Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Poprire cont - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Poprire cont

4 replies to this topic

#1 Monikutzu_bal

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 01 February 2011 - 05:49 PM

Va rog sa ma ajutati cu o parere in urmatoarea situatie: o firma are contul poprit de finante; in acelasi timp are o linie de credit . Banca isi ia dobanda si comisioanele aferente liniei de credit dintr-un cont personal al administratorului la aceeasi banca, din cauza popririi. Cum rezolv problema in contabilitate. Mi s-a sugerat printr-un contract de imprumut al administratorului catre firma. Dar care sunt inregistrarile contabile pentru ca banii nu mai trec prin contul societatii se iau direct din cel al administratorului si se vireaza in contul liniei de credit. Astept pareri sau alte solutii daca ati mai intalnit aceasta situatie.



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 February 2011 - 07:03 PM

presupun ca linia de credit e inreg in 5191
5121=4551
666, 5191=5121
Aceleasi inreg daca linia de credit e inreg in 5121 analitic distinct

contrctul de imprumut trebuia sa il ceara banca, ei in ce baza fac operatiunea?

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 01 February 2011 - 07:04 PM




#3 Monikutzu_bal

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 01 February 2011 - 11:17 PM

contractul de imprumut banca nu l-a cerut.
da pe 5191 e linia de credit.
Dar contul firmei adica 5121 in conta, e fara miscare pe extrasele de cont. Banii se iau din contul administratorului si ajung in contul destinat liniei de credit care e diferit de contul societatii (care in conta e 5121).
deci 5121=455 nu cred ca e corect



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 February 2011 - 06:12 PM

eu am presupus ca banii se iau din contul administratorului si ajung in contul curent si apo in contul destinat liniei de credit.
Atunci faci asa: 5191=462, daca administratorul nu e si asociat sau 5191=4551 daca e asociat.
In baza extrasului de cont care confirma numele persoanei ce plateste imprumutul si a statutui societatii care confirma calitatea persoanei



#5 Monikutzu_bal

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 February 2011 - 11:20 PM

multumesc mult. asa m-am gandit si eu. dar am mai vrut o parere.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL