Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. sanatate/CCI - topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. sanatate/CCI - topic 2011


78 replies to this topic

#1 monika90

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 January 2011 - 11:20 AM

Am o intrebare: noi depuneam online declaratiile de sanatate .
Astazi de dimineata am constat ca serviciul de depunere online al CASMB este suspendat si indicatia lor este " sa ne adresam la ghiseele CASMB".
Stie cineva de ce ? Era nevoie de o ultima coada la ghisee?

Multumesc



#2 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 05 January 2011 - 12:46 PM

Eu asa banuiesc, si eu am constatat acelasi lucru.

Cred ca vor sa se logheze la baza de date ANAF.

Numai la noi se poate intampla....

Sa vezi coada....




#3 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 05 January 2011 - 06:53 PM

Nu are nici o legatura ANAF-ul cu bazele de date de la sanatate sau invers, poate au o problema tehnica temporara.

Aceasta postare a fost editata de Vitezistu: 05 January 2011 - 06:56 PM




#4 mariana.vant

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 January 2011 - 09:15 AM

La multi ani! cu BINE.

Iata ca s-a modificat OUG 158/2005, sa pare ca din rau in mai rau (NU se mai pot recupera sumele reprezentand indemnizatii platite de catre angajatori asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate de acestia in luna respectiva, din contributiile datorate pentru lunile urmatoare; adica sumele care n-au fost solicitate in cele "90 de zile" SE PIERD? ) :

Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate

2011 :
“Art.38. (2) Sumele reprezentând indemnizații plătite de către angajatori asiguraților, care depășesc suma contribuțiilor datorate de aceștia în luna respectivă, se recuperează din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate din creditele bugetare prevăzute cu această destinație, în condițiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonanțe de urgență. Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite reprezentând contribuții de asigurări sociale de sănătate.”

2010:
"(2) Sumele reprezentand indemnizatii platite de catre angajatori asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate de acestia in luna respectiva, se recupereaza din contributiile datorate pentru lunile urmatoare sau din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate din creditele bugetare prevazute cu aceasta destinatie, in conditiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonante de urgenta. Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite reprezentand contributii de asigurari sociale de sanatate."


Cod fiscal

2011:
"Art. 29620. — (1) Persoanele fizice și juridice prevăzute la art. 2963 lit. e) și g), precum și instituția publică prevăzută la art. 2963 lit. f) pct. 1 sunt obligate să depună la casele de
asigurări de sănătate, până la 15 februarie 2011, Declarația inventar privind contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate aflată în sold la 31 decembrie 2010 și neachitată până la 31 ianuarie 2011, inclusiv accesoriile aferente, pe ani fiscali.
(2) Declarația prevăzută la alin. (1) va cuprinde și soldul sumelor de recuperat de la bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, pentru care au fost depuse cereri de restituire în termen, și care nu au fost restituite până la 31 ianuarie 2011.
(3) Modelul și conținutul declarației prevăzute la alin. (1) vor fi aprobate prin ordin comun al ministrului sănătății și al președintelui Casei Naționale de Asigurări de Sănătate."



#5 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 January 2011 - 11:31 AM

Stie cineva de ce nu mai functioneaza serviciul de raportare online de pe casmb.ro ?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2011 - 12:21 PM

s-au mutat cu sediile la sf anului trecut (incepand din 27.12 nu s-a mai lucrat cu publicul, nu s-au mai primit decl. ) si probabil ca, in locatiile noi unde fct. acum, inca nu si-au conectat calc. la sistem



#7 daiana_06

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 10 January 2011 - 01:33 PM

am sunat astazi la CASMB si mi-au spus ca luna aceasta nu se mai pot raporta on-line. Se pot inregistra la ghiseu sau trimite prin posta cu confirmare de primire.



#8 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 10 January 2011 - 02:59 PM

eu le-am facut inainte sa inchida serviciul de raportare online. oare le mai pot depune in urna???

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 January 2011 - 07:24 PM




#9 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 January 2011 - 10:59 PM

eXCELENT. O ultima coada pusa la cale de Casmb. Nu am depus niciodata la ghiseu.. Trebuie depuse pe sectoare?



#10 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 11 January 2011 - 05:35 PM

Mesajul lor de pe https://www.casmb.ro/online_login.php? cam asa ar spune: ca trebuie depuse declaratiile lunii decembrie doar la ghiseele CASMB ptr. tot Bucurestiul!?

Aceasta postare a fost editata de lucienv: 11 January 2011 - 05:39 PM




#11 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 11 January 2011 - 05:58 PM

Am auzit azi ca nu se mai depune on-line si ca si-ar fi schimbat sediul



#12 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 January 2011 - 07:18 PM

Tocmai incercam sa trimit declaratiile... de ce oare nu mai putem trimite pentru decembrie?
Problema mai mare e alta... eu nu am tiparit toate confirmarile in doua exemplare, de obicei le tipaream cand primeam validarea. Oare s-a pierdut tot? Eu o sa incerc maine sa sun la baietii de la informatica si daca aflu ceva va anunt.
irina



#13 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 11 January 2011 - 07:40 PM

Nu inteleg de ce nu ne-au mai dat posibilitatea sa transmitem declaratiile pe decembrie 2010. Oare de ce sa mai solicitam cheie de activare pt transmiterea pe email a raportarilor numai pt o luna, daca incepand cu luna ianuarie 2011 se depune numai declaratia 112 la Finante si nu clasicele declaratii la Casele de pensii, sanatate etc. Oare ni se mai pregatesc alte declaratii?
Sau poate se refera la cabinete medicale, farmacii pt raportaro specifice activitatii...

Aceasta postare a fost editata de AOPRIS: 11 January 2011 - 07:40 PM




#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2011 - 12:15 AM

Vezi postarealucienv, la Jan 11 2011, 05:35 PM, a spus:

Mesajul lor de pe https://www.casmb.ro/online_login.php? cam asa ar spune: ca trebuie depuse declaratiile lunii decembrie doar la ghiseele CASMB ptr. tot Bucurestiul!?
ai deschis topic nou desi exiat deja unul pe tema decl. sanatate si CCI :smile:

ai grija, te rog, cum postezi si fol. fct de cautare, altfel nu vei mai putea posta.

din cate stiu, esti la prima greseala ... si nu se pune de data asta :thumbup:



#15 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2011 - 11:58 AM

pe site-ul lor zice ca trebuie sa mergem la coada la sediul nou din Aurel Vlaicu. Dar oare prin posta le primesc cu CD? Nu zic nimic de asa ceva in acel comunicat.



#16 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 12 January 2011 - 01:24 PM

Normal ca primesc CD prin posta, problema e costul respectivei trimiteri postale....
Poate ca vor trebui continuate raportarile catre CASMB (concediile medicale) si dupa intrearea declaratiei 112 in vigoare.
Cristian Cloth mai lucreaza acolo, stie cineva?



#17 aditzasava

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 January 2011 - 02:57 PM

activitatea caselor de sanatate din tara este suspendata pana luni, 17.01.2011 in vederea reorganizarii ghiseelor si rezolvarea problemelor informatice



#18 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2011 - 03:23 PM

Vezi postarealucienv, la Jan 12 2011, 03:24 PM, a spus:

Normal ca primesc CD prin posta, problema e costul respectivei trimiteri postale....

daca va fi doar o luna, asta e, decat sa ma duc in cealalta parte a Bucurestiului sa stau o zi la coada.



#19 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 12 January 2011 - 03:33 PM

JAVRELE NU RASPUND LA NICI UN TELEFON!
TIPIC ROMANESC - AU FACUT-O DE OAIE SI S-AU DAT LA FUND :thumbup:



#20 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2011 - 05:35 PM

A ajuns cineva la sediul din Titeica (cu RATB-ul m-ar interesa) sa depuna declaratia?
Eu banuiesc pe unde vine adresa aia, dar as prefera niste detalii :thumbup: , sa nu bantui prin zona degeaba. Daca tot trebuie depusa cererea pentru activarea cheii, o sa duc mai bine declaratia pe hartie si un CD.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL