Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli deductibile PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Cheltuieli deductibile PFA


45 replies to this topic

#41 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 23 May 2011 - 10:25 AM

Notar public la infiintarea PFA face anumite cumparaturi ( cheltuieli )pe persoana fizica - CNP ,deoarece inca nu i-a iesit C.U.I.-ul .Toate acele cumparaturi se regasesc in cadrul biroului notarial .Pot fi deductibile aceste cheltuieli?



#42 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2011 - 09:48 PM

nu, deoarece pana la iesirea actelor nu avea voie sa lucreze ca notar si nici sa faca cheltuieli.




#43 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 06 June 2011 - 03:07 PM

Nu pot sa ma lamuresc intr-o problema: desi am citit codul fiscal legat de aceasta chestiune, nu scrie nicaieri in ce limita poti angaja cheltuieli de publicitate! De exemplu, o promovare pe internet la o firma ce presteaza servicii SEO (optimizare pentru cautarile google) costa si cateva sute de euro lunar. Am voie sa deduc lunar, integral, aceste cheltuieli?



#44 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 07 June 2011 - 09:25 AM

Vezi postareaLyvyoo, la 06 June 2011 - 03:07 PM, a spus:

Nu pot sa ma lamuresc intr-o problema: desi am citit codul fiscal legat de aceasta chestiune

Initial, H.G.44 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal, avea prevederi pentru problema ta. Dar n-a tinut decat pana in decembrie 2006. Au fost abrogate de H.G.1861 din 21 decembrie. Ai citatul din Norme in forma originala. Pentru a nu crea confuzii, am barat tot textul.

Citeaza

Codul fiscal:
i) cheltuielile pentru marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi, participarea la targuri si expozitii, la misiuni de afaceri, editarea de materiale informative proprii, in cazul in care contribuabilul realizeaza profit in exercitiul curent si/sau din anii precedenti, precum si in situatia in care acesta se afla inauntrul perioadei de recuperare a pierderii fiscale, conform legii;

Norme metodologice:
31. In cazul in care activitatile de promovare pe piete existente sau noi, participarea la targuri si expozitii, la misiuni de afaceri genereaza cheltuieli cu bunuri din productia proprie sau prestarea de servicii, in scopul popularizarii firmei, produselor sau serviciilor, acestea sunt deductibile la determinarea profitului impozabil in baza art. 21 alin. (2) lit. d) din Codul fiscal. Celelalte cheltuieli aferente activitatilor prevazute la art. 21 alin. (2) lit. i) din Codul fiscal nu sunt deductibile in situatia in care contribuabilul realizeaza pierdere contabila din cumularea rezultatului curent cu cel reportat sau nu se afla inauntrul perioadei de recuperare a pierderii fiscale, conform art. 26 din Codul fiscal.
32. Analiza in vederea acordarii deductibilitatii cheltuielilor de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi, participarea la targuri si expozitii, la misiuni de afaceri, editarea de materiale informative proprii se efectueaza pe baza rezultatului contabil curent, respectiv reportat. Profitul in exercitiul curent reprezinta rezultatul contabil cumulat al lunii, respectiv trimestrului, dupa caz, urmand a se efectua regularizari periodice. In cazul in care, prin cumularea rezultatului curent cu cel reportat, contribuabilul inregistreaza profit contabil, precum si in situatia in care contribuabilul se afla inauntrul perioadei de recuperare a pierderii fiscale, conform legii, cheltuielile prevazute la art. 21 alin. (2) lit. i) din Codul fiscal sunt deductibile.

Aceasta postare a fost editata de danL: 07 June 2011 - 09:27 AM




#45 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 07 June 2011 - 12:43 PM

Merci,
Asadar vidul legislativ in aceasta privinta va putea fi umplut cu multe sute de euro lunar, drept cheltuieli de publicitate deductibile :)



#46 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2011 - 09:32 PM

si eu am o intrebare : sunt cheltuieli deductibile contributiile facultative ale PFA in valoare de 400 euro/anual pt pensia privata si de 250 euro/an pt prima privata de sanatate ? Codul Fiscal mentioneaza aceste plafoane doar pt salariatii pfa.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL