Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
marfa facturata pe masura vanzarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


marfa facturata pe masura vanzarii


3 replies to this topic

#1 bidiblu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 February 2011 - 09:16 PM

Am si eu o nedumerire... Primesc marfa (foarte multe coduri) de la furnizor, cu aviz, urmand a imi fi facturata partial, la sfarsitul lunii sau in primele zile ale lunii urmatoare, pe masura vanzarii. Problema este ca perioada de vanzare a marfii se poate intinde si pe 6 luni. Exista obligatia sa fie intocmita factura la aviz intr un anumit termen (dpv al TVA)? Daca fac NIR la aviz si apoi descarc stocul la vanzare, cum procedez cu factura care vine ulterior, pentru marfa vanduta? Cand inregistrez cheltuiala cu marfa si cand venitul daca ordinea este inversa (vand inaintea primirii facturii)?



#2 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 07 February 2011 - 11:34 PM

Vezi postareabidiblu, la Feb 7 2011, 09:16 PM, a spus:

Exista obligatia sa fie intocmita factura la aviz intr un anumit termen (dpv al TVA)?[/da art155cf
(1) Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fără drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) și (2), trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă.

Daca fac NIR la aviz ....>da-trebuie sa faci- daca esti si detailist e musai!
- avizul il inregistrezi prin 408 si factura prin 401.
-ch. cu marfa pe masura vanzarii-tocmai de aia trebuie sa inregistrezi avizul in gestiune.

%%%




***



#3 bidiblu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 February 2011 - 09:49 AM

Multumesc pt raspuns! Deci gestiunile sunt separate, Nir la aviz fac, dar mai fac si Nir la factura partiala corespunzatoare avizului? In acest caz, pentru marfa nevanduta, aflata in stoc, ar trebui sa fac eu un aviz de retur catre furnizor la sfarsitul lunii si apoi sa mi faca el aviz la inceputul lunii (sunt si multe coduri de produse)? NU exista chiar nicio varianta de contract (ex custodie, ceva) care sa mi permita sa nu fie un dute vino pe documente...



#4 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 August 2011 - 06:54 PM

Buna seara,

Spuneti-mi va rog daca este procedat corect:
-se emite aviz si se incaseaza pe loc valoare avizului
-incasarea se face prin chitanta (aici ce ar trebui scris, contravaloare aviz sau incasari in avans?) si se inregistreaza pe 419
-apoi in 15 zile lucratoare se intocmeste factura la aviz.

In cazul unui contol nu vor fi intrebari de genul; de ce incepand cu 20 ale fiecarei luni vindeti doar cu aviz?

Multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de avdia: 15 August 2011 - 06:56 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL