Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 205 - topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. 205 - topic 2011


17 replies to this topic

#1 KZoltan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 January 2011 - 02:19 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Dec 15 2010, 12:38 AM, a spus:

D-le K.Zoltan, despre ce sume vorbiti?
Va multumesc tuturor ptr. solutii sugerate, analize pertinente.
E vorba de o suma de 20000 lei - ca profit repartizat la dividende iar impozitul aferent parca era de 1000 de lei .

De fapt ma doare in cot de penalitati dar ce m-ar deranja este ca pe la noi inspectorii din oficiu fac plangere penala ptr. stopaj la sursa chiar pentru sume de 500 lei - mai ales daca ai avut rulaj prin contul cu decontari cu asociatii - ei insinuand ca s-ar putea sa fi fost ridicate mascat.....

Dupa cum spune un prieten expert contabil sunt doua cazuri:
1. Am reparttizat dar n-am ridicat dividendele - deci daca se prinde firma la control - aceasta datoreaza penalitatile ca rezultat al unei contraventii de neplata a unor impozite si nedeclarare la finante - deoarece in fisa contribuabilului nici pana azi nu apare vreo suma cu titlu de impozit pe dividende - adica pana la 31 dec al anului in care s-au repartizat dividendele ( chiar daca au ramas neridicate) Cea ce nu e infractiune.
2. S-au repartizat dividendele, s-au ridicat, impozitul stopat la sursa nu s-a virat la stat - e clar ca se realizeaza infractiunea de nevirare a impozitelor retinute prin stopaj la sursa.

Problema e ca distinsul meu prieten fiind foarte ocupat nu mi-a venit cu articole din lege care sa sustina aceasta interpretare.

Ma puteti lamuri ref la aspectul penal al acestei probleme?

Cu multumiri. Kzoltan.



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 January 2011 - 11:30 AM

Legea ...este bine ...să o cunoască ... toți.
Adică știm cu toții că necunoașterea legii ... nu poate fi invocată de nici un ...justițiabil. Nicăieri și niciodată.
Infracțiunile ...în măsura în care ...au fost săvârșite ...cu sau fără culpă, prin comitere, ori omitere, se cercetează la ...procuratură.
Pe Forum ... o fi ca frecția la picior de lemn.
Cât despre temeiurile legale invocate , citate de experți ... le găsiți în Rapoartele lor scrise, întocmite. Contra cost.
În rest ... este cam ...cel puțin neavenit ... ca oricui care-ți răspunde la o întrebare ... să-i pretinzi ca ... să "citeze" toate textele de lege, poate chiar și inclusiv ale normelor de aplicare și ori și din scrisorile de "recomandare" de aplicare ... că tot ce ți-a răspuns, relevat și încadrat în logica juridică, reglementată, sunt afirmații logice, și bazate pe cunoaștere, care lui , expertului, nu-i lipsește!
Ei dacă ați fi întrebat numai de bibliografie, atunci da ... probabil că ar fi fost indicate toate lucrările ...utile ... în cauză. Spre exemplu Codul fiscal și Codul de procedură fiscală și după caz și alte acte normatice.Ori standarde aplicabile.




#3 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 January 2011 - 01:07 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Dec 28 2010, 12:00 PM, a spus:

Tichetele cadou se pot acorda ori ...salariaților, deci se cunoaște..., ori altor persoane fizice ...acționari,asociați ... care le primesc adiționat la dividendele lor, deci sunt declarați nominal prin D 205 ori ... le primesc ca și alți ...colaboratori, persoane fizice sau juridice, ... în cadrul cheltuielilor de protocol ale firmei!
Deci ... nu se ține evidența lor nominală , nemaifiind declarați prin D.205

Eu am declarat in formularul 100 la rubrica alte venituri aceasta retinere pt impozitul pe tichetele cadou.

daca nu voi depune 205 imi vor trimite cei de la fisc somatie ca nu am declarat.
Formularul 100 trebuie sa se inchida ori cu fisele fiscale, declaratia 205 sau 208.
Deci... intrebarea mea ramane in continuare deschisa?


Numai bine,



#4 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 12 January 2011 - 07:01 AM

Buna ziua! Ce fisa fiscala se face ptr. contr. indiv de munca cu timp partial? Mai exista ff2? l Deasemenea la contractele civille ce ff se face ?.....Multumesc anticipat ptr. raspuns. :thumbup:

Iar ma grabesc si nu spun tot....la contr. indiv de munca unde nu am functia de baza....... :smile:



#5 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 January 2011 - 09:20 AM

Buna ziua,

Referitor la declaratia 205, am cateva nelamuriri:
-inca nu am gasit formularul pe mfinante.ro.. il folosim pe cel din 2009?
-pentru dividende stiam ca se declara pana la luna 6, am vazut in lista cu declaratiii de depus ca scrie termen 25.01.2011...de cand s-a modificat?
-pentru impozit retinut la sursa, la conventii civile, declaram tot in ianuarie pentru anul trecut, acum am vazut ca se precizeaza declararea pentru semestrul 2, adica pentru semestrul 1 s-a depus? Eu am doar la semestrul unu pe 2010, am declarat prin 100, si platit, 10%...
Va multumesc mult, sper sa reusesc sa aflu ce am nevoie..
O zi buna!



#6 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2011 - 10:14 AM

Impozitul pe dividende nu se declara pana la 30.06 ??
Multumesc anticipat !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#7 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2011 - 10:21 AM

"""citat din agenda lunii ianuarie:
Declaratia 205 priv. :
- Retinerea, declararea si plata impozitului pe dividende
- Retinerea, declararea si plata impozitului pe venituri obtinute din Romania de nerezidenti
- Calcularea, virarea si declararea impozitului aferent veniturilor din salarii, precum si impozitul retinut la sursa, pentru semestrul II 2010 Persoana juridica romana care plateste dividende catre o persoana juridica / fizica romana / straina in cursul lunii decembrie 2010
- depun :
... Persoana juridica romana care distribuie dividende catre o persoana juridica / fizica romana / straina in cursul anului 2010 in cazul in care dividendele distribuite nu au fost platite pana la sfarsitul anului 2010
... Rezidentul care plateste un venit impozabil conform prevederilor Titlului V din Codul Fiscal catre un nerezident in cursul lunii decembrie 2010
... Asociatii, fundatii sau alte entitati fara scop patrimonial, cu exceptia institutiilor publice
"""


pentru dividende clar data e 30.06.2011
pentru impozitul retinut la sursa, stiam de 28.02.2011...cred ca mai sus se refera la asociatii, fundatii..doar atat..
asteptam si alte pareri...



#8 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2011 - 12:43 PM

Am citit ...de aceea am si intrebat !
..pe site-ul ministerului nu exista decat declaratia 205 aferenta lui 2009 unde termenul este 30.06.2010 !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2011 - 01:16 PM

:thumbup: am corectat, dragilor

:smile:



#10 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2011 - 08:34 AM

...ok ! :thumbup:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#11 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 02:32 PM

A aparut D205/2010.
Poate nu aveati ce face :biggrin:



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 February 2011 - 04:38 PM

da, a aparut, acum fix un an :thumbup:



#13 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 February 2011 - 11:53 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Feb 4 2011, 05:38 PM, a spus:

da, a aparut, acum fix un an :thumbup:
e gresit scris pe site, au actualizat-o pe 04.02.2011, sigur nu era inainte...



#14 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 February 2011 - 12:20 PM

vers.1.0.0/ 04.02.2011 conform OPANAF nr.233/ 01.02.2011

VIZIBIL în legislatie de sub D205-206 lansat
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#15 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 03:46 PM

Am o firma la care asociatul unic nu are CNP si nici NIF.
In 2010 a luat dividende. Am declarat impozitul in D100.
Acum vreau sa fac D205 dar nu pot deoarece imi cere CNP sau NIF si nu are.
Stie cineva ce se poate face?



#16 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 28 March 2011 - 05:17 PM

Cred ca este vorba de persoana fizica nerezidenta, nu?
Imi amintesc ca acum cativa ani am avut cazul la firma unde am lucrat. A trebuit sa depun o cerere insotita de documente (parca mi-a trebuit printre altele si o procura notariala din Franta - asociatii erau francezi) si le-a fost atribuit NIF.
Cam asta imi amintesc, sper sa nu ma insele memoria.



#17 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 28 March 2011 - 09:46 PM

Pentru obtinerea NIF, am depus la Finante urmatoarele acte:
- declaratie de inregistrare fiscala 030;
- imputernicire notariala prin care asociatul a desemnat pe X ca reprezentant fiscal, incheiata in forma scrisa si autentificata de catre un notar francez, asociatul fiind francez;
- traducere certificata a imputernicirii;
- declaratie pe propria raspundere a persoanei desemnate ca reprezentant fiscal, prin care aceasta accepta imputernicirea, autentificata de catre un notar public;
- copie pasaport asociat;
- copie CI pt reprezentant fiscal.

Asta se cerea in 2006, la Pitesti. Nu stiu daca intre timp s-a mai schimbat ceva.



#18 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2011 - 04:55 PM

Am gasit ce declaratie trebuie depusa pentru nerezidenti :thumbup:
Este printre ultimile formulare fara cod pe site-ul Min. de Finante si se numeste :
" Declaratie informativa privind impozitul retinut si platit pentru veniturile cu regim de retinere la sursa/venituri scutie, pe beneficiari de venit "
Este un formular pe care il scri de mana si nu are suport magnetic.
Se depune pana in 30.Iunie.
In Codul Fiscal este mentionat in capitolul legat de imp/venit nerezidenti.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL