Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sold lei furnizori externi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sold lei furnizori externi


3 replies to this topic

#1 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 07 January 2011 - 11:51 AM

buna ziua si La multi ani!!!!!!!!!!

as avea nevoie de un sfat, daca se poate.
in fiecare luna la sfarsit fac reevaluarea soldului furnizorilor in valuta.
acum la sf anului imi ramane un sold creditor sau debitor, dupa caz, pe lei, la furnizorii externi.
cum procedez mai departe? transfer soldul initial pe lei in 2011 si merg mai departe asa?

multumesc foarte mult.
:thumbup:



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 12:48 PM

in primul rand, la furnizori nu exista sold debitor !! daca asa ti-a rezultat inseamna ca ai gresit undeva la operatiunile de pe parcurs, fie la dif de curs valutar, fie la reevaluare, fie chiar la decontarile efective.
daca nu e nicio greseala, atunci soldul debitor la furnizori inseamna o plata in plus/avans facuta de acestia si suma trebuie trecuta in avans fz. (ct. 409), care fiind in valuta se reevalueaza de asemenea.

ce ramane in sold, evident ca transferi, la celelalte conturi nu transferi ?? le lasi in balanta veche si uiti de ele ?? :biggrin: n-are nici o legatura ca e in lei fiindca conta se tine in lei, in Romanica.

ca sa fiu sincera, am impresia ca nu ti-am inteles intrebarea fiindca nu se poate sa fi intrebat asa ceva... tine de ABC-ul contabilitatii, toate soldurile la 31.12. se transfera, indiferent ce reprezinta !!

la multi ani si tie, numai bine ! :thumbup:




#3 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 07 January 2011 - 01:30 PM

multumesc mult pt raspunsul rapid,

bineinteles ca soldurile finale din anul N se regasesc in initialele din anul N+1, dar nu-mi este f clar daca se continua cu soldul rezultat din reevaluare care pe lei este sa zicem 212 lei, iar pe eur este 0.

iata un exemplu din ceea ce am eu in conta la unul din furnizori:
sold 401 la 31.01.2010 = 100 eur/425lei
reevaluare 401 la 31.01.2010
401 - 765 5 lei

acesti 5 lei imi raman in sold la 401.
ce fac cu acest sold?

sper ca nu am complicat si mai mult intrebarea :thumbup:

multumesc mult.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 01:41 PM

in balanta valutara se duc 100 euro
in balanta pe lei se duc 425+5=430 lei fiindca atata fac 100 euro la 31.12.2010

dar de ce te chinui tu cu asta cand programul de conta face aceste operatiuni automat ?

cred ca ai facut transferul/ inchiderea inainte de a face reevaluarea in dec., asa ca incearca sa devalidezi preluarea soldurilor si sa o revalidezi in programul de conta. :biggrin: poate asa ti se preiau la 01.01.2011 si cei 5 lei buclucasi.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 January 2011 - 01:43 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL