Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA servicii informatice, norma de venit, neplatitor TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA servicii informatice, norma de venit, neplatitor TVA


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 11 January 2011 - 09:43 PM

PFA, servicii informatice, norma de venit incasez bani doar de la o firma din SUA. Din cate am citit pina acum daca as depasi plafonul TVA 119.000 RON ar trebui sa ma inregistrez in scopuri de TVA.
Imi desfasor activitatea acasa, in Romania, programele le trimit clientilor prin e-mail / ftp.
Tot din ce am citit pina acum, prestand servicii pentru o firma din afara comunicatii europene daca as depasi plafonul pentru firma in cauza (din SUA) as emite factura cu TVA 0. Pe deasupra eu as putea chiar sa-mi recuperez TVA-ul pentru produsele / serviciile achizitionate din Romania (daca m-as inregistra in scopuri de TVA).
Imi poate confirma cineva chestia asta si eventual sa-mi dea o trimitere la codul fiscal, sunt interesat mai mult de cota TVA 0 pentru servicii catre SUA decat de recuperarea TVA-ului pentru ce achizitionez.
Va multumesc


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL