Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fundatie sau SRL sau II - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Fundatie sau SRL sau II

2 replies to this topic

#1 ionutgheorghecia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 January 2011 - 05:28 PM

Buna ziua !
Ma intereseaza sa deschid un cabinet de Psihopedagogie speciala si nu stiu ce forma legala sa ii dau . Am vazut un cabinet cu medicina homeopata care functiona cu forme legale de fundatie .Care sunt conditiile pentru o asa forma de activitate si ce avantaje ar fi -ce imi recomandati ?



#2 cmoldovean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 October 2012 - 07:37 PM

As vrea sa va rog sa-mi precizati diferenta dintre un ONG si un SRL, din punctul de vedere al activitatii economice pe care au dreptul sa o desfasoare.
Precizez faptul ca doresc sa organizez cursuri de calificare pentru adulti, autorizate de fosta CNFPA - actuala ANC. Am vazut ca in registrul formatorilor apar atat SRL-uri, cat si ONG-uri si m-ar interesa cat de avantajoasa este aceasta din urma optiune si ce restrictii ar fi. Stiu, spre exemplu, ca ONG-urile sunt scutite de plata impozitului pe profit pana la un plafon de 15.000 euro si nu sunt platitoare de TVA, dar si faptul ca profitul nu poate fi scos din ONG. In plus, toate mijloacele fixe trebuie sa ramana in proprietatea acestuia sau a unui alt ONG, in caz de dizolvare a primului.




#3 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 October 2012 - 10:57 AM

Ati punctat chiar dumneavoastra aspectele importante. Pentru un ong, aceste cursuri sunt ca o activitate economica care sa le aduca fonduri cu care ong-ul sa-si desfasoare celelalte activitati si sa-si atinga scopul pentru care a fost infiintat.
Pentru un SRL, organizarea de cursuri se face cu scopul ca asociatii sa obtina profit pentru ei.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL