Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 14

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#261 suciugeorgeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 14 February 2011 - 12:37 PM

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Declaratia 112 se listeaza pentru depunere primele 3 pagini(anexa 1)? Cum salvati pe CD ?



#262 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 12:48 PM

Vezi postareasuciugeorgeta, la Feb 14 2011, 11:37 AM, a spus:

Declaratia 112 se listeaza pentru depunere primele 3 pagini(anexa 1)?
Da

Citeaza

Cum salvati pe CD ?
Folosind un program de scriere pe CD: Nero, CDBurner , copiezi pdful validat.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 14 February 2011 - 12:50 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#263 suciugeorgeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 14 February 2011 - 01:29 PM

Va multumesc foarte mult.



#264 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 01:52 PM

Am si eu o intrebare de detaliu :cool:
Voi ati aliniat cifrele CUI la dreapta (pe prima pagina a declaratiei ) ? Abia acum am citit acest amanunt :thumbup:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#265 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 February 2011 - 01:56 PM

Vezi postareafboji, la Feb 14 2011, 01:52 PM, a spus:

Am si eu o intrebare de detaliu :cool:
Voi ati aliniat cifrele CUI la dreapta (pe prima pagina a declaratiei ) ? Abia acum am citit acest amanunt :thumbup:

nu cred ca terbuie, din moment ce modelul in instructiuni de completare e la stânga!

Fisiere atasate


nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#266 suciugeorgeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 14 February 2011 - 01:59 PM

Am urmatoarea situatie: salariat in concediu ingrijire copil din 2009. Pana acum depuneam la somaj(ore suspendate) si la admin imp. salarii pe 0 si decl 102 pe 0 . In declaratia 112 cum se completeaza?



#267 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 February 2011 - 02:00 PM

Vezi postareacornell, la Feb 14 2011, 01:56 PM, a spus:

Vezi postareafboji, la Feb 14 2011, 01:52 PM, a spus:

Am si eu o intrebare de detaliu :cool:
Voi ati aliniat cifrele CUI la dreapta (pe prima pagina a declaratiei ) ? Abia acum am citit acest amanunt :thumbup:

nu cred ca trebuie, din moment ce modelul din instructiuni de completare e la stânga!


SCUZE, nu e bun ataşamentul

vezi
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...re_09022011.pdf
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#268 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 02:32 PM

Amanuntul respectiv il citisem in anexa 7 :thumbup: , la care fac trimitere si instructiunile alea.
@ suciugeorgeta In Instructiuni am gasit doar in doua locuri Nu se înregistrează zilele de concediu de maternitate,concediu creştere copil, concediu îngrijire copil
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#269 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 February 2011 - 02:56 PM

Multumesc. Mai am insa o intrebare: copiii nu pot fi trecuti la coasigurati? Nu exista loc decat pentru parinti si sot/sotie.



#270 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 03:04 PM

Copii nu sunt considerati coasigurati.
Editez ca sa fiu mai explicita: toti copiii pana la varsta de 18 ani beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei, daca nu realizeaza venituri.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 14 February 2011 - 03:08 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#271 totalcpad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 February 2011 - 03:20 PM

Declaratia nu calculeaza corect contributia de pensii si cea de accidente de munca pentru indemnizatiile de Consiliu administratie. Dupa modificarile La Codul fiscal din 2011 nu se mai calc. contributii de pensie pt. indemnizatiile de CA, ceea ce softul de validare nu stie!!! Acelasi lucru si la contributia pt. concedii si indemnizatii care s-a bagat la membrii CA iar astia habar nu au. Ce porcarie!



#272 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 February 2011 - 03:25 PM

Vezi postareafboji, la Feb 14 2011, 03:04 PM, a spus:

Copii nu sunt considerati coasigurati.
Editez ca sa fiu mai explicita: toti copiii pana la varsta de 18 ani beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei, daca nu realizeaza venituri.

Adica, sa inteleg, persoanele din intretinere (care ajuta la deducere) nu sunt aceleasi cu persoanele coasigurate? Informaticianul a preluat la coasigurati persoanele in intretinere. Puteti sa-mi dati o baza legala in acest sens? Ce se intampla cu copiii peste 18 ani, dar care sunt la vreo scoala si nu obtin venituri? Dar sotul/sotia in intretinere?

Scuze off topic!



#273 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 03:42 PM

Vezi postareacorneliuss, la Feb 14 2011, 01:25 PM, a spus:

Puteti sa-mi dati o baza legala in acest sens?
Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii - actualizata (modificata si rasmodificata) .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#274 hd56fox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 14 February 2011 - 07:34 PM

Vezi postareaElena Pana, la Feb 14 2011, 11:56 AM, a spus:

Dragi colegi,
va rog sa ma lamuriti si pe mine, ca am tot citit topicul acesta si sunt putin confuza.
Pt declaratiile care se duc la ghiseu, pe CD se salveaza declaratia in format pdf sau xml?
Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva care a depus aceasta declaratie?
Nu dati cu pietre....pls!!!

Se duce PDF-ul doar, indiferent cum l-ai obtinut : prina aplicatii proprii sau prin introducere in cel de la finante.
Pdf-ul are inglobate datele din xml.



#275 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 14 February 2011 - 07:58 PM

La conv. civile este obligatoriu sa trecem si data angajarii in decl 112?
Daca da, ce data trecem data de la care ii raportam, sau data de cand au fost angajati?



#276 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 08:17 PM

Amo intrebare pt cei care au depus deja la ghiseu declaratia unica.
Cum vor administratiile salvarile pe cd. Cate o firma... sau accepta si mai multe firme pe acelasi cd? Intreb de Bucuresti. Multumesc anticipat!
elenacca



#277 mihaelabct

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 14 February 2011 - 08:37 PM

mai am si eu o intrebare pentru cei care au depus declaratia la ghiseu...in cate exemplare se listeaza aneza 1? in 2 exemplare? se da vreun nr. de inregistrare pe ea?



#278 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 14 February 2011 - 08:42 PM

Vezi postareaElena Pana, la Feb 14 2011, 08:17 PM, a spus:

Amo intrebare pt cei care au depus deja la ghiseu declaratia unica.
Cum vor administratiile salvarile pe cd. Cate o firma... sau accepta si mai multe firme pe acelasi cd? Intreb de Bucuresti. Multumesc anticipat!

Poti sa salvezi pe un CD declaratiile 112 pentru toate firmele dar este indicat ca numele fisierelor sa fie de forma D112_codfiscal_anul_luna.pdf pentru identificarea rapida la ghiseu, dupa cum scrie si in instructiunile de pe siteul ANAF -> http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...re_09022011.pdf



#279 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 08:45 PM

Multumesc frumos vitezistu!
Lucrul acesta imi era cunoscut...eu intrebam de mofturile celor de la finante. N-as vrea sa ajung la ei cu un cd si 3 declaratii, ca apoi sa ma trimita la plimbare, sa ma intorc cu 3 cd cu cate o declaratie!
elenacca



#280 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 14 February 2011 - 08:45 PM

Vezi postareamihaelabct, la Feb 14 2011, 08:37 PM, a spus:

mai am si eu o intrebare pentru cei care au depus declaratia la ghiseu...in cate exemplare se listeaza aneza 1? in 2 exemplare? se da vreun nr. de inregistrare pe ea?

Anexa 1 se tipareste in 2 exemplare, unul se retine la ghiseul iar cel de al doilea il primesti inapoi cu un numar de inregistrare. Cu numarul de inregistrare poti verifica pe internet la adresa http://www.anaf.mfin...v.ro/StareD112/ starea declaratiei (daca are sau nu erori).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL