Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
persoana fizica titulara a unei intreprinderi individuale poate colabora cu persoane fizice? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


persoana fizica titulara a unei intreprinderi individuale poate colabora cu persoane fizice?

10 replies to this topic

#1 deea2121

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 February 2011 - 04:01 PM

Prevederile OUG 44/2008 nu mentioneaza "persoanele fizice" printre colaboratorii " persoanei fizice titulare al unei intreprinderi individuale " . La regimul juridic al PFA si al intreprinderilor familiale se mentioneaza expres ca pot colabora cu persoane fizice insa la intreprinzatorii titulari ai intreprinderilor individuale nu mentioneaza acest lucru.
In aceste conditii poate colabora " persoana fizica titulara al unei intreprinderi individuale " cu persoane fizice?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 February 2011 - 10:08 PM

in ce sens colaborarea? eu cred ca e o scapare a legii si ca poate...parerea mea




#3 deea2121

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 February 2011 - 10:57 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 16 2011, 10:08 PM, a spus:

in ce sens colaborarea? eu cred ca e o scapare a legii si ca poate...parerea mea
Colaborare in vederea desfasurarii activitatii economice.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 February 2011 - 11:24 PM

glumesti, nu?! normal ca pt desfasurarea activ econ., ca doar nu te intreb daca bei ceaiul cu pers fizice...
ma gandeam ca poate dai mai multe detalii, gen achizitie bunuri pers fizice, achizitie servicii pers fizice sa pfa, munca pt tine, curatenie etc
nu lucrez II, dar incerc sa te ajut din ce stiu in general



#5 deea2121

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 February 2011 - 03:04 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 16 2011, 11:24 PM, a spus:

glumesti, nu?! normal ca pt desfasurarea activ econ., ca doar nu te intreb daca bei ceaiul cu pers fizice...
ma gandeam ca poate dai mai multe detalii, gen achizitie bunuri pers fizice, achizitie servicii pers fizice sa pfa, munca pt tine, curatenie etc
nu lucrez II, dar incerc sa te ajut din ce stiu in general
eu ti-am reprodus doar ce prevede legea. eu vreau sa comercializez haine cumparata din SUA de o persoana fizica de acolo, care mi le va trimite in tara.



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 February 2011 - 03:08 PM

da poti



#7 deea2121

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 February 2011 - 04:00 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 17 2011, 03:08 PM, a spus:

da poti
cum? ma intereseaza cum le introduc in gestiune.



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 February 2011 - 04:19 PM

faci borderou de achizitie persoana fizica. e treaba p.f. sa justifice marfa, nu a ta care cumperi de la p.f.
faci nir cu adaos si vinzi



#9 deea2121

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 February 2011 - 06:19 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 17 2011, 04:19 PM, a spus:

faci borderou de achizitie persoana fizica. e treaba p.f. sa justifice marfa, nu a ta care cumperi de la p.f.
faci nir cu adaos si vinzi
persoana fizica poate sa fie cea din SUA care imi trimite hainele sau trebuie sa fie din Romania?



#10 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 February 2011 - 02:11 PM

ro
altfel intrati pe nerezidenti



#11 deea2121

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 February 2011 - 08:07 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 18 2011, 02:11 PM, a spus:

ro
altfel intrati pe nerezidenti
Merci pentru sfaturi.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL