Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum inregistrez? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

cum inregistrez?

9 replies to this topic

#1 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 13 January 2011 - 12:01 PM

nu-mi da corelatia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
cum inregistrati urmatoarea problema ?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de cfr: 13 January 2011 - 12:02 PM




#2 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 January 2011 - 09:13 PM

E clar ca tu, ca proprietar, va trebui sa platesti valoarea facturii de energie (nu stiu despre ce proces verbal spui tu ), apoi in anul 2011 vei recupera banii de la chirias, si ii vei face venituri la bugetul de stat. Asta daca nu cumva ai si finantare din venituri proprii si iti poate spune cum faci in acest caz cineva care are in buget si venituri proprii, eu sunt finantat exclusiv din bugeul de stat.




#3 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 13 January 2011 - 11:15 PM

Conform procesului verbal, suma trebuie sa fie egala cu consumul utilitatii.
Daca ai finantare din venituri proprii, faci chiriasul debitor cu suma respectiva printr-un venit, urmand sa incasezi consumul, reintregint platile.



#4 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 14 January 2011 - 05:51 AM

Vezi postareaBIBI, la Jan 14 2011, 01:15 AM, a spus:

Conform procesului verbal, suma trebuie sa fie egala cu consumul utilitatii.
Daca ai finantare din venituri proprii, faci chiriasul debitor cu suma respectiva printr-un venit, urmand sa incasezi consumul, reintregint platile.
Finantarea este bug.de stat si nu vad de ce sa folosesc cont de venituri.



#5 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 20 January 2011 - 05:12 PM

operatia prin care tu iti recuperezi de la chirias sume platite ca si utilitati se numeste reintregire credite. adica repui banii de acolo de unde i-ai platit. In situatia ta inteleg ca banii au fost platiti in 2010 si-i recuperezi in 2011. daca esti finantat integral de la bug de stat, asa am inteles, faci 7701- 117.01 fiind vb de ani precedenti si-i duci in contul ala special de sume platite in anii trecuti si recuperate in anul curent. pentru a nu fi denaturate rulajele finantarii s-ar putea sa mai trebuiasca sa faci articolul contabil 7701 /7701 punand cu minus suma recuperata.



#6 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 22 January 2011 - 09:01 AM

Multumesc mult !



#7 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 04 June 2011 - 01:54 AM

Am urmatoarea situatie,puteti sa ma ajutati cu parerile voastre?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de cfr: 04 June 2011 - 01:56 AM




#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 June 2011 - 10:56 PM

Vezi postareacfr, la 04 June 2011 - 01:54 AM, a spus:

Am urmatoarea situatie,puteti sa ma ajutati cu parerile voastre?
o intrebare se pune public pe forum, nu se ataseaza document in word
eu nu raspund la interbari scrise cu greseli elementare de ortografie. Nu stiti contabilitate, inteleg, dar gramatica limbii romane ???!! sau sunteti cetatean strain si atunci scuzele mele...



#9 azamantes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 04 July 2011 - 11:27 AM

era mai bine sa puneti intrebarea direct pe forum si nu intr-un document atasat.

Daca acel chirias a investit in magazia aia trebuie vazut daca nu cumva i-a crescut valoarea contabila(asta la sfarsitul anului la inventariere)

Conform acelui contract ar rezulta ca sc y nu ar mai plati chiria timp de 30.000/300=100 luni ? Mi se pare cam mult...



#10 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 05 July 2011 - 05:44 AM

Vezi postareaazamantes, la 04 July 2011 - 11:27 AM, a spus:

era mai bine sa puneti intrebarea direct pe forum si nu intr-un document atasat.

Daca acel chirias a investit in magazia aia trebuie vazut daca nu cumva i-a crescut valoarea contabila(asta la sfarsitul anului la inventariere)

Conform acelui contract ar rezulta ca sc y nu ar mai plati chiria timp de 30.000/300=100 luni ? Mi se pare cam mult...
Multumesc mult!Am probleme la calculator...se reseteaza singur,la cateva minute si din acest motiv fac totul ca sa pot transmite ceva pana la urmatoarea resetare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL