscriere de mentiuni la ONRC, dar nici asa nu au voie sa rotunjeasca la luna intreaga un nr. de x zile ca perioada de plata :thumbup: .

Si la aceste Decizii cu siguranta vor calcula si majorari.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 05 January 2011 - 12:07 AM

Dana




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2011 - 11:29 AM

ufff ... asa e cum spui, mai ales ca art. de lege e f clar : data când societatea înregistrează la oficiul registrului comerțului cererea de înscriere de mențiuni :smile:
de aici se creeaza dif. de timp, la ONRC apare suspendata din 01.05, dar la fisc din 12.05 :thumbup:
ce era asa greu sa nu se acorde suspendarea retroactiv nici la RC, ci numai de la data depunerii cererii inainte, astfel se evitau asemenea anomalii.

legi facute cu ... spatele !



#16 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 January 2011 - 12:16 PM

Pai atunci a fost nebunia de pe lume cauzata de faptul ca inca in 29.04. nu se stia daca soc. cu activitate suspendata la 01.05.2009 platesc sau nu impozit minim.
Clarificarile au venit tarziu, s-au facut cozi imense la ghiseele ONRC, judecatorii nu mai faceau fata cererilor de suspendare si au gasit solutia favorabila statului : suspendare cu data retroactiva si plata imp. de la data inreg. cererii :thumbup: .

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 05 January 2011 - 12:17 PM

Dana




#17 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 08 January 2011 - 08:43 PM

ca sa fie totul mai"clar", pe site-ul MF firma figureaza suspendata cu data de 01.05.2009
:)))



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2011 - 11:14 PM

ce faza de rahat ... ai firma suspendata, dar platesti impozit minim :thumbup:



#19 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 11 January 2011 - 07:49 PM

am cerut consultanta pe mfinante.ro

abia astept raspunsul...:)



#20 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 January 2011 - 08:33 PM

Sa ne spui si noua ce iti vor raspunde, chiar sunt curioasa ce si cand iti vor raspunde.

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL