Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CECCAR iar vrea modificarea legii conta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CECCAR iar vrea modificarea legii conta

14 replies to this topic

#1 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 January 2011 - 12:35 PM

Vezi postareacitrom05, la Jan 4 2011, 09:32 AM, a spus:

Dupa parerea mea situatia e discutabila. Pentru ca, zic eu, se incearca cumva demonopolizarea CECCAR-ului. Cu totii platim o multime de taxe pentru ei, ca sa avem drept de semnatura si sa recuperam acesti bani.
Pe de o parte sunt contabilii buni care au tarife ridicate (doar isi platesc cotizatiile si impozitele la zi) si pe de alta parte sunt cei ce lucreaza la negru, tin contabilitati la negru pentru un milion doua. Concurenta neloiala.
O alta categorie sunt cei ce au lucrat sau lucreaza la finante si practica preturi ridicate pentru protectie.
Apoi mai sunt societati cu cate o factura pe luna care platesc 100 de euro la cate un contabil smecheras! Oricum, situatia e trista.
Proiectul de lege incearca cumva o situatie de compromis.

"se încearcă demonopolizarea CECCAR-ului ?! Care monopol ?! Care nu a existat niciodată ?! Mă credeți că ...încă nu s-a născut ... membrul CECCAR ... care ar fi obținut ... postul, contractul de a ține contabilitate ... doar și numai ...pe baza carnetului de membru CECCAR! Singurul domeniu în care nu e vorba de regulă nicidecum de a ține contabilitatea, ci e vorba doar de .... expertize în justiție sau extrajudiciare ..., și unde, da , prima condiție este să fii EC atestat, autorizat de CECCAR. În rest ...
Referitor la semnarea bilanțului ...totdeauna a existat alternativa legală, uzitată, bătătorită la ...acel EC, membru CECCAR cu parafă și semnătură . Prevăzut în lege. Ca posibilitate. Nicidecum ca OBLIGATIVITATE. Poate și pentru că fiscaliștilor le-a convenit ca ...lucrurile , reglementările ...să fie nu restrictive, permisive, cu portițe ... pentru a putea justifica orice ...nu abatere, ci ... variantă de aplicare!
Ei da, unii iau bani pentru ceea ce fac, alții mai iau și pentru ceea ce știu, au învățat ... uneori și numai pentru că alții au ținut să le țină ...nu, nu contabilitatea, ci ...doar niște cursuri. De perfecționare.
Iar alții ... iau bani , da, ... și pentru ... serviciile suplimentare ... de protecție ...oferite "la pachet"!
Cât despre proiectul de modificare a legii contabilității : Cui prodest ? Păi doar celor care țin ...vor doar să poată ...să desemneze ... legal ...contabilul firmei lor! Indiferent de studii, competențe sau ... autorizații!
Adică nu e nici un compromis. E la cacialma!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 January 2011 - 04:40 PM




#2 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 January 2011 - 08:45 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 11 2011, 01:36 PM, a spus:

in cazul in care Dana are dreptate cu semnatura pe sit. fin. anuale (si e f posibil sa aiba), atunci vorbim de o cale de mijloc onorabila : conta tinuta si de catre pers. desemnate/pe raspund. administratorului, dar bilant semnat numai de catre per. cu studii economice superioare ce au inclusiv CIM timp partial - pt CA > 35.000 euro, iar pt CA < 35.000 euro - doar semnatura admin. e suficienta.

sigur ca asta ar fi ce-ar vrea mai toata lumea.

dar sa vedem daca se lasa toma alimos, ca in protestu' lui "consternat" zice:

"- la alineatul 10: de ce „de regulă”? Teza a II-a ar trebui să aibă următorul text „Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare SI să fie membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România"...

vrea el "SI", neaparat! ... cu alte cuvinte, sa-i mai "iasa" si lui ceva din "tinut contabilitati"...

ca de expertize s-a saturat, si nici nu prea are de facut... prea putine, muuult prea putine, la cat a "inregimentat" el in "corp" pana acum...




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2011 - 01:41 PM

... o sa primeasca "si"-ul cum a "primit-o" si data trecuta :smile:

sinceri sa fim, e normal sa faca valuri pt CECCAR, vrei sa spuna lumea ca doarme p-acolo ? tre' sa se agite, ca doar e platit de catre CECCAR.
si asa i-a "dat-o" lumea anul trecut :thumbup: (si inca vad ca-i tot da), nu-i mai trebuie neam de neamul lui, are urari de "bine" pe stoc pt toate generatiile urmatoare.



#4 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 January 2011 - 09:58 AM

in-cre-di-bil!!! ... a adunat 2.000 de semnaturi :smile:

nu l-o durea mana?!... "febra", trebuie sa aiba :thumbup:

http://www.infotva.manager.ro/nws/a/3711/N...tu-petitia.html



#5 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 17 January 2011 - 11:21 AM

Semnarea petiției continuă!
Cu viteza de 250-300 persoane pe zi.
Nu că nu s-ar putea să fim de mai mulți sprijiniți, dar nici ritmul acesta nu-i de lepădat.
Șu uită ...mai facem și valuri!
Sau alții țin să se remarce și cu această ocazie!
Oricum e bine.
Mergeți pe,...accesați adresa indicată și veți vedea că sunt deja în jur de 2500 semnatari și ...continuă.
Semnarea petiției!
Pentru că nu e vorba că vă doare sau nu mâna, ci contează că aveți OPINIE!

Vezi postareagigi, la Jan 17 2011, 09:58 AM, a spus:

in-cre-di-bil!!! ... a adunat 2.000 de semnaturi :smile:

nu l-o durea mana?!... "febra", trebuie sa aiba :thumbup:

http://www.infotva.manager.ro/nws/a/3711/N...tu-petitia.html




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2011 - 02:40 PM

nu va faceti griji, pot sa semneze 7 petitii ca tot aia e, guvernul are un mare interes sa dea o gura de oxigen mediului privat astfel incat acesta sa poata absorbi forta de munca disponibilizata din sistemul bugetar, sa poata avea activitate aducatoare de taxe si impozite ... si asa se va intampla !
poate sa se zbata CECCAR-ul pana crapa fiindca nu mai intra in plaja de interese ale guvernului !

semnatarii sunt cecaristi, cu siguranta, e normal din punctul lor de vedere, sigur ca isi apara interesele.

:thumbup: putem face si noi, ne-cecaristii, o "petitie" de sustinere modificarilor aduse art. 10 din legea contabilitatii, de ce nu ?? si acolo sa vedeti semnaturi cu duiumul, doar stiti ce valva a fost anul trecut cand cu prima tentativa a CECCAR ...
una peste alta, daca a fi membru CECCAR ar insemna un plus profesional real si semnificativ, atunci poate cererea lui ar mai avea un sens, cat de cat, insa atata timp cat f multa lume il injura la greu pt ce face si nu face, cat timp nu e aducator de plusvaloare profesionala certa fata de un economist/contabil nemembru CECCAR, atunci cererea /tentativa de monopol este cel putin imorala !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 January 2011 - 03:23 PM




#7 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 17 January 2011 - 03:45 PM

Stimată Otilia,
Care guvern ?! Care-i "plaja de interese ale guvernului" ?
Care mediu privat ?! Oare ce o fi ...oxigen pentru mediul privat ?!
Oare ... cum se poate asigura absorbția de forță de muncă disponibilizată din sistemul bugetar ?!
Păi dacă guvernul ori ministrul finanțelor ar ști ceea ce una Vass, consiliera nu știu cui nu cred că știe, este că ...tocmai membrii CECCAR sunt cei care se pot externaliza definitiv din mediul bugetar!
Pe de o parte.
Poate și pentru a corecta eroarea de anul trecut când bugetarii nemembri ai CECCAR au reușit legalizarea ca toți bugetarii să poată avea și alte joburi, private, și drept urmare unii nu mai prestau la negru. Ci oficial, legal. în sensul că se putea întâmpla ca unii azi îți prestează, și mâine te controlează.
Iar , pe de altă parte, tocmai pentru că fiind vorba de membri CECCAR, cu siguranță , sper și cred că vorbim despre persoane care nu vor fi fără venituri chiar dacă de mâine numai sunt și lefegii bugetari!
Doar că , vedeți aici e aici, adică eu zic hai să ne egalizăm și costurile aferente veniturilor.
Că este una să -ți știi prestatorii și autorizați, și cu toate cunoștințele la zi , și ...trecuți prin ciur ... și cu totul altceva ca , stând la cozi, să ne trezim cu unii pe lângă noi, care ...poate nici bacalaureatul nu și-a luat, iar alții ...chiar dumnealor, în cauză, recunosc că habar nu au din ce ar fi fost cazul să fie examinați ori ce EXAMENE AR FI FOST FRUMOS, dar mai ales normal SĂ LE PROMOVEZE! Pentru a ști ce este spre exemplu CECCAR-ul! CAFR-ul . Ori CCF_ul!
Numai că ...
CECCAR-ul niciodată nu și-a permis să-și bată joc de potențialii profesioniști contabili, în halul în care și-au permis cei primii 20 de consultanți fiscali numiți în CCF, de viitorii lor ... membri ai Cameri!
Cât despre legea contabilității ... să sperăm că ...cei care au inițiat modificările neavenite, știu să și piardă.
Pe just temei.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 January 2011 - 05:08 PM
eliminare citare integrala mesaj precedent




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2011 - 05:07 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Jan 17 2011, 03:45 PM, a spus:

Care guvern ?!
al Romaniei :smile:

Vezi postareaMares Stefan, la Jan 17 2011, 03:45 PM, a spus:

Care-i "plaja de interese ale guvernului" ?Care mediu privat ?! Oare ce o fi ...oxigen pentru mediul privat ?!
am explicat-o de 2 ori
e vb de un mediu concurential liber pt practicarea meseriei de contabil, ceea ce aduce cu sine asezarea corecta a costurilor priv. activitatea de contabilitate din firme, adica pe baza cererii si ofertei. pana aici - nimic nou, doar ca oferta se va mari fata de per. anterioara.
nu inteleg, ce atata ingrijorare pt patroni/administratori ?? sa se dea cu capul de pereti daca nu sunt in stare sa-si angajeze personal calificat !! sa poarte raspunderea pt. tot in firma, cum e si normal !!

Vezi postareaMares Stefan, la Jan 17 2011, 03:45 PM, a spus:

Cât despre legea contabilității ... să sperăm că ...cei care au inițiat modificările neavenite, știu să și piardă.

initiatorii n-au ce sa castige sau sa piarda, tinta modificarilor e f clara, iar patronii sunt cei ce vor pierde daca nu casca ochii ce contabil angajeaza, asta-i tot ! in plus, noul cod al muncii ii sprijina dandu-le arme de aparare impotriva incompetentei salariatilor, deci lucrurile se vor regla de la sine !
pana la modificarea legii conta prin care s-a scos semnatura singulara a admin. pe bilantul cu CA sub 50.000 euro (in 2007) nu am vazut atata jale pt patroni / munca la negru cum vad acum, nimeni nu zicea "vai, saracii, cum semneaza bilantul singuri... cand nici nu-l fac ei ... " :laugh:

sa fim seriosi, pe cine aburim cu povesti din astea cu iz de profesionalism ?? interesele CECCAR sunt pur financiare si atat, o stim cu totii - membri sau ne-membri, ce ne tot ascundem dupa frunze ... !!
am mai spus-o : problema nu e la lege si nici la firme, ci la CECCAR si o stim f bine.
veniturile nu mai sunt ce-au fost (deh, criza !), concurenta a crescut si va mai creste odata cu adoptarea modificarilor.
CUI II E FRICA DE CONCURENTA ?? mie nu mi-e frica fiindca mereu am muncit cu responsabilitate la tarife si salarii "cuminti", am preferat sa muncesc un pic mai mult, dar sa-mi mentin sumele mai jos decat altii si astfel nu am "pierdut" decat firmele pe care am vrut sa le pierd, cu o singura exceptie de anul asta - care nu m-a deranjat deloc fiindca si asa nu prea mai avea activitate - era mai mult deranjul.
asa ca .. sa castige locul de munca cel care poate convinge patronul/clientul ca e cel mai potrivit pt firma lui !! eu asa am lucrat ani de zile si mi se pare normal.

oameni buni, dar noi am mai vb despre CECCAR / dorinta lui de monopol si anul trecut... de ce o reluam acum ?? :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 January 2011 - 05:32 PM




#9 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 January 2011 - 05:30 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Jan 17 2011, 03:45 PM, a spus:

Că este una să -ți știi prestatorii și autorizați, și cu toate cunoștințele la zi , și ...trecuți prin ciur ... și cu totul altceva ca , stând la cozi, să ne trezim cu unii pe lângă noi, care ...poate nici bacalaureatul nu și-a luat, iar alții ...chiar dumnealor, în cauză, recunosc că habar nu au din ce ar fi fost cazul să fie examinați ori ce EXAMENE AR FI FOST FRUMOS, dar mai ales normal SĂ LE PROMOVEZE! Pentru a ști ce este spre exemplu CECCAR-ul! CAFR-ul . Ori CCF_ul!
Numai că ...


In romania examenele de CONTABIL/ECONOMIST CONTABIL se dau in scoli si facultati acreditate, nu in inventii absurde de corpuri, camere si camarute, al caror singur scop e banul! ... sub lozinca "perfectionarilor" aiuristice...


LASATI PIATA SA FUNCTIONEZE!!!


Vezi postareaMares Stefan, la Jan 17 2011, 03:45 PM, a spus:

CECCAR-ul niciodată nu și-a permis să-și bată joc de potențialii profesioniști contabili, în halul în care și-au permis cei primii 20 de consultanți fiscali numiți în CCF, de viitorii lor ... membri ai Cameri!

aici aveti dreptate... e un fel de intrecere intre ceccar si ccf... care sunt mai tari in "bataie de joc" :thumbup:

Vezi postareaMares Stefan, la Jan 17 2011, 03:45 PM, a spus:

Cât despre legea contabilității ... să sperăm că ...cei care au inițiat modificările neavenite, știu să și piardă.
Pe just temei.

n-au cum sa piarda economistii. in nicio varianta.
pe just temei. :cool:



#10 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2011 - 07:02 PM

Otilia,

Sunt gata sa semnez Petitia NE-ceccar-istilor !

Sub umbrela unor motive pseudo-nobile, ceccar-istii isi lovesc confratii de breasla (adica pe toti contabilii din tara, Nemembrii Ceccar) pentru a-si atrage avantaje (piata, bani,etc.)

Un dulce "Huooooo ", mai "domnilor" !!!

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 17 January 2011 - 07:04 PM




#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 January 2011 - 09:12 PM

Proiectul are cateva neajunsuri, in forma actuala si lasa loc de speculatii, noi putem presupune doar ce inseamna
una-alta, dar cred ca pana la forma finala ne vom lamuri cu totii cine si in ce conditii va putea conduce evidenta contabila si/ sau semna situatiile financiare anuale.

Citeaza

gigi : n-au cum sa piarda economistii.
Eu as modifica cuvantul economisti cu profesionisti.

Citeaza

Otila Alupei : CUI II E FRICA DE CONCURENTA ??

Corect spus, mie mi-e teama de suspendarea/incetarea activ. firmelor, dar totusi ma gandesc ca odata cu renuntarea la imp. minim poate se va mai redresa economia si poate isi vor relua activitatea o parte importanta din firmele suspendate .

Citeaza

dannad001 : Sub umbrela unor motive pseudo-nobile, ceccar-istii isi lovesc confratii de breasla (adica pe toti contabilii din tara, Nemembrii Ceccar) pentru a-si atrage avantaje (piata, bani,etc.)

Un dulce "Huooooo ", mai "domnilor" !!!

1. A nu se pune semnul egalitatii intre conducerea CECCAR si membri sai.
2. Nu "ceccar-istii" isi lovesc confratii de breasla, ci tocmai cei ca tine care impart breasla contabila in "ceccar-isti" si
"ne-ceccar-isti".
"Divide et impera ! " merge perfect la romani si nu numai, dar nu scuza grosolania in exprimare si nici jignirile.
Scuza-ma, dar ce s-a intamplat in 2008 ? Nu ai reusit sa iei examenul la CECCAR sau ti-ai dat seama, dupa cum ai postat mai demult pe Forum, ca responsabilitatea este prea mare si banii prea putini ? Asta a fost doar ca sa vezi ce bine iti pica, cand un confrate de-al tau, cum te-ai exprimat chiar tu, te "loveste" cu vorbele :thumbup: ...si chiar cu vorbele tale.

Citeaza

Otilia Alupei : oameni buni, dar noi am mai vb despre CECCAR / dorinta lui de monopol si anul trecut... de ce o reluam acum ??
Ai dreptate Otilia, trebuie sa inceteze aceste discutii, in primul rand pt. ca se repeta la nesfarsit aceleasi lucruri si, vorba ta, problema este in interiorul organizatiei, iar in al doilea rand pentru ca se extind asupra membrilor CECCAR acuze, iar aici, pe Forum ne ajutam, ne sfatuim, discutam neconditionat de o organizatie sau alta si nedivizati, si nu in ultimul rand ne imprietenim fara sa ne cunoastem personal si sper ca asa va ramane.

Sau ceccar-isti sa nu mai posteze ? Ce zici, dannad001 ?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 17 January 2011 - 09:15 PM

Dana




#12 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 January 2011 - 11:02 PM

Vezi postareaDana42, la Jan 17 2011, 09:12 PM, a spus:

Citeaza

gigi : n-au cum sa piarda economistii.
Eu as modifica cuvantul economisti cu profesionisti.


eu n-as modifica.

orice economist e profesionist.

care nu e, se descalifica singur, pe piata... sa fie sanatos, treaba lui, problema lui!

nu trebuie sa vina un neica mos alimos sa-si dea el cu presupusu' peste o diploma de licenta (el ce face, ii verifica el, pe profesorii aia din facultati, cum si-au facut treaba?... el e supraprofesor, sau ce?). si mai cere si bani, cu nesimtire, pentru asta.

iar ordonanta aia, 65/1994, de se tot bazeaza el pe ea, reglementeaza o profesie diferita... cea de expert contabil! ("contabilii autorizati" au iesit din schema; i-au scos tot ei, alde alimos, ca nu mai aveau loc de ei, luandu-le dreptu' de semnatura pe bilanturi... )

ce cauta el peste economistii contabili, numai el stie ... bani, ce sa caute altceva!...

ce mos caraghios!... ce penibil!



#13 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 January 2011 - 11:53 PM

Citeaza

gigi : n-au cum sa piarda economistii.

Citeaza

Dana42 : eu as modifica cuvantul economisti cu profesionisti.

Citeaza

gigi : eu n-as modifica.

orice economist e profesionist.

Nu despre asta era vorba, poti fi profesionist in meseria financiar-contabila si cu studii medii nu numai superioare, cunosc persoane cu studii medii care intrec cu mult in cunostintele profesionale, alte persoane cu studii superioare.
Si nu orice economist este si profesionist.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 17 January 2011 - 11:58 PM

Dana




#14 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 18 January 2011 - 12:13 AM

Vezi postareagigi, la Jan 17 2011, 11:02 PM, a spus:

Vezi postareaDana42, la Jan 17 2011, 09:12 PM, a spus:

Citeaza

gigi : n-au cum sa piarda economistii.
Eu as modifica cuvantul economisti cu profesionisti.


eu n-as modifica.

orice economist e profesionist.

care nu e, se descalifica singur, pe piata... sa fie sanatos, treaba lui, problema lui!

nu trebuie sa vina un neica mos alimos sa-si dea el cu presupusu' peste o diploma de licenta (el ce face, ii verifica el, pe profesorii aia din facultati, cum si-au facut treaba?... el e supraprofesor, sau ce?). si mai cere si bani, cu nesimtire, pentru asta.

iar ordonanta aia, 65/1994, de se tot bazeaza el pe ea, reglementeaza o profesie diferita... cea de expert contabil! ("contabilii autorizati" au iesit din schema; i-au scos tot ei, alde alimos, ca nu mai aveau loc de ei, luandu-le dreptu' de semnatura pe bilanturi... )

ce cauta el peste economistii contabili, numai el stie ... bani, ce sa caute altceva!...

ce mos caraghios!... ce penibil!
Ce mi-e economistul ?
Ce mi-e contabilul?
Care-i profesionistul ?!
Profesionistul contabil.
Afirmat, confirmat, recunoscut de piață și pe piață.
În marea lor majoritate nici măcar nu au timp de Forum-ul unor site-uri.
Decât dacă încă se caută pe sine ... sau ... pe confrațiiîn ale profesiei.
Iar referitor la "ce caută" ghici cine ... "supraprofesor"-ul ?!, peste economiști contabili, ... sincer ... nici eu nu știu.
Că bani ...are ori au.
Profesor universitar ?!
Sunt .
Au ajuns.
Deci ...ar avea unde și pe cine examina,promova!
Și totuși.
De pe piață lipsesc!
Sau dacă sunt... sunt prin păpușile lor!
Ei se mulțumesc să țină sforile!
Să fie ... administratori!
Această vanitate îi trădează!
Formaț și numărul unde-i puteți găsi, și când sunteți întrebat cu cine doriți, răspundeți scurt, cu ADMINISTRATORUL!
Și-l veți avea la capătul firului.
Nu, nu pe profesionistul contabil!
Ci pe cel care se crede ADSMINISTRATORUL.
Lor.

PS. Cât despre ... vârstă ... fiecare ... ajunge odată și odată la timpul potrivit dacă apucă și moș!
Contează să-ți știi duce anii ... bucurându-te că alții uite încă-s tineri!
Și încă dau doar, uneori, din coate!
Poate fără să-și dea seama că întradevăr , doar piața poate certifica locul lor în profesie!
Și nu rareori doar dacă ...și-au promovat toate examenele la care singuri s-au înscris!



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2011 - 10:56 AM

atata vreme cat membrii CECCAR sunt de acord cu forma exclusivista propusa de CECCAR si arata asta aici si/sau semnand petitia de zor (am vazut acolo si nume de pe acest forum !), se cheama ca lovesc in confratii lor neafiliati la acesta organizatie.

nu CECCAR-ul m-a facut economist ci ASE-ul !
nu CECCAR-ul m-a invatat contabilitate, ci stiinta si mai ales gandirea economica ramasa din facultate + studiul individual ulterior si asiduu (in cazul meu, v-am povestit) + experienta in lucru efectiv.
daca am ajuns profesionistul care sunt azi, atat cat sunt, nu o datorez CECCAR-ului, nici un strop, asa ca nu vad de ce as accepta sa-l platesc ca sa-mi pot exercita meseria pt care am studiile necesare.
nu ma apuc de expertize contabile fiindca asta e treaba expertului contabil, vreau doar sa fiu lasata in pace, odata pt totdeauna, sa-mi fac lucrarile de economist/contabil fara sa tot fiu amenintata de restrictionari date de un organism care si-a depasit cu mult raza de actiune si care vrea sa controleze absolut tot ce misca in contabilitate ca sa nu ramana, cumva, ceva "neimpozitat" de catre ei !!
am ales sa platesc impozit pe venit si e suficient, nu vreau sa platesc impozit venit + impozit la CECCAR !!

oameni buni, o tinem asa "zi de vara pana-n seara" ... mai bine sa ne oprim cu CECCAR si sa sa discutam strict pe lege, daca si cand mai avem ceva de discutat, da ?
eu as separa si scoate de aici ultimele mesaje, le-as pune in alt topic ... ce ziceti ?? ca sa ramana aici doar aspecte legagislative. vreti ?? :thumbup:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL