Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rola jurnal si raportul lunar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Rola jurnal si raportul lunar


7 replies to this topic

#1 cifre

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 January 2011 - 03:34 PM

Buna!

1. Va rog lamuriti-ma si pe mine ce este rola jurnal? Este acelasi lucru cu rola martor din casa de marcat?
2. Cine stie cum se scot rapoartele lunare din casa de marcat CARAT PERFECT si poate sa ma invete si pe mine i-as fi recunoscator.

Va multumesc!



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2011 - 07:03 PM

1. da
2. Luati legatura cu firma de unde a-ti cumparato sau vedeti in manualul ei de utilizare.




#3 cifre

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 January 2011 - 12:21 PM

Multumesc pentru raspuns!
Cu firma care se ocupa de casa de marcat nu am rezolvat nimic (ma chemau cu casa la ei la sediu impreuna cu manualul de utilizare) :)
Pana la urma am deslusit cu ajutorul manualului cum se scot bonurile astea.



#4 mihai_2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 30 June 2011 - 10:16 AM

Cei care practica activitatea de taximetrie, pot fi sanctionati contraventional pentru faptul ca nu mai pastreaza rola jurnal ?
Din cate stiu eu in Monitorul Of.767/14 nov.2008 s-a publicat legea care modifica OG 28(case de marcat)in sensul ca a fost abrogat art cu banii personali iar la art 10 ( cel care defineste contraventiile) litera "l" va avea urmatorul cuprins:
"nerespectarea obligatiei de a pastra si arhiva rola jurnal, raportul fiscal de inchidere zilnica si registrul special prevazut la art 1 aliniat(4), cu exceptia activitatii de transport in regim taxi"
Din aceasta prevedere eu inteleg ca nu pot fi sanctionat contraventional daca nu mai pastrez rola jurnal, chiar daca OG 28 instituie aceasta obligatie prin art 4 sbpct 2.Pastrez deigur rapoartele Z si registrul special
Gresesc sau nu ?



#5 mihai_2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 06 July 2011 - 09:39 AM

Chiar nu s-a intalnit nimeni cu aceasta situatie ?!!!



#6 mihai_2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 09 July 2011 - 12:48 AM

Din cei care tin contabilitatea activitati de taxi, poate cineva sa spuna daca mai trebuie pastrata rola jurnal? Am mai pus acesta intrebare tot pe acest forum la sectiunea "casa de marcat". dar nu am primit niciun raspuns.Poate totusi aici sunt sanse mai mari, dca gresesc reluand acelasi subiect, rog moderatorii sa stearga postarea.
Multumesc !



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2011 - 02:23 PM

nu e gresit sa reiei un subiect la care nu ai primit raspuns, doar ca trebuie sa o faci la acelasi topic la care ai scris initial
astfel il poti relua de cate ori vrei tu ... si de 5 ori/zi, zi de zi (de ex)... pana iti raspunde cineva si ti-e clar

nu-ti sterg topicul, doar ti l-am unit cu cel vechi :smile:

si raspunsul :sad: : activitatea de transport in regim de taxi face parte din categoria utilizatorilor exceptati de la obligatia pastrarii si arhivarii rolei-jurnal, a raportului fiscal de inchidere zilnica si a registrului special.
am inteles ca aceasta exceptare e data de structura aparatului de taxare care permite arhivarea datelor.



#8 mihai_2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 10 July 2011 - 11:35 AM

Multumesc frumos pentru raspuns. Respectele mele pentru un membru cu adevrat senior !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL