Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA pe norma si fara venituri plateste ceva? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA pe norma si fara venituri plateste ceva?

4 replies to this topic

#1 floorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 January 2011 - 03:08 PM

Daca imi fac un PFA, si merg pe norma de venit, insa promisiunile de colaborare nu se concretizeaza si nu am nici-un venit voi fi obligat sa platesc acele taxe? Sau lipsa veniturilor ma scutesc de acele taxe (impozit, etc)?
Multumesc



#2 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 07 January 2011 - 03:26 PM

Vezi postareafloorin, la Jan 7 2011, 03:08 PM, a spus:

Daca imi fac un PFA, si merg pe norma de venit, insa promisiunile de colaborare nu se concretizeaza si nu am nici-un venit voi fi obligat sa platesc acele taxe? Sau lipsa veniturilor ma scutesc de acele taxe (impozit, etc)?
Multumesc
Daca esti la norma de venit indiferent ca incasezi / nu incasezi ceva platesti impozit, sanatate raportat la norma de venit; poti sa suspenzi activitatea si atunci nu mai platesti impozit; sanatate insa cred ca trebuie sa platesti in continuare la salariul minim chiar daca nu realizezi venituri;




#3 floorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 January 2011 - 04:48 PM

Atunci inseamna ca e mai bine sa merg la real? Astfel as fi acoperit de situatia in care afacerea nu merge si nu am incasari? Sau si in acest caz platesc obligatoriu ceva?



#4 floorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 January 2011 - 07:07 PM

Dar nu se face o reglare la sfarsit de an? Si sa primesc inapoi ce-am platit in plus?



#5 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 07 January 2011 - 09:06 PM

Vezi postareafloorin, la Jan 7 2011, 07:07 PM, a spus:

Dar nu se face o reglare la sfarsit de an? Si sa primesc inapoi ce-am platit in plus?
Floorin, daca esti la norma platesti la norma, nu exista reglare. Regularizare(reglare) exista doar pentru cei ce sunt la real care isi estimeaza un profit la inceput de an si la sfarsit de an vad cat a fost de fapt profitul realizat. In functie de diferenta dintre estimat - realizat plateste in plus impozit sau are de primit inapoi. La norma faci / nu faci profit cotizezi...
Daca esti la norma platesti la norma indiferent de cat profit realizezi (2xnorma 0.1xnorma). La norma te pui daca esti sigur ca profitul iti iese cel putin cat e norma altfel treci la real.
Trebuie sa vezi exact cum sta treaba, fa o estimare, vezi ai sanse sa scoti dublul normei ...?Daca scoti dublul normei, poti sa zici jumatate ar fi cheltuieli si ramii cu jumatate, deci ai fi exact cat e norma. Daca ai norma 20.000 RON si tu crezi ca o sa ai incasari doar de 10.000 ron atunci sigur nu se merita sa stai la norma






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL