Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Magazin online fara acte - Ce riscuri exista ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Magazin online fara acte - Ce riscuri exista ?

1 reply to this topic

#1 ora12fix

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 January 2011 - 11:43 AM

Buna , de curand mi sa ivit posibilitatea unei mici afaceri daca pot spune asa .
Am cumparat 50 de ceasuri , diferite modele . Dupa cum am observat de la inceput toate aceste ceasuri sunt copii dupa unele modele de ceasuri foarte bine vandute ( Fossil : ES 2198, Fossil : FS 4310 , Diezel : DZ 1116 , Binary watch, Seiko 12R431 ); dar nicaieri pe ele nu este scris FOSSIL , SEIKO, CASIO, HUBLOT , ele doar copiaza aspectul atat. Ceasurile mele au cu totul alta denumire ( nu sunt fake-uri ) dar in proportie de 99,9% aspectul este acelasi cu al firmelor mai sus mentionate .
Initial am hotarat sa pun anunturi la mica publicitate in care sa descriu aceste ceasuri .
Dar m-am gandit sa imi deschid si un magazin on-line in care sa vand, iar in medie as dorii sa vand 2-3 ceasuri pe saptamana .
La Magazinul on-line In pagina unde vor fii prezentate aceste ceasuri (deoarece multi nu stiu dupa ce model este copiat ceasul ) vreau sa le prezint in modul urmator :

- Ceasurile prezentate pe acest site sunt imitatii dupa Seiko,Casio, Hublot etc. si anume aspectul este copiat dar pe produs nu este nicaieri mentionat Seiko,Casio ,Hublot.

- CEAS GROWA 1023 (Ceas cu aspect identic Fossil FS 4310 )

Pentru ca nu stiu daca este legal ceea ce vreau sa fac am decis sa pun cateva intrebari :

1) In prezent nu detin firma /societate comerciala, asa ca daca decid sa imi fac acest magazin online si sa vand produsele caror riscuri/sanctiuni ma supun ?
2) Cate ceasuri pot vinde sa spunem pe saptamana fara sa fiu acuzat ca voi face comert ?
3) Este legal faptul ca eu mentionez cu ce firma si model se asemana, pot fii acuzat de ceva ? (ceasurile care le am eu nu poarta nicaieri denumirea firmelor cu care eu le aseman , nu sunt fake- uri , doar sunt niste copii sub alt nume )

Astept raspusurile , va multumesc !



#2 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 27 January 2011 - 11:56 AM

nu sunt un expert dar:
1. riscul ca daca nu te intelegi cu un client sa te reclame la fisc si sa te trezesti cu un control de la ei
2. comertul nu este o infractiune de care poti fi acuzat, faptul ca tu ai vandut un ceas, nu ai inregistrat vanzarea in acte oficiale din care sa rezulte in final un impozit dat statului, cred ca intra la evaziune
3. faptul ca te folosesti de numele unui brand mare sa poti vinde alte produse, fara a-i aduce vreun beneficiu acestuia, ba mai mult chiar ii aduci un fel de paguba, nu cred ca-l va incanta

daca te afisezi online cu toate produsele va fi o mare problema.
eu de exemplu detin o firma de soft si la un control al fiscului anul trecut au venit sa verifice toate contractele si platile/incasarile pe care le-am facut pentru toate site-urile care existau listate in sectiunea de portofoliu a site-ului nostru de prezentare, deci oamenii vin pregatiti

Aceasta postare a fost editata de egroeg: 27 January 2011 - 11:58 AM

george, cel scris invers






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL