Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Asigurarile de locuinte obligatorii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Asigurarile de locuinte obligatorii


3 replies to this topic

#1 edy.a

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 March 2010 - 10:12 PM

Din vara anului 2010 toate locuintele trebuie sa fie asigurate impotriva dezastrelor naturale (cutremure, alunecari de teren si inundatii).

Suntem peste 8 milioane de proprietarii din Romania obligati sa platim 10 EURO sau 20 EURO/an pentru asigurarea locuintei (prin legea 260/2008). Cei care nu doresc sa incheie asigurarea vor fi sanctionati cu o amenda cuprinsa intre 100 si 500 de lei.

Asigurarile obligatorii sunt o taxa noua impusa de stat, dar reprezinta in acelasi timp o afacere profitabila pentru firmele de asigurari si pentru agentii lor.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 January 2011 - 01:28 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2010 - 02:51 AM

Vezi postareaedy.a, la Mar 9 2010, 10:12 PM, a spus:

Din vara anului 2010 toate locuintele trebuie sa fie asigurate impotriva dezastrelor naturale (cutremure, alunecari de teren si inundatii).
f. bine !! o asigurare e f. necesara !!
eu vreau de cateva luni sa-mi fac o asigurare de locuinta, mereu imi spun "gata, maine rezolv" si iar intervine cate ceva, si iar aman... apoi vad la televizor cum a mai fost un cutremur pe undeva si iar imi spun " gata, maine rezolv" ... si tot asa ... nu e bine deloc ca aman atata.

10-20 euro pe an e nimic !! acum pe bune ... se poate aloca leger o asemenea suma pt asigurarea locuintei impotriva dezastrelor naturale. eu vreau chiar sa mai pun ceva bani sa mi-o asigur pt mai multe (inundatie de la vecinu', furturi, incendiu, explozie ...) macar stau linistita pt toate.

@edy.a,
nu mai face reclama neautorizata, sub nici o forma, altfel iti blochez contul si nu vreau, te rog ! multumesc mult pt. informatii. :smile:




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 01:18 PM

http://www.curierulnational.ro/Economie/20...ana+la+15+iulie

Asigurarea obligatorie a locuinței se amână până la 15 iulie 2011 !!

Termenul anunțat inițial de autorități expiră pe 15 ianuarie 2011.

"În conformitate cu prevederile art. 35 din Legea 260/2008, obligativitatea încheierii asigurărilor de locuințe decurge de la un an de la începerea emiterii polițelor. Întrucât polițele de asigurare a locuințelor au început să fie emise în 15 iulie 2010, termenul-limită de încheiere a acestora, conform art. 35 din Legea 260/2008, este 15 iulie 2011", se arată într-o precizare postată pe site-ul Ministerului Administrației și Internelor. Nota MAI mai arată că după această dată primarii îi vor amenda pe proprietarii de locuințe care nu au încheiat asigurarea obligatorie.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 01:25 PM

http://economie.hotnews.ro/stiri-imobiliar...ri-din-paid.htm

In luna decembrie a anului trecut insa, presedintele Basescu a promulgat o lege (248/2010) care aduce modificari legii 260/2008, in special in privinta proprietarilor care au asigurare facultativa a locuintelor. Pe 29 decembrie, MAI anunta deja un alt termen limita pana la acre proprietarii sunt obligati sa-si asigure locuintele - 15 iulie 2011.

MAI: Termenul de 15 iulie 2011 nu este o amanare

Ar mai fi ramas de explicat daca termenul de 15 iulie 2011 anuntat in decembrie de MAI a fost sau nu o amanare a obligativitatii incheierii de polite obligatorii de locuinte. Din nou, Comisia de Supraveghere a Asigurarilor nu a dorit sa comenteze.

De unde prin urmare acest termen de 15 iulie 2011?

Fara a avea un raspuns exact la aceasta intrebare, Marius Bulugea, presedintele PAID atentiona luni pentru HotNews.ro ca in noua lege (248/2010) se vorbeste despre norme adoptate de MAI si CSA, despre care personal nu stie.
"Cred ca este vorba de un alt set de norme decat cele aparute deja. Sunt 4 norme emise deja de CSA in slujba punerii in aplicare a acestei legi. Acolo se vorbeste insa de norme ale MAI si CSA. Eu personal nu am cunostinta de aceste norme. S-ar putea ca in aceste norme sa se spuna despre acest termen si acestea sa fie pe masa de lucru a oricareia din aceste doua institutii, dar ma gandesc mai degraba la MAI. Cu siguranta va spun ca pana in prezent nu a fost emisa nici o norma de catre MAI", a declarat Marius Bulugea.

Marti, oficialii MAI au confirmat pentru HotNews.ro banuielile oficialului PAID.
In luna decembrie a anului trecut insa, presedintele Basescu a promulgat o lege (248/2010) care aduce modificari legii 260/2008, in special in privinta proprietarilor care au asigurare facultativa a locuintelor. Pe 29 decembrie, MAI anunta deja un alt termen limita pana la acre proprietarii sunt obligati sa-si asigure locuintele - 15 iulie 2011.

"Conform Legii 260/2008 obligativitatea inlocuirii normelor de aplicare revenea C.S.A conform art.3 (1). Prin modificarea Legii 260/2008 prin Legea 248/16.12.2010, normele de aplicare vor fi inlocuite de M.A.I si C.S.A in cursul lunii ianuarie", au precizat reprezentantii MAI.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL