Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli deductibile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli deductibile


12 replies to this topic

#1 valnec

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 December 2010 - 10:40 PM

sal ,
am cateva intrebari:
1. bonul de benzina(motorina) intra ca cheltuiala deductibila , chiar dacă firma nu deține autoturism ( folosesc la inceput masina personala) , daca da , de ce valoare maxima se poate înregistra pe o luna ?
2. daca cumpar un leptop dupa prima luna de incasari pot sal deduc in luna respectiva sau trebuie amortizat pe o perioada de timp?
3 . dupa o perioada, pot sa cumpar de la persoana fizica o masina pt firma , daca da , pot sa o deduc din baza impozit in trimestrul respectiv?

ms , astept raspuns

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 January 2011 - 10:13 AM




#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 December 2010 - 11:03 PM

Folositi functia "cautare". E obligatorie.
Nu ati spus daca sunteti srl, pfa, ii etc.
1. Nu. Doar daca va incadrati la exceptii: curierat, paza protectie etc. Pt info, web nu.
2. Daca laptop-ul (sau orice alt bun de folosinta indelungata al dvs) este peste 1800 lei trebuie amortizat. Daca nu, este obiect de inventar si intra pe cheltuiala.
3. Puteti oricand sa cumparati ceva pe firma, masina este mijloc fix amortizabil, vedeti intrebarea nr.2. Depinde de specificul activitatii ca sa fie chelt deductibila.

Sfat: luati contabil.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 19 December 2010 - 11:03 PM




#3 valnec

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 December 2010 - 11:51 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Dec 20 2010, 01:03 AM, a spus:

Folositi functia "cautare". E obligatorie.
Nu ati spus daca sunteti srl, pfa, ii etc.
1. Nu. Doar daca va incadrati la exceptii: curierat, paza protectie etc. Pt info, web nu.
2. Daca laptop-ul (sau orice alt bun de folosinta indelungata al dvs) este peste 1800 lei trebuie amortizat. Daca nu, este obiect de inventar si intra pe cheltuiala.
3. Puteti oricand sa cumparati ceva pe firma, masina este mijloc fix amortizabil, vedeti intrebarea nr.2. Depinde de specificul activitatii ca sa fie chelt deductibila.

Sfat: luati contabil.

da ... am omis ... am o firma SRL deschisa acum o saptamana ...
in aceasta luna sigur nu o sa am incasari nici activitate .. dar incep sigur in ianuarie cu 3 contracte de prelucrare date 6311 (caen)
vrei sa zici ca la aceasta activitate nu pot sa scad din venit bon de carburant ? cum ma duc la client sa lucrez .. pe bani mei ? imi impoziteaza cheltuiala cu deplasarea cu 16 %?
cu leptop-ul am inteles ... se calculeaza amortizare in functie de clasificatia mijloc fix.

ms pt sfat , ai dreptate dar luna asta nam cum sa platesc contabil ... de luna viitoare ... dar imi trebuia informati pentru a emite contracte acum ... pret,etc.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 December 2010 - 12:37 AM

"cum ma duc la client sa lucrez .. pe bani mei ?" :thumbup: :smile:
ca noi toti, din mai 2009
-incercati sa negociati contractele si sa includeti deplasarea pe chelt clientului
Bafta!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 03:49 PM

sau fa-ti un contract de comodat pt auto = inchiriere fara plata chiriei = inchiriere gratuita (aveti model pe site)

ar exista o posibilitate sa te incadrezi la "transport personal la si de la locul desfasurarii activitatii" cu conditia sa inchei o minuta cu clientul, in care sa arati ca ai fost la sediul lui in interesul firmei si sa fii salariatul firmei, ceea ce te sfatuiesc sa fii macar cu un ctr de munca cu timp partial - de 1-2 ore/zi pe fct. executiva - nu de conducere, eventual fct de baza - poate iti iei si bonuri de masa impozabile doar cu 16% nu si restul contributiilor, iti poti deconta si chelt. complete de delegatii.

minuta fa-o simpla, gen formular, ca sa ii fie clientului mai usor de citit si semnat+stampilat.

ai o multime de informatii pe forum, foloseste fct de cautare si nu deschide topice noi pt teme discutate deja, este NEregulamentar si iei sanctiuni ce pot duce pana la suspendarea dreptului de a posta.
imi dau seama f bine ca ai "1000" de intrebari la inceput de drum, dar va trebui sa-ti iei un contabil fiindca forumul acesta nu invata pe nimeni conta de la zero, nu de aceea functionam.

succes ! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 January 2011 - 03:50 PM




#6 cooldeea22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 12 January 2011 - 08:32 PM

Buna dragilor,

Am o nelamurire cu privire la leasing-ul operational. O firma X incheie un contract de leasing operational cu o companie de leasing. In afara de rata de leasing, in contract este prevazut dreptul companiei de leasing de afactura diverse comisioane de inmatriculare si administrare, reparatii auto, piese de schimb, asigurari etc.
Cum sunt aceste cheltuieli din punctul vostru de vedere? Se pot considera deductibile avand in vedere ca sunt prevazute in contract? TVA-ul aferent acestora se poate deduce sau nu?

Multumesc,
Maria



#7 miadan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 January 2011 - 09:58 PM

Poate sa-mi spuna cineva, daca amortizarea aferenta celui de-al doilea autoturism cumparat pe o firma unde este un singur director, ad-tor, este deductibila ? Va multumesc mult.



#8 Mariusss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 22 January 2011 - 10:05 PM

La vanzarea unui autoturism, care nu a fost amortizat integral, contul 6583 mai este nedeductibil sau nu.



#9 alinmic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 February 2011 - 02:43 PM

am o nelamurire in legatura cu cheltuielile pentru intretinerea autoturismelor sub 3.500 kg si care nu sunt in folosinta unuia dintre administratori - de ex: revizie, asigurare RCA obligatorie, impozit mijloace trasnsport, rovinieta etc. se pot deduce aceste cheltuieli? va multumesc

Aceasta postare a fost editata de alinmic: 13 February 2011 - 02:44 PM




#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 February 2011 - 09:28 AM

Pt. alinmic : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...;hl=intretinere

Pt. miadan : cheltuiala cu amortizarea este deductibila cnf. art. 24 din CF, foarte pe scurt, amortizarea fiscala este ded. integral, adica amortizarea calculata conform incadrarii MF din HG 2139/2004.

Pt. Mariuss: s-a mai discutat, eu o consider deductibila daca vanzarea s-a facut la pretul de piata.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 14 February 2011 - 09:36 AM

Dana




#11 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 02 March 2011 - 10:54 AM

buna ziua, nu mai deschid alt topic, cred ca ma incadrez aici.
care este problema mea.
am un srl infiintat de 8 luni, de curand am trecut o masina pe firma prin contract de comodat.
obiectul de activitate: asistent brokeraj-asigurari.
am facut un contract la rompterol si cumpar de la ei cu factura lunar combustibil(benzina) de 400 de ron
inafara de factura de la rompetrol ce trebuie sa mai fac sa fie deductibila? (cheltuiala)
am auzit variante cu foaie de parcurs, ordin de deplasare, etc.
ce anume trebuie s afac sa fiu in legalitate perfecta si cati litri pe suta de km se stabilesc ca, consum
multumesc

Aceasta postare a fost editata de adrian catalin: 02 March 2011 - 10:54 AM




#12 timip10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 02 March 2011 - 11:01 AM

Buna ziua.A-si dori sa va intreb daca in cazul unui PFA,II,IF bonurile fiscale de achizitii sunt deductibile ?multumesc



#13 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 13 March 2011 - 06:11 PM

Valoare neamortizata a unui mijloc fix care a fost casat din motive de deteriorare e deductibila? Care este procedura de scoatere a acestui mijloc fix din evidenta unui srl?
multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL