Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA contributii si nu numai - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA contributii si nu numai


3 replies to this topic

#1 dorian_letu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 January 2011 - 04:41 PM

Buna ziua,

Am demarat procesul de infiintzare a unui pfa si acum sunt la completarea declaratiei 220.
Principallul domeniu de activitate este codul caen 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet; iar codul CAEN secundar este 9511 - Repararea calculatoarelor si a echipamentelor periferice.

Din cate am vazut acesta din urma (9511) conform ANAF a intrat la norme de venit, pe cand codul 4791 presupun ca este incadrat la "sistemul real"

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Ce anume completez la declaratia 220? Sistem real, norma de venit?
2. Care sunt contributiile pe care eu le am de platit ? Mentionez ca sunt angajat cu carte de munca la o firma ce plateste toate taxele si impozitele catre stat (CAS, somaj, pensii, etc)
3. Care este frecventa acestor declaratii, lunare, trimestriale, anuale?

Va multumesc.



#2 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 16 January 2011 - 06:50 PM

Vezi postareadorian_letu, la Jan 16 2011, 04:41 PM, a spus:

Buna ziua,

Am demarat procesul de infiintzare a unui pfa si acum sunt la completarea declaratiei 220.
Principallul domeniu de activitate este codul caen 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet; iar codul CAEN secundar este 9511 - Repararea calculatoarelor si a echipamentelor periferice.

Din cate am vazut acesta din urma (9511) conform ANAF a intrat la norme de venit, pe cand codul 4791 presupun ca este incadrat la "sistemul real"

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Ce anume completez la declaratia 220? Sistem real, norma de venit?
2. Care sunt contributiile pe care eu le am de platit ? Mentionez ca sunt angajat cu carte de munca la o firma ce plateste toate taxele si impozitele catre stat (CAS, somaj, pensii, etc)
3. Care este frecventa acestor declaratii, lunare, trimestriale, anuale?

Va multumesc.

1. Fiind vorba de doua activitati, una real alta la norma nu puteti sa fiti la norma de venit. Daca ati fi avut 10 la norma puteati sa fiti la norma, asa cea care-i musai la real va obliga sa tineti contabilitate, deci mergeti sistem real.
2. Fiind angajat datorati doar impozit 16% din venitul net, sanatate 5.5% din venitul net (la pensii nu mai contribuiti avand cartea de munca platita); astea le platiti la trimestru




#3 gigifilimon

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 January 2011 - 10:25 AM

Buna ziua,
Sunt PFA (inregistrat la Registrul Comertului) cu activitate de intermediere asigurari in baza unui contract de mandat.La sursa mi se retine 10 % impozit din venit. Ca persoana fizica am incheiat un contract de munca cu program redus de lucru si angajatorul plateste toate contributiile la stat.Ce contributii trebuie sa platesc in acest caz ca PFA? Multumesc, G.Filimon



#4 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 28 January 2011 - 10:36 AM

Ca titular de PFA, in acest caz, se mai plateste trimestrial contributie de sanatate 5,5% din venitul net (venituri-cheltuieli), iar ca urmare a declaratiei 200 se va plati si diferenta de impozit de 6%.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL