Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA - Registrul operatorilor intracomunitari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA - Registrul operatorilor intracomunitari

5 replies to this topic

#1 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 05 February 2011 - 05:49 AM

Buna ziua,

Doresc sa ma inscriu in ROI, pentru a putea sa imi achizitionez niste produse din UE. Si, eventual , pe viitor daca voi presta servicii in alte tari din UE.

Sunt PFA, neplatitor de TVA, pe venit real

As dori sa stiu daca pentru inscrierea in Registrul Operatorilor Intracomunitari, devin obligatoriu platitor de TVA? Sau doar primesc un cod cu "RO" in fata pe care sa il folosesc pe facturile catre UE ?

As dori sa stiu, pot sa raman in continuare neplatitor de TVA si inregistrat in ROI ? Mentionez ca nu voi depasi suma de 10.000 EUR, ca produse achizitionate si nici ca incasari .

Va rog sa nu imi dati paste din lege, ca am citit legea si nu am inteles nimic din ea :)
Va rog, de asemenea, sa nu ma "sfatuiti" sa angajez un contabil ,pentru ca, atunci, nu veneam pe forum sa va cer lamuriri.
Va rog, de asemenea, sa nu ma sfatuiti sa ma duc la Asistenta Contribuabili, ca am fost deja de vreo 5 ori si nu m-au ajutat cu nimic.

Multumesc,
Voicu Rogojan



#2 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 05 February 2011 - 09:44 AM

Codul de TVA se va atribui conform art. 153 indice 1 si se va folosi exclusiv pentru achizitiiile /prestarile intracomunitare. El nu se va comunica furnizorilor/clientilor pentru achizitiile/livrarile din Romania.
Se va depune decontul special de TVA 301 si declaratia 390.
Ce nu stiu este daca veti plati efectiv TVA la achizitiile intracomunitare sau veti aplica taxarea inversa.




#3 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 05 February 2011 - 06:55 PM

Daca o firma neinregistrata ca platitoare de TVA efectueaza achizitii de bunuri cu o valoare mai mare de 10.000 de euro dintr-o tara din Uniunea Europeana, trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA, conform art. 153.1, printr-o procedura speciala, numai pentru aceste operatiuni intracomunitare.
PFA va fi obligata sa plateasca TVA calculata asupra valorii achizitiilor intracomunitare, fara a avea dreptul sa deduca TVA aferenta acestei operatiuni. De asemenea, persoana impozabila are obligatia depunerii unui decont special de TVA (301) pentru declararea achizitiei intracomunitare respective, precum si declaratie recapitulativa (390).



#4 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 05 February 2011 - 08:49 PM

Vezi postareaG David, la Feb 5 2011, 06:55 PM, a spus:

Daca o firma neinregistrata ca platitoare de TVA efectueaza achizitii de bunuri cu o valoare mai mare de 10.000 de euro dintr-o tara din Uniunea Europeana, trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA, conform art. 153.1, printr-o procedura speciala, numai pentru aceste operatiuni intracomunitare.
PFA va fi obligata sa plateasca TVA calculata asupra valorii achizitiilor intracomunitare, fara a avea dreptul sa deduca TVA aferenta acestei operatiuni. De asemenea, persoana impozabila are obligatia depunerii unui decont special de TVA (301) pentru declararea achizitiei intracomunitare respective, precum si declaratie recapitulativa (390).

Am inteles. Dar daca presteaza un PFA neplatitor de TVA servicii catre o firma din UE? Primeste codul "RO", si nu plateste TVA mai departe?

Best Regards,
Voicu Rogojan



#5 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 06 February 2011 - 10:24 AM

PFA nu plateste TVA, dar firma din UE va plati taxa in tara si nu stiu daca o sa mai colaboreze cu dvs!

Aceasta postare a fost editata de G David: 06 February 2011 - 10:24 AM




#6 lucianm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 10:48 AM

Pe aceeasi tema, stiu ca in cazul prestarilor servicii catre firme din UE se completeaza formularul 390 si se depune pana pe data de 15 a lunii urmatoare facturarii.

Dar, intrebarea este, ce se intampla daca firma catre care am prestat serviciul este in fapt o organizatie non-profit, prin urmare nu se identifica printr-un VAT number, ci prin niste coduri SIREN/SIRET care nu sunt validate in formularul 390.

Rog lamuriri daca stie cineva ce e de facut. Multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL