Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 010 - topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


decl. 010 - topic 2011


73 replies to this topic

#61 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 24 October 2011 - 11:57 AM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la 24 October 2011 - 07:34 AM, a spus:

pentru societatile infiintate in anul 2011 trebuie depusa decl 010 pana pe 30.10.2011, dar nu a aparut inca formularul
si ceilalti, care nu au optat pentru transmiterea declaratiei lunare, nu trebuie sa transmitem si noi D010 ?



#62 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 25 October 2011 - 06:01 AM

- pana in 30.09.2011 toate societatile au depus decl 112 lunar, cele care in anul 2010 au avut o medie de salariati de 2.99 angajati sunt obilgate sa depuna decl 112 trimestrial , daca nu vor trebuiau sa depuna o declaratie pana pe 25.09.2010 ca doresc sa ramana platitori lunari.
- mai sunt societatile infiintate in anul 2011 care trebuie sa depuna formularul 010 pana la 30.10.2011 si opteaza pentru plata trimestriala
- dar iata ca a aparut si formularul

Fisiere atasate


RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#63 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 25 October 2011 - 09:03 AM

pardon, scuze , alarma falsa , formularul nu a aparut inca acesta este cel vechi
sper sa apara ca am si eu o societate infiintata in 2011 cu un salariat si nu stiu ce sa fac
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#64 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2011 - 10:54 AM

Nu cred ca e buna decl. Nu are configurate casute pt. tip plata :lunar sau trimestrial.
Astazi la ad fin s3, nu stiau de formularele noi , Mi-a indicat sa ma uit pe circulara 406870/22.09.11. Inca nu am apucat sa verific...



#65 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2011 - 11:53 AM

Legat de precizarile din circulara 406870/22.09.2011 si de F010 care inca nu a aparut (este doar proiect) va scriu ce am inteles eu :
1. Platitorii de venituri din salarii si venituri asimilate salariilor prevazuti la art. 58 alin. (2) lit. a) - c) din CF ( adica : asociatii, fundatii,etc, societati comerciale platitoare de imp/profit si microintreprinderi ) si care au inregistrat in anul anterior un numar mediu < 3 salariati, precum si venituri totale < 100000EUR :
- depun D112 trimestrial = ramane sa vedem in ianuarie daca se depune o singura D112 trimestriala sau 3 D112 pt fiecare luna din trimestru. Asta nu e clar...
- platesc contributiile mentionate in D112 trimestrial
- vor fi notificati de organul fiscal si vor fi trecuti automat la perioada fiscala trimestriala, daca nu au depus pana in 25.09.2011 optiunea de declarare si plata lunara.
Concluzie : Nu se depune F010 in acest caz
2. Platitorii de venituri din salarii si venituri asimilate salariilor care au inceput activitatea in cursul anului 2011, cu exceptia celor prevazuti la art. 58 alin (2) lit. d) din CF, declara si platesc lunar.
Daca estimeaza ca vor avea : venituri totale < 100000EUR si salariati < 3 atunci pot opta pentru declarare si plata trimestrial prin depunerea F010 pana la 30.10.2011.
Concluzie :a Doar acestia depun F010, daca vor avea ce formular sa depuna pt ca azi 26.10.2011 nu a aparut nimic.



#66 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 October 2011 - 12:57 PM

am fost la sect 3 si am cerut lamuriri referitor la faptul ca am o societate infiintata in anul 2011 si trebuie sa depun decl 010 cu un angajat pentru a face declaratii trimestriale si au spus ca inca nu au primit nimic in acest sens,
-cred ca vor da o lege noua pentru cei infiintati in 2011 , mai avem timp pana la depunerea din 25.11.2011
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#67 chisarodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:cluj

Postat 28 October 2011 - 08:11 AM

Eu am sunat ieri la asistenta contribuabil ANAF(nr RDS de pa pagina a ANAF) si mi-au spus sa completez cu mana pe formularul existent optiunea de declarare trimestriala,sau sa fac si o cerere anxata la 010.Am fost la finante Cluj si am reusit sa o inregistrez.Doar mi-au inregistrat-o ,de operat nu pot sa o opereze pentru ca inca nu au programul actualit pentru depunere trimestriala.BAFTA
crm



#68 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 30 October 2011 - 03:35 PM

Precizari conform Circulara MFP 460870 /22.09.2011 publicata pe site-ul anaf.ro : "Pentru platitorii de venituri din salarii si venituri asimilate salariilor, cu exceptia celor care au optat pentru declararea si plata lunara a impozitului pe venituri din salarii/venituri asimilate salariilor si a contributiilor sociale, trecerea la perioada
fiscala trimestriala se efectueaza de catre organul fiscal, în mod automat, cu notificarea contribuabilului în conditiile legii. Verificarea îndeplinirii conditiilor pentru încadrarea în perioada fiscala trimestriala (pentru trimestrul IV 2011) se face de catre organele fiscale pe baza datelor din situatiile financiare încheiate la data de 31
decembrie 2010. Pentru cei care nu au depus aceste situatii, se mentine perioada fiscala lunara."


Vezi postareaykyb, la 24 October 2011 - 11:57 AM, a spus:

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la 24 October 2011 - 07:34 AM, a spus:

pentru societatile infiintate in anul 2011 trebuie depusa decl 010 pana pe 30.10.2011, dar nu a aparut inca formularul
si ceilalti, care nu au optat pentru transmiterea declaratiei lunare, nu trebuie sa transmitem si noi D010 ?




#69 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 31 October 2011 - 10:13 AM

Noul formular pentru declaratia 010 s-a publicat.

Ministerul Finantelor a publicat vineri in Monitorul Oficial ordinul prin care aproba modelul noului formular pentru declaratia 010. Formularul contine rubrici noi care sa dea posibilitatea firmelor infiintate in cursul anului de a opta pentru depunerea trimestriala a declaratiei fiscale unice.
Guvernul a modificat Codul fiscal la inceputul lunii septembrie, prin OG 30/2011, stabilind ca anumite entitati sa depuna trimestrial declaratia fiscala unica 112. Este vorba despre:

asociatiile, fundatiile sau alte entitati fara scop patrimonial, persoanele juridice, cu exceptia institutiilor publice care in anul anterior au avut un numar mediu de pana la 3 salariati exclusiv;
persoanele fizice autorizate si intreprinderile individuale, persoanele fizice care exercita profesii liberale, precum si asocierile fara personalitate juridica constituite intre persoane fizice care au, potrivit legii, personal angajat pe baza de contract individual de munca;
persoanele juridice platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor care in anul anterior au avut un numar mediu de pana la 3 salariati exclusiv;
persoanele juridice platitoare de impozit pe profit care in anul anterior au inregistrat venituri totale de pana la 100.000 euro si au avut un numar mediu de pana la 3 salariati exclusiv.
Conform modificarilor din Codul fiscal, si firmele infiintate in cursul anului pot opta pentru depunerea trimestriala a declaratiei fiscale unice incepand cu anul infiintarii daca, odata cu declaratia de inregistrare fiscala, declara ca in cursul anului estimeaza un numar mediu de pana la 3 salariati exclusiv si, dupa caz, urmeaza sa realizeze un venit total de pana la 100.000 euro.

Prin noul formular 010, se pun in practica tocmai aceste reglementari. Mai exact, in noul model al declaratiei 010 se introduc in vectorul fiscal informatii privind venitul total estimat si numarul mediu de salariati estimat, pentru entitatile infiintate in cursul anului, iar pentru contributiile sociale si impozitul pe venitul din salarii si pe venituri asimilate salariilor, se introduce perioada fiscala de declarare trimestriala.

De asemenea, pentru a se pune in aplicare facilitatile fiscale precizate anterior si pentru persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere, Finantele au modificat si formularul de inregistrare fiscala a acestora, si anume formularul 070.

Noile modele ale declaratiilor 010 si 070 au fost aprobate de Ministerul Finantelor prin Ordinul nr. 2706/2011, publicat in Monitorul Oficial nr. 761, din 28 octombrie.

Cine completeaza si depune formularele 010 si 070

Potrivit ANAF, formularul 010 se completeaza de persoanele juridice, asocierile si alte entitati fara personalitate juridica. Declaratia de inregistrare se completeaza cu ocazia primei inregistrari fiscale, de regula cu ocazia infiintarii, iar declaratia de mentiuni se completeaza ori de cate ori se modifica datele declarate anterior. Documentul se utilizeaza la atribuirea codului de identificare fiscala si eliberarea certificatului de inregistrare fiscala, precum si la actualizarea informatiilor.

In ceea ce priveste formularul 070, acesta se completeaza de catre persoanele fizice romane sau straine care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere.

La fel ca in cazul declaratiei 010, si 070 se completeaza cu ocazia primei inregistrari fiscale, de regula cu ocazia infiintarii, iar declaratia de mentiuni se completeaza ori de cate ori se modifica datele declarate anterior.

Amebele formulare se completeaza in dublu exemplar, cu majuscule. Un exemplar se pastreaza de contribuabil, iar celalalt exemplar se depune la organul fiscal competent.

Fisiere atasate





#70 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 31 October 2011 - 11:32 AM

Daca poate cineva sa posteze in format word , am fi recunoscatori.



#71 cyppc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 October 2011 - 02:46 PM

Vezi postareadoiny, la 31 October 2011 - 11:32 AM, a spus:

Daca poate cineva sa posteze in format word , am fi recunoscatori.




#72 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 November 2011 - 07:56 AM

il am pe acesta care este in pdf

Fisiere atasate


RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#73 dalyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 06 December 2011 - 11:44 AM

In data de 21 noiembrie am infiintat o microintreprindere neplatitoare de tva. Una dintre conditiile microintreprinderii este sa ai minim un angajat. Termenul pentru angajare este de 60 zile, angajarea se va face mai devreme, cu data de 05.12.2011. Declaratia 010 pentru luare in evidenta (contributii sociale) cu ce data va fi completata, 05.12..2011? Care este termenul de depunere a declaratiei 010 daca contractul de munca a fost semnat la data de 30.11.2011?
Multumesc.



#74 costinpastia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 29 December 2011 - 12:38 PM

Daca firma nu mai are angajati incepand cu luna august 2011, cand trebuie depusa 010 pentru trecerea de la impoz.microintreprindere la impozit profit ?
Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL