Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii sociale angajator pentru tichetele de masa ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributii sociale angajator pentru tichetele de masa ?

5 replies to this topic

#1 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 04:20 PM

Ce parere aveti de asta:
Codul Fiscal:
Art. 29615
Excepții generale
Nu se cuprind în baza lunară a contribuțiilor sociale obligatorii, prevăzută la art. 2964, următoarele:
....
o) tichetele de masă, tichetele de vacanță, tichetele cadou și tichetele de creșă, acordate potrivit legii;

Nu am gasit nicaieri ceva legat de contributiile sociale ale angajatorului. Deoarece nu sunt exceptate ca cele individuale, si tichetele de masa sunt considerate ca intra in veniturile salariale conform definitiei de la art 55 alin 2 si pct 68 din norme, asta inseamna ca trebuie sa platim contributiile angajatorului la ele ?



#2 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 04:45 PM

Tichetele intra doar in baza de impozitare, nu si in venitul salarial brut.

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#3 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 09 February 2011 - 04:52 PM

Tichetele de masa, vacanta, cresa...etc sunt scutite de la plata taxelor si contributiilor atat pt angajat cat si pentru angajator. Singurul impozit aplicat asupra lor este de 16%

p.s: ups...nu am vazut mesajul lui fboji :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 09 February 2011 - 04:54 PM




#4 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 05:00 PM

Vezi postareafboji, la Feb 9 2011, 04:45 PM, a spus:

Tichetele intra doar in baza de impozitare, nu si in venitul salarial brut.
pct 68 din norme pentru art 55 din Codul Fiscal:
68. Veniturile din salarii sau considerate asimilate salariilor cuprind totalitatea sumelor încasate ca urmare a unei relații contractuale de muncă, precum și orice sume de natură salarială primite în baza unor legi speciale, indiferent de perioada la care se referă, și care sunt realizate din:a) sume primite pentru munca prestată ca urmare a contractului individual de muncă, a contractului colectiv de muncă, precum și pe baza actului de numire:
- salariile de bază;
- sporurile și adaosurile de orice fel;
- indemnizații pentru trecerea temporară în altă muncă, pentru reducerea timpului de muncă, pentru carantină, precum și alte indemnizații de orice fel, altele decât cele menționate la pct. 3, având aceeași natură;
- recompensele și premiile de orice fel;
- sumele reprezentând premiul anual și stimulentele acordate, potrivit legii, personalului din instituțiile publice, cele reprezentând stimulentele acordate salariaților agenților economici;
- sumele primite pentru concediul de odihnă, cu excepția sumelor primite de salariat cu titlu de despăgubiri reprezentând contravaloarea cheltuielilor salariatului și familiei sale necesare în vederea revenirii la locul de muncă, precum și eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnă;
- sumele primite în caz de incapacitate temporară de muncă;
— valoarea nominală a tichetelor de masă, tichetelor de creșă, tichetelor de vacanță, acordate potrivit legii;- orice alte câștiguri în bani și în natură, primite de la angajatori de către angajați, ca plată a muncii lor;

Definitia de mai sus ma face sa consider ca tichetele de masa reprezinta venituri din salarii (a mai fost o discutie pe tema asta la stabilirea deducerii personale incepand cu 01 iulie 2010 cand au inceput tichetele sa fie impozitate). Si mai ales, ma deranjaza ca le-au exceptat dar doar de la contributiile individuale.
Eu ma voi duce la un seminar de fiscalitate peste 10 zile si voi intreba dar poate ne lamurim pana atunci.
M-ar interesa si parerea voastra.



Vezi postareamarra_2000, la Feb 9 2011, 04:52 PM, a spus:

Tichetele de masa, vacanta, cresa...etc sunt scutite de la plata taxelor si contributiilor atat pt angajat cat si pentru angajator. Singurul impozit aplicat asupra lor este de 16%

p.s: ups...nu am vazut mesajul lui fboji :thumbup:
asta era varianta din Codul Fiscal valabila in 2010. In urma OUG 117 pentru 2011 este cu totul alta situatie.



#5 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 05:16 PM

Vezi postareaCornelia Cozos, la Feb 9 2011, 04:00 PM, a spus:

- sumele primite în caz de incapacitate temporară de muncă;
? valoarea nominală a tichetelor de masă, tichetelor de cre?ă, tichetelor de vacan?ă, acordate potrivit legii;
- orice alte câștiguri în bani și în natură, primite de la angajatori de către angajați, ca plată a muncii lor;

Definitia de mai sus ma face sa consider ca tichetele de masa reprezinta venituri din salarii (a mai fost o discutie pe tema asta la stabilirea deducerii personale incepand cu 01 iulie 2010 cand au inceput tichetele sa fie impozitate). Si mai ales, ma deranjaza ca le-au exceptat dar doar de la contributiile individuale. ???

Vezi postareamarra_2000, la Feb 9 2011, 04:52 PM, a spus:

...
asta era varianta din Codul Fiscal valabila in 2010. In urma OUG 117 pentru 2011 este cu totul alta situatie.(care alta situatie? )
Veniturile din tichete pot fi asimilate salariilor, nicicum venituri din salarii .
Iar ART. IV din OUG 58 stiu ca nu s-a abrogat :
La data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta:
a) se abroga prevederile privind scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art. 3 alin. (3) si (4) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 8/2009 privind acordarea tichetelor de vacanta, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 110 din 24 februarie 2009. Prevederile privind scutirea de la plata contributiilor sociale obligatorii stabilite potrivit art. 3 alin. (3) si (4) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 8/2009 raman in vigoare;

Aceasta postare a fost editata de fboji: 09 February 2011 - 05:18 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#6 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 06:03 PM

Am trimis o intrebare pe e-mail la ANAF. Cand voi avea raspunsul il voi atasa aici.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL