Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CREZ de viata profesionala in contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CREZ de viata profesionala in contabilitate


17 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 01:55 AM

In vara anului 2004 lucram full-time la o firma cu patron strain, in buricul Bucurestiului (in spatele hotelului Intercontinental, pe Batistei), aveam un salariu mic, dar putin de lucru + conditii excelente (un birou mare si f frumos, aparatura noua, program contabil si legislativ, internet nelimitat) si, cel mai important, respectul patronului – un om matur, cu capul destupat si studiile necesare pt a intelege cerintele muncii contabile (pe langa altele).
Proiectul era frumos si de perspectiva (ceea ce, alaturi de calitatea umana a patronului, imi garanta ca nu voi ramane la acel salariu mic), colectivul era tanar si talentat, insa, din pacate, afacerea nu s-a mai potrivit cu Romania de atunci si s-a impotmolit destul de repede, iar omu’ a renuntat la ea dupa cateva luni de la “lansare” (o investitie initiala de circa 100.000 de dolari), a plecat din tara si n-a mai venit (se pare ca intervenisera si niste probleme medicale), lasandu-ne pe toti in plata Domnului si a unui reprezentant tembel pe care mai aveam putin si-l rastingneam toti din firma - atat de cretin si de jigodie era.

Avand mult timp la dispozitie, am inceput sa descopar net-ul, am invatat pe furate de la niste colegi “beton” in net, ei m-au lasat sa “fur” si asa a inceput navigarea zilnica.
Poate credeti ca umblam dupa jocuri sau mai stiu eu ce... nu, nicidecum ! Eram avida de informatie contabila gratuita fiindca ani de zile ma confruntasem cu lipsa ei. Ce informatii obtinusem de-a lungul anilor fusesera cu eforturi morale, fizice si financiare (adica cu "va rooog" pe la telefoane, alergat la AF si MO, platind din banii mei mici atentii la AF + costuri oficiale aferente la MO), a fost dificil, credeti-ma!

Pentru mine, informatia contabila gratuita era un vis si intr-o buna zi din august 2004 acest vis s-a implinit cand am descoperit intamplator conta.ro !
Am intrat pe forum si nu mi-a venit sa cred ca exista asa ceva, ca unii intreaba, iar altii le raspund pe gratis si amabil. Era excelent, am iubit site-ul din prima clipa pt tot ce facea si (mi-am dat seama) ce vroia sa fie. Am simtit ca aici e locul meu de daruit profesional fiindca stiam bine cat de greu era sa nu ai sursa de informare contabila corecta si la indemana. M-am hotarat pe loc sa particip la acest proiect pt. ca aveam instrumentele necesare sa o fac (timp, dorinta, legislatie online, un cap ce imi functiona bine) si asa am inceput sa raspund pe forum. Sunt o fiinta prietenoasa ca structura si de aceea mesajele erau mai mult decat strict profesionale, imi placea la nebunie sa ofer raspunsuri intr-un mod prietenos, lumea imi raspundea cu aceeasi prietenie si asta ma facea sa simt ca merita sa fac ce faceam. Activitatea mi-a fost remarcata, astfel incat curand am primit si acceptat invitatia de a fi moderator benevol.

Anii au trecut, viata profesionala mi-a evoluat, dar conta.ro a ramas important pt. mine si, oricat de ocupata cu contabilitatea pe la diverse firme am devenit ulterior, tot mi-am facut timp pt forum fiindca iubesc cu adevarat acest proiect si aceasta comunitate online, in ansamblul ei.

Din august 2004, cand m-am inscris cu nr. 562, comunitatea conta.ro a crescut zi de zi, cu miile / an, dovedind din plin utilitatea acestui site. Odata cu cresterea numerica, au aparut si problemele cu userii lipsiti de buna-cuviinta si va marturisesc ca la primele “confruntari” am suferit fiindca nu intelegeam cum pot fi unii atat de nesimtiti, cand aici li se oferea ajutor competent, gratuit si chiar prietenos !
Din respect pt. comunitatea conta.ro trebuiau corectate asemenea atitudini, iar pt. asta am cerut si primit sprijinul necesar din partea administratiei forumului fiindca ce ne doream cel mai mult era cresterea calitatii site-ului in ansamblu si a forumului in special, nu numai din punct de vedere profesional, dar si moral astfel incat utilizatorii sa nu fie jigniti, iar daca acest lucru totusi se imtampla - sa stie ca vor fi protejati prin sanctionarea imediata a celor vinovati.
Ne-am dorit din ce in ce mai mult la nivel calitativ, comunitatea se preta la asa ceva fiind formata in cea mai mare parte din colegi cu respect pt semeni si profesie, iar restul puteau fi educati sau eliminati.
Suntem convinsi ca, alaturi de informatiile strict profesionale oferite aici, este esential un comportament bazat pe cat mai multe valori morale si abilitati profesionale care nu tin (neaparat) de apartenenta la forum.

Aproape de la sine au decurs lucrurile, transformandu-ma in pedagog dincolo de partea contabila si daca unele dintre mesajele mele sunt educative este pt. ca vreau cu adevarat sa intelegeti, cei ce inca nu stiti, ca este important :

- sa fiti ordonati
- sa fiti meticulosi (atenti la detalii)
- sa fiti disciplinati si rigurosi (contabilitatea cere multa disciplina si rigoare)
- sa va ajutati, in primul rand, singuri
- sa respectati si sa apreciati efortul celorlalti, mai ales cand va ofera ajutor competent si gratuit
- sa va manifestati mereu acest respect printr-un simplu “va rog” si “multumesc” atat de necesare moralmente,
- sa aveti ONOARE (sa va respectati cuvantul, morala, actiunea si regulile pe care le-ati acceptat intr-o anumita situatie)
- sa va respectati profesia aleasa
- sa ganditi economic orice problema ce tine de economie, deci si de contabilitate fiindca asta va ajuta f mult sa gasiti solutii de inregistrare/tratare a oricarei probleme contabile si financiare. Nici o carte din lume NU va prezenta toate situatiile ce pot aparea in activitatea unei entitati juridice/fizice si de aceea propria gandire corecta economica devine salvatoare.
- sa invatati responsabil tot ce invatati, adica logic si cat mai mult, renuntand la rezolvari frauduloase ale proiectelor, licentelor, examenelor, constienti fiind de faptul cert ca piata fortei de munca e un "camp de lupta" in care trebuie sa aveti cat mai multe abilitati profesionale daca vreti sa ocupati un post, eventual cat mai bun,
- sa descoperiti placerea de a ajuta gratuit si de a impartasi bucuria celui care, fiind ajutat, va multumeste ca si-a rezolvat problema, fiindca, in final, asta este rasplata minunata a celor ce ajuta gratuit.
- sa fiti binevoitori, amabili (in general)
- sa pretuiti simtul umorului fiindca el va poate rasturna, in mod favorabil, situatii tensionate si va face viata mai placuta
- sa nu va fie jena sa va exprimati sentimentele frumoase
- sa cititi cat mai mult, mai ales beletristica fiindca asta va ajuta sa intelegeti mai bine natura umana, va imbunatateste principiile de viata si va formeaza un vocabular frumos - ceea ce este f. important in viata de zi cu zi in care relationam permanent unii cu altii
- sa fiti toleranti in diversitate, atat timp cat diversitatea nu va ataca direct si brutal principiile morale valoroase
- sa faceti in fiecare zi macar o fapta buna - cat de mica si sa va abtineti de la fapte rele comise cu buna stiinta

Uneori, pe forum, mi s-a reprosat atitudinea pedagogica, spunandu-mi-se “eu vreau raspunsuri, nu vreau morala” ! Mereu m-au intristat asemenea atitudini ce dovedeau, pe langa lipsa elementelor de educatie vizate, un minus important in caracterul persoanelor respective manifestat prin faptul ca nu erau capabile sa-si constientizeze greselile nici macar atunci cand li se atragea atentia asupra lor, daramite sa si le asume. De aceea, cei maturi si cu bagajul educational mai mare, suntem datori fata de noi insine si fata de societate sa ii educam chiar impotriva vointei lor de moment, asa cum facem fiecare cand suntem “profesori” cu copiii nostri sau in alte situatii.

Mi-am ales meseria de contabil fortata de imprejurari financiare, dar am indragit-o imediat ce am inteles-o !! De aproape 20 de ani imi este partener activ zi de zi - cu multe satisfactii, dar si multe fire de par alb.
As vrea ca experienta mea sa-i ajute pe cei mai putin experimentati decat mine ! As vrea sa trec prin viata oamenilor aducandu-le un plus de valoare, atat profesionala cat si morala ! De aceea o fac zilnic si aici, pe conta.ro, desi putini dintre voi ma stiu in carne si oase.

Alaturi de mine s-au implicat multi colegi minunati, unii dintre ei fiind varfuri de profesionalism care, desi f. ocupati, si-au facut si (cativa) inca isi mai fac timp sa ajute daruind pe forum informatiile atat de necesare multora dintre noi. Este o onoare pt. mine sa-i mentionez, printre altii, pe : Lexiroxi, Dana42, mihaela_cva, nopris, gramaco, Elena Pana, Beatrice1971, eugen ursache, Florin76, cristina5859, fboji, IULIANA1207, aNgelicapop, GAMA ... si lista poate continua. Toti acestia ne-am facut din meseria de contabil un crez fiindca altfel nu am aloca atata timp/energie acestui proiect, aflat in continua dezvoltare.

O mentiune speciala se cuvine proprietarilor acestui site, care, fara a fi contabili, au intuit corect necesitatea imperioasa a unei astfel de comunitati online si au oferit spatiul virtual necesar, acoperind cheltuielile ocazionate de functionarea site-ului din propriul buzunar - o buna per. de timp.
Genul acesta de oameni sunt cei cu viziune, cei cu simtul realitatii imediate si de perspectiva. Dovada ca este asa sta chiar conta.ro si tot ce a reprezentat, reprezinta si va reprezenta pt. tagma contabila din Romania.
Eu le multumesc sincer si recunosc ca fara acest site mi-ar fi fost mult mai greu, viata mea profesioanala si cea afectiva s-a imbogatit datorita lor si voua, dragilor de fiecare zi !
Sunt sigura ca mereu ne vom putea baza unii pe altii in hatisul legislativ romanesc ! Pretuiesc fiecare prietenie pe care am legat-o prin conta.ro si ma bucur ca viata ne-a adus impreuna.

:thumbup:



#2 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 13 February 2011 - 10:10 PM

:laugh: :smile: :smile: ..de cateva zile ,caut sa vad daca cineva a reusit sa lege doua vorbe dupa citirea articolului.....si nu m-am inselat....lumea a ramas “fara cuvinte”.... si asta pentru ca ne-ai transmis emotii pozitive,pentru ca ne-ai creat o stare energetica inalta....Si ce sunt emotiile daca nu “barometrul sufletului”?

Ei DA! Sinceritatea, Constienta, Dreptatea, Curajul, Onoarea, Deschiderea, Cinstea, Calmul, Increderea in sine, sunt premisele echilibrului si armoniei interioare , iar prin munca se transpun in realizari exterioare.
Pe la noi,oamenii de inalta clasa se saluta cu un salut anume.
Am onoarea sa te salut ca pe la noi : :thumbup: Toata Cinstea!

"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 10:58 AM

@ conta adim : imi pare rau, dar mesajul tau nu continea decat citarea mesajului meu din deschiderea acestui topic, fara absolut nici un comentariu din partea ta, de aceea a trebuit sa ti-l sterg fiindca nu se admit astfel de postari.

@aNgelicapop : iti multumesc mult pt cuvintele frumoase si ma bucur ca macar un suflet mi-a receptionat corect mesajul. pana la urma, mai important e ca "lumea" sa inteleaga si sa asimileze tot ce am transmis, decat sa comenteze neaparat :smile:

va multumesc tuturor celor peste 300 de cititori pt. timpul acordat mesajului meu destul de lung si sper ca lectura lui sa va fi fost de folos cumva. :thumbup:

numai bine. :smile:



#4 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 14 February 2011 - 11:23 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 14 2011, 10:58 AM, a spus:

pana la urma, mai important e ca "lumea" sa inteleaga si sa asimileze tot ce am transmis, decat sa comenteze neaparat :thumbup:
Exact, cine intelege, ok, cine nu... sa fie sanatos, dar calitate mai greu...
Multi ani inainte si cat mai multa informatie la acelasi nivel!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 February 2011 - 02:14 AM

Mare adevar grait-a badia Mihai ( vorba prietenului lui, Ion Creanga ) prin versurile sale : " E usor a scrie versuri/ Cand nimic nu ai a spune, /Insirand cuvinte goale/Ce din coada au sa sune ", precum si mare adevar este ca numai anumiti oameni au acea calitate deosebita de a reusi sa transmita semenilor, prin puterea uimitoare a cuvantului, gandurile si experientele traite, mai mult sau mai putin placute, intr-un scop total dezinteresat si intr-un mod deosebit de placut, amiabil, tolerant, util si optimist.

Aceasta calitate, de care am pomenit mai sus, alaturi de multe altele, o are Otilia noastra draga :laugh:, care si-a asumat si isi asuma inclusiv riscul de a fi perceputa, uneori intr-un mod eronat, de catre unii dintre noi, doar cu scopul de a ajuta, indruma corect si a pastra adevaratele valori umane, sau altfel spus, tot ceea ce stiam majoritatea dintre noi ca reprezinta valorile umane si pe care nu le mai regasim decat din ce in ce mai rar in zilele noastre.

Eu nu o cunosc personal pe Otilia si in afara de faptul ca am vorbit de cateva ori la telefon sau prin PM, pot sa spun ca am reusit sa o percep mai bine prin ceea ce transmite aici, pe Forum si mie, in acea dimineata, in care i-am citit postarea, mi-a transmis o stare de bine si energie pozitiva, exact ceea ce aveam nevoie la momentul respectiv, dupa o perioada destul de dificila din mai multe puncte de vedere. Este o mare bucurie sa recunosti si sa intalnesti (chiar si numai virtual) oameni inteligenti, cu bun simt, onesti, caritabili si care sa-ti insufle speranta si optimism doar prin intermediul cuvantului.

Iti multumesc :smile: mult Otilia pentru aprecierea acordata si chiar daca eu nu ma simt conform caracterizarii tale (dar ma straduiesc :smile: ) as minti daca as spune ca nu m-am simtit deosebit de magulita.
Impactul psihologic al unei vorbe bune este extrem de benefic, de aceea ar trebui sa folosim mai des cuvinte frumoase in viata de zi cu zi si sa nu uitam ceea ce este important cu adevarat in viata.

Cat despre acest site, ma bucur ca am ocazia sa scriu intr-un topic :laugh:, ceea ce am constatat de cand activez ca si membru, si anume ca si-a dovedit utilitatea si viabilitatea si nu pot sa am decat sentimente de admiratie si respect fata de proprietarii lui, care dat fiind ca sunt din afara profesiei noastre, au reusit totusi sa-i previzioneze si sa-i inteleaga utilitatea, reusind sa creeze tot ceea ce avem noi acum, in mod gratuit : o baza de date financiar-contabila si din alte domenii, legislatie, comunicare libera, umor fin, mai ales in perioadele de "criza", relaxare si divertisment si multe, multe altele si nu in ultimul rand afectivitatea care se transmite intre membri, cu mici exceptii, din cand in cand :laugh: .

Sa fim sanatosi si sa ne "intalnim" cat mai multi ani de-acum inainte pe Forum :thumbup:...si noapte buna, dragi colegi, oriunde v-ati afla (l-am "copiat" :tongue: pe Jack Killian din Midnight Caller, dar nu cred ca se va supara) !
:smile:

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 17 February 2011 - 02:20 AM

Dana




#6 simonik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 17 February 2011 - 04:31 PM

Otilia, iti multumesc ca existi.

Faci parte din viata mea, la fel ca si conta.ro

:thumbup:
simonik



#7 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2011 - 05:32 PM

Intamplator, cautand informatii pe net am descoperit conta.ro si, de atunci a devenit...o "a doua familie" ! Intrand zilnic pe acest site am intalnit persoane care, nu de putine ori m-au facut sa spun " profesionisti, dom'le....jos palaria in fata lor ! " ...am invatat si sunt sigura ca, voi mai avea multe de invatat de la unii dintre colegii nostrii.....
Chiar daca nu sunt una din persoanele care detin "harul vorbirii" cum imi place mie sa spun, sunt mandra ca fac parte din aceasta comunitate !

Va multumesc tuturor (administratori, moderatori, membrii) pentru efortul pe care-l depuneti zilnic pentru mentinerea unui standard inalt de calitate al forumului pentru ajutorul free pe care-l oferiti tuturor cunoscatorilor sau .....mai putin cunoscatorilor in ale contabilitatii !


Numai bine si spor la treaba tuturor ! :ok: :thumbup:

Otilia, m-ai impresionat !...esti una dintre persoanele pe care le admir de pe acest forum ! :smile:

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 17 February 2011 - 05:36 PM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 February 2011 - 08:01 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 17 2011, 02:14 AM, a spus:

Aceasta calitate, de care am pomenit mai sus, alaturi de multe altele, o are Otilia noastra draga :tongue:, care si-a asumat si isi asuma inclusiv riscul de a fi perceputa, uneori intr-un mod eronat, de catre unii dintre noi, doar cu scopul de a ajuta, indruma corect si a pastra adevaratele valori umane, sau altfel spus, tot ceea ce stiam majoritatea dintre noi ca reprezinta valorile umane si pe care nu le mai regasim decat din ce in ce mai rar in zilele noastre.
Iti multumesc :smile: mult Otilia pentru aprecierea acordata si chiar daca eu nu ma simt conform caracterizarii tale (dar ma straduiesc :laugh: ) as minti daca as spune ca nu m-am simtit deosebit de magulita.
Impactul psihologic al unei vorbe bune este extrem de benefic, de aceea ar trebui sa folosim mai des cuvinte frumoase in viata de zi cu zi si sa nu uitam ceea ce este important cu adevarat in viata.
Subscriu la cele spuse de tine, :laugh: eu nu ma prea pricep la vorbe (la scoala mama imi scria compunerile :smile: ) asa cum va pricepeti voi, tu si Otilia- al carui talent este recunoscut si apreciat :laugh:
Fac parte si eu din aceasta comunitate virtuala, suntem cu totii combatanti in lupta cu hatisurile legislative si imi imaginez ziua in care vom birui si ne vom impartasi doar “lucruri de finite” si “retete” de ascensiune profesionala. Daca acum gandurile despre viata profesionala de contabil sunt doar o “imagine” a adevaratului “crez de viata profesionala”, in viitor crezul vostru va deveni realitate. :smile:
Gandirea economica si logica sa va insoteasca zilnic :ok:
Pentru toti membrii Comunitatii voi darui o melodie :thumbup: care sa va sustina crezul si sperantele:
http://www.youtube.com/watch?v=XLgYAHHkPFs...feature=related



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 01:04 PM

:smile: nu ma mai laudati atata c-or sa-mi creasca niste corniteeeee ... mama-mama :laugh:
cu scrisul, n-am chiar asa talent fiindca nu sunt in stare sa scriu mai mult decat asemenea povestiri scurte (adica niste compuneri :wink: )

la fel ca multi altii, si eu va pretuiesc f mult - o s-o spun ori de cate ori voi avea ocazia fiindca meritati :smile: , mereu va sunt recunoscatoare pt efortul constant pe care il faceti ajutand pe conta.ro :thumbup:


" you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one ... "



#10 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 February 2011 - 06:24 PM

-nu inteleg de ce sa nu laudam pe cineva care merita , sunt multi care se lauda pe ei , noi te avem pe tine la bine si la greu care ne esti alaturi si santem mandri sa facem parte din acest forum
-sunt alaturi de voi din anul 2005 de cand sigur am descoperit un loc unde contabilii vorbesc pe limba mea , din acea zi
ma scol dimineata avand un ritual , citesc ce s-a scris pe conta si apoi muncesc altfel cred ca pierd ceva important si anume informatiile voastre pretioase
- iar tu Olivia m-ai ajutat intodeauna cand mi-a fost greu, si intodeauna sfaturile tale au fost de nota 10+
multumesc ca ai grija de noi cand santem in impas si numai bine

:thumbup:
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#11 willa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 February 2011 - 06:20 PM

Mesajul d-nei Otilia a insemnat pentru mine, o incurajare ca se poate, ca trebuie munca, ca e greu dar frumos si pana la final merita! ca si in lectia aia de la cultura civica din clasa a 7a "Eu si munca mea. Satisfactia muncii."
Trecand printr-o perioada grea (mi-am luat o firma mica si incerc sa fac singura tot ce trebuie, lucruri noi pe care nu le-am mai facut si n-am vazut pe nimeni facadu-le) mesajul a picat la fix, m-a motivat si mi-a dat incredere ca se poate! M-a ajutat si multumesc pentru asta!



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 February 2011 - 09:04 PM

Citeaza

Serban Mariana : -nu inteleg de ce sa nu laudam pe cineva care merita , sunt multi care se lauda pe ei , noi te avem pe tine la bine si la greu care ne esti alaturi si santem mandri sa facem parte din acest forum
Corect :smile: ! Otilia are si aici, pe Forum, o impresionanta carte de vizita :thumbup: .

Dana




#13 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 February 2011 - 10:42 PM

Fiind intr-o perioada mai plina de-abia azi am observat mesajul initial al topicului. N-ar fi trebuit sa ma mire, deoarece Otilia a mai avut din cand in cand initiative de a trece de la abstractul profesional la concretul uman. Si totusi! De-a lungul timpului am observat, intr-adevar, in mesajele ei, uneori printre randuri, o impletire a profesionalului cu spiritualul, o grija in a elimina sau corija sau slefui mesajele mai necioplite si de a incuraja mesajele bune. Acest mesaj al ei este insa o abordare mai directa si mai la obiect a temei ca nu poti fii doar un bun contabil fara sa fii si un bun om. Ar fi ca o opera de arta neterminata. Aceasta imbinare a celor doua se observa si la multi alti colegi de pe forum, in special la aceia care se straduiesc sa redea cat mai corect din experienta lor si din cunostintele lor fara sa astepte rasplata. Avem cu totii nevoie, din cand in cand, de o evadare din profesional in spiritual, asa cum multi medici evadeaza adesea in muzica simfonica. Otilia e curajoasa care indrazneste sa deschida astfel de topicuri benefice pentru sufletul nostru, un izvor de bunatate de care suntem si noi insetati.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#14 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 February 2011 - 10:51 PM

Lexiroxi :smile: , uite aici, la Nopris talent literar :good: . Mamaaaa...ce de talente ascunse avem pe Forum si nu putem fi decat onorati :thumbup: !

Mariana, ai "botezat-o" pe Otilia :laugh: , acum am observat, vezi ca de Paste va trebui sa-i dai un miel :smile: .

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 February 2011 - 10:51 PM

Dana




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2011 - 03:00 PM

Vezi postareanopris, la Feb 20 2011, 10:42 PM, a spus:

......nu poti fii doar un bun contabil fara sa fii si un bun om. Ar fi ca o opera de arta neterminata.
f. frumos spus si f. adevarat :smile:

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Feb 19 2011, 06:24 PM, a spus:

- iar tu Olivia .....
mielu', mielutu' :thumbup:

mai, dragilor :laugh: fie-va mila, am deja cornite de 5 cm :laugh: , chiar vreti sa ma vedeti cerb ?? :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 February 2011 - 03:13 PM




#16 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 21 February 2011 - 07:02 PM

Multumesc lui Dumnezeu ca existati in viata mea! El v-a scos in calea mea! Eram disperat dupa informatii atat de utile in fiecare zi. Multumesc pentru informatiile gratuite si ma rog Domnului sa va dea sanatate la toti cei care mi-ati raspuns la intrebari dar si tuturor celor care utilizeaza acest forum. Numai bine!



#17 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 February 2011 - 08:21 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 20 2011, 10:51 PM, a spus:

Lexiroxi :laugh: , uite aici, la Nopris talent literar :good: . Mamaaaa...ce de talente ascunse avem pe Forum si nu putem fi decat onorati :smile: !

wow, :tongue: ma grabesc sa subscriu si la cele scrise de Nopris - un mesaj subtil, de finite si elocvent. :laugh:
Otilia merita din plin astfel de aprecieri. :thumbup: :smile:

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 21 February 2011 - 08:27 PM




#18 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 23 February 2011 - 01:37 PM

Draga Otilia, am 41 de ani, si sunt in ultimul an la ASE, specializarea contabilitate si inf de gestiune! M-am apucat de a doua facultate la batranete, dorind sa imi incerc potentialul si din dorinta de a face ce am dorit eu si nu parintii! :smile: Pe parcursul facultatii am descoperit ca am avut dreptate, chiar imi place, si fara falsa modestie, desi am o firma, un baiat de 20 de ani student anul 2 la SRI si un sot, sunt sefa de promotie! De ce? pt ca imi place! Daaaar, este si un DAR! Teoria este teorie dar practica... ma ingrozeste! Cum imi fac singura lucrarea de licenta (alta provocare, sincer) m-am apucat sa ma documentez, chiar si pe net. Astfel am gasit acest site! Daca pana acum eram descurajata si credeam ca nu voi putea practica, deoarece mi se parea un hatish fara cap si coada, mai ales ceea ce tine de depuneri lunare, deconturi, etc, dupa ce v-am intalnit, am inceput sa SPER! De cateva zile, am uitat de firma si indatoriri :smile: stau si citesc cu nesatz tot ce este postat! Este fenomenal, tot ce vrei sa stii, afli aici! Va multumec muuult ca existati si va asigur ca in mine ati castigat un cititor fidel! Succes in activitate si multumesc tuturor celor care isi rup din timpul lor destul de incarcat, si ne sprijina si pe noi, cei novice in domeniu! :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL