Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Stornare factură declarată prin VIES 390 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Stornare factură declarată prin VIES 390


1 reply to this topic

#1 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 26 January 2011 - 10:57 AM

Spre finalul lunii noiembrie 2010 am avut o factură emisă către un client dintr-un alt stat membru UE.

Având în vedere faptul că acest client este înregistrat în scop de TVA, ca și mine, am perceput TVA 0% și am declarat factura prin VIES 390.

Între timp, clientul a decis că nu mai are nevoie de job, mai ales datorită restricțiilor bugetare și mă roagă să anulez factura.

Cum procedez?

Pentru că tot nu am făcut încheierea de an și de trimestru încă (o facem azi), putem oare emite o factură storno cu aceeași dată și serie ca și cea emisă? Adică datată tot noiembrie 2010, chiar dacă astăzi suntem în ianuarie?

Presupun că ar fi mai ușor așa, decât să plătesc aiurea impozit pe profit la ea pentru 2010.

Dacă este posibil să o fac storno cu aceeași dată ca și cea de emitere, trebuie să depun vreo rectificativă la VIES 390 din noiembrie în care să nu se mai regăsească acea factură?

Cum mă sfătuiți să procedez? Obiectivul meu ar fi dacă e posibil să nu plătesc aiurea impozit pe profit la ceva ce nu voi încasa niciodată.



#2 maria p.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 December 2011 - 03:10 PM

Buna ziua,

Am si eu o problema cu o factura storno primita de la un furnizor din Italia.

In luna iunie 2011 am primit factura pentru marfa pe care am inregistrat-o astfel:

3711 = 4012 10000 eur X 4.30 (cursul BNR din data facturii)
4426 = 4427 2400 eur x 4.30 tva intracomunitar

In luna noiembrie 2011 am primit o factura storno la factura din iunie in valoare de 5000 eur.
Cum inregistrez aceasta factura? La cursul din data emiterii facturii storno sau inregistrez storno 5000 eur la cursul la care am achizitionat marfa iar diferenta pe diferente de curs?

In VIES 390 declar suma cu minus?

Va rog daca puteti sa-mi precizati exact notele contabile ce trebuiesc facute.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL