Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
LISTA cu concediile medicale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


LISTA cu concediile medicale


8 replies to this topic

#1 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 08 February 2011 - 04:10 PM

Daca stie cineva:
- se mai depune la Casa de Sanatate lista cu concediile medicale in termen de 5 zile?
- certificatele de concediu medical se mai depun la Casa de Sanatate? Presupun ca nu se vor atasa la D 112

Daca are cineva informatii despre proceduri - daca s-a schimbat ceva, rog sa le posteze (sincer, dupa ultima luna cred ca mi-am pierdut luciditatea)

Multumesc anticipat,
Cristina
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#2 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 08 February 2011 - 05:01 PM

-se depune lista cu CM la casa de sanatate
-concediile medicale se depun la casa insotite de o copie a D112 inregistrata la finante si cu cererea de rambursare
-atentie la calcul CM

o zi buna




#3 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 09 February 2011 - 07:24 PM

De ce atentie la calculul CM?...s-a modificat modul de calcu?...nu ultimele 6 luni din 12?....multumesc ptr raspuns. Daca s-a modif rog sa postati baza legala :thumbup:



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2011 - 09:46 PM

Nu sa schimbat modul de calcul.



#5 mancas.maria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 February 2011 - 02:17 PM

Buna ziua

Exista un model de lista sau program care însoțește CM ce se depun la Casa de Sanatate?

Mulțumesc anticipat!



#6 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 25 February 2011 - 02:42 PM

Acesta ar fi modelul, oare se mai depun aceste liste? Acum cu declaratia 112? Cred ca da ordinul 430 nu s-a abogat sau cel putin eu nu am vazut asta.

Fisiere atasate





#7 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 28 February 2011 - 11:30 AM

detaliile pentru predarea catre casa de sanatate a formularelor de CM platite le gasiti aici: http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry238661



#8 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 07 March 2011 - 03:12 PM

la cass ph au spus ca daca nu avem sume de recuperat, sa nu mai aducem medicalele
insa daca avem, trebuiesc aduse impreuna cu d112 partea in care apar salariatii in cm si partea in care apare totalul la medicale, recipisa la d112, cererea(se spune ca va aparea un nou model).



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 March 2011 - 05:00 PM

ORDIN 130/18.02.2011 privind modificarea si completarea Normelor de aplicare a prevederilor OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordinul ministrului sanatatii si al presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate 60/32/2006, publicat in MO 141/24.02.2011
Art.1
(3) Persoanele prevazute la art. 5 lit. a) si b) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate , aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt obligate sa depuna la casele de asigurari de sanatate in a caror raza administrativ-teritoriala isi au sediul social, respectiv domiciliul, exemplarul 2 al certificatelor de concediu medical insotit de un centralizator al carui model este prevazut in anexa nr. 18, numai in conditiile in care se solicita restituirea sumelor reprezentand indemnizatii platite asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate bugetului Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate. Exemplarul 2 al certificatelor de concediu medical se depune la casele de asigurari de sanatate si in situatia in care indemnizatiile aferente se suporta integral de catre angajator, conform art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificări si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si in situatia in care asiguratul nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de indemnizatii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL