Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
angajare persoana peste 50 ani fara loc de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


angajare persoana peste 50 ani fara loc de munca


3 replies to this topic

#1 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 03 February 2011 - 01:26 PM

buna ziua, nu am stiut unde anume sa incadrez aceasta nelamurire a mea si deschid topicul aici.
am o firma unde sunt unic asociat si nu am nici un angajat, ste nou infiintata, de curand mama mea, peste 50 ani varsta si-a dta demisia de la fostul loc de munca si acum nu are loc de munca.
am inteles ca exista in legislatie specificat ceva cum ca daca angajezi tineri absolventi sau persoane peste 50 ani statul imi acora un ajutor la plata contributiilor pentru acel angajat.
1. este adevarat?
2. daca da cum sau ce trebuie sa o fac sa o angajez astfel? cu contract de munca, etc etc
multumesc mult astept raspunsurile dumneavoastra



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 February 2011 - 01:50 PM

citeste legea 76/2002 art 80-85 pe acolo, si normele metodologice-somajul iti da

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 03 February 2011 - 01:50 PM




#3 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 03 February 2011 - 01:53 PM

multumesc, acum citesc, ideea e ca a plecat cu demisie de la fostul loc de munca si nu are somaj acum, aici sunt putin nelamurit ce trebuie sa fac.


Art. 85. - (1) Angajatorii care incadreaza in munca pe perioada nedeterminata someri in varsta de peste 45 de ani sau someri care sunt parinti unici sustinatori ai familiilor monoparentale sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta persoanelor incadrate din aceste categorii, si primesc lunar, pe aceasta perioada, pentru fiecare persoana angajata din aceste categorii, o suma egala cu un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare, cu obligatia mentinerii raporturilor de munca sau de serviciu cel putin 2 ani.


trebuie sa mearga la fortele de munca, sa se declare somera si apoi ii fac eu contract de munca sau cum anume e procedura?

Aceasta postare a fost editata de adrian catalin: 03 February 2011 - 01:57 PM




#4 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2011 - 07:14 PM

Din pacate, cu demisie nu poate obtine statutul de somer. Si nici tu nu poti beneficia de avantajele pe care bine le-ai citat mai jos. Dar ai putea jongla putin:...roaga un prieten sa o angajeze pe mama ta macar o luna, dupa care sa-i disponibilizeze postul, sa mearga sa se inregistreze la somaj...si apoi sa o angajazi tu. :wink:

Dar, atentie: -Pentru persoanele (somere peste 45 ani) care sunt incadrate cu ctr pe per nedeterminata, angajatorul este scutit pe o perioada de 12 luni de contributia la somaj si pe o perioada de 12 luni primesc 500 lei lunar, pentru fiecare persoana angajata.Obligatia angajatorului este sa ii tina 2 ani in activitate.Daca inceteaza ctr cu acordul sau din initiativa angajatorului, acesta va inapoia subventia +dobanda BNR. (Suma pe care o vei primi este 500, adica indicatorul social de referinta actual. Cred ca varianta pe care ai postat-o tu este mai veche.)

Pe langa asta....persoana care se angajeaza cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata si cu program de 8h/zi, primeste 30% din indemnizatia de somaj pana la data la care era indreptatita sa primeasca somaj. Aici mare atentie...mama ta trebuie sa ceara asta...pt ca cei de la somaj nu or sa-i spuna ca are acest drept. :biggrin:

Succes!
elenacca





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL